Anker SoundCore Life Q20 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Aktif gürültü engelleme moduna sahip bir kulaklık arayanlar için başlangıç olarak Anker SoundCore Life Q20 oldukça iyi bir seçim olacaktır. Ses kalitesi, kullanım süresi ve kontrolleri oldukça başarılı fakat aktif gürültü engelleme konusunda ortalama bir performans sunuyor. Bose ve Sony’nin premium kulaklıkları ile karşılaştırdığımızda, Anker SoundCore Life Q20 aktif gürültü engelleme modu konusunda zayıf kalsa da fiyat/performans açısından gayet tercih edilmesi gereken kulaklıklardan biri.

Sevdiklerimiz

 • Uzun kullanım süresi
 • Kontroller
 • Kullanım rahatlığı

Sevmediklerimiz

 • Aktif gürültü engelleme modu
 • Kişiselleştirme bulunmuyor
 • Çift cihaz desteği yok

Teknik Özellikleri

 • Ses Çıkışı: Stereo
 • Gürültü Engelleme: Aktif Gürültü Engelleme
 • Frekans (Düşük): 16 Hz
 • Frekans (Yüksek): 40 kHz
 • Sürücü Çapı: 40 mm
 • Empedans: 16 Ohm

Fiyat ve Ulaşılabilirlik

Anker SoundCore Life Q20, $60’lık bir fiyatla satışa sunuldu. Bu da, uygun fiyatlı aktif gürültü engelleme moduna sahip kulaklıklar arasında yer almasını sağladı. Ülkemizde 700 TL ile 1200 TL arasında bir fiyata teknoloji marketlerinde veya online alışveriş sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Plantronics Backbeat Pro 2 gibi kulaklıklar bu modelden çok daha üst seviye modellerden biri ve çok daha pahalıya patlıyor fakat alacağınız ses kalitesi de aynı oranda artıyor.

Anker SoundCore Life Q20 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Anker SoundCore Life Q20 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Tasarım

Anker SoundCore Life Q20 maalesef ki tasarımıyla bizlerin beğenisini kazanmayı başaramadı. Yine de siyah görünümüyle kabalıktan biraz daha uzak bir görünüme sahip. Siyah tek renk seçeneği olmasına rağmen bazı ışıklarda grimsi bir renk olarak görebilirsiniz. Plastik yapısı sayesinde oldukça hafif olan Life Q20, kullanımı kolaylaştırıyor fakat bu yapısından dolayı biraz kalitesiz hissettiriyor. Fiziksel kontroller ise bastığınız zaman sert bir ses çıkartıyor.

Her ne kadar pandemiden dolayı azalmış olsa da yine de sık sık seyahat etmek zorunda olanlar, kulaklık katlanabilme özelliğine sahip olduğundan dolayı yanlarında kolayca taşıyabilirler. Eğer çizilmesini ve zarar görmesini istemiyorsanız da kulaklıkla birlikte gelen kılıfa koyabilirsiniz. Paketten sert kapaklı koruyucu kılıf çıkmasa da diğer kılıf da gayet güzel iş görüyor.

Sağ ve sol kulaklık üzerinde de fiziksel butonlar bulunuyor. Bu butonlar büyük olduğundan kullanması da oldukça kolay. Sol kulaklıkta güç butonu, eşleştirme butonu ve aktif gürültü engelleme modu aktifleştirme için bir buton daha bulunuyor. Sağ kulaklıkta ise medya oynatma butonu bulunuyor. Aynı zamanda sağ kulaklıkta bulunan çok fonksiyonlu buton sayesinde hem telefonunuzun sesli asistanına hem de BassUp’a ulaşabiliyorsunuz.

2021 yılında neredeyse Type-C kullanmayan teknolojik cihaz kalmamışken, Anker SoundCore Life Q20’nin hala micro USB girişi kullanmış olması biraz üzücü. Eğer şarjınız biterse de kulaklıkta bulunan 3.5mm’lik jak sayesinde kablolu olarak da kullanabilirsiniz. Rahatlığı konusuna gelince, kulaklıklar oldukça hafif olduğundan saatlerce kullanmamıza rağmen bir rahatsızlık vermedi. Gözlük kullanıyorsanız bile Anker SoundCore Life Q20 sizi rahatsız etmeyecektir.

Özellikleri

Öncelikle Anker’in en önemli özelliği olan 30 saatlik kullanım süresinden bahsedelim. Aktif gürültü engelleme modu açıkken 30, kapalıyken de 60 saatlik bir kullanım süresi sunuyor. Bu da oldukça şaşırtıcı ve vaat ettikleri bu süre gerçek. Testlerimizde 30 saatlik bir kullanım süresine rahatlkla ulaştık. Bir diğer güzel özelliği de şu ki 5 dakikalık bir şarj ile 4 saatlik bir kullanım elde edebiliyorsunuz.

Maalesef Anker’in aktif gürültü engelleme modu yeterince başarılı değil. Her ne kadar düşük ses seviyelerini engelleme konusunda başarılı olsa da, düşük bas seslerini ve yüksek frekanslı sesleri engelleme konusunda yeterli değil.

​Ses Kalitesi

Ses kalitesi oldukça iyi, bu yüzden de hakkında söylenebilecek çok fazla bir şey yok. En önemlisi bas sesleri oldukça dengeli. Bu durum da sizi hiç yormadan saatlerce keyifle müzik dinlemenizi sağlıyor. Ekolayzer ayarları yapamıyor oluşumuz biraz hayal kırıklığı çünkü hali hazırda bulunan ayarlar ile oynadığınızda kendi istediğiniz tona ulaşabiliyorsunuz. SoundCore Life Q20’de BassUp özelliği bulunuyor. Bu özelliği aktif hale getirerek bas seviyesini artırabilirsiniz.

Anker SoundCore Life Q20 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Anker SoundCore Life Q20 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

​Sonuç

Eğer tasarım ve aktif gürültü engelleme özelliği sizin için pek de önemli değilse, Anker SoundCore Life Q20, bir kablosuz kulaklık için oldukça sağlam ve kullanışlı. Aslında rakiplerine bakacak olursak, bu fiyata bu kadar yüksek bir kullanım süresi vaat eden bir kulaklık bulamayız fakat daha şık, Type-C bağlantı desteği olan ve aktif gürültü engelleme konusunda daha başarılı olan bir kulaklık alternatifi bulabilmemiz mümkün. Sony WH-1000XM4 veya Bose QC 35 gibi kulaklık modelleri Anker SoundCore Life Q20 için birer rakip. Bu modeller aktif gürültü engelleme konusunda en iyilerinden. Eğer bütçenizi artırabilirseniz ve sizin için aktif gürültü engelleme modu çok önemliyse, Anker yerine bu modellere göz atabilirsiniz. Yüksek bir kalite beklemek mümkün değil fakat Anker SoundCore Life Q20 30 saatlik kullanım süresiyle kullanıcılarını cezbediyor.

Anker SoundCore Life Q20 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0