Apple Airpods Max Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Apple Airpods Max, teknoloji devi olan Apple’ın piyasaya sunduğu ilk kulak üstü kulaklığı. Tasarımı her ne kadar muhteşem olmasa da sade dizaynı, şu ana kadarki sunduğu ses kalitesi ve aktif gürültü engelleme özelliğiyle oldukça etkileyici. Ancak oldukça yüksek fiyatıyla ve 3.5mm kablo bağlantı noktası desteğinin bulunmaması da bu fiyatının normal olduğunu bizlere sunuyor.

Sevdiklerimiz

  • Muhteşem genişlikte sahne derinliği
  • Rahat kontrol ayarları
  • İyi dengelenmiş ses kalitesi
  • Sevmediklerimiz
  • Aşırı yüksek fiyatı
  • 3.5mm jak girişi bulunmuyor
  • Koruyucu kılıfı çok da başarılı değil

Apple Airpods Max çıkışıyla birlikte en fazla eleştiri alan kulaklık oldu ve yıllarca süren bekleyişin ardından da sonunda satışa sunuldu. Apple, Airpods Max modelini sessiz sedasız bir şekilde duyurdu. Apple’a göre Airpods Pro gibi inanılmaz ses kalitesine, aktif gürültü engelleme ve uzamsal ses özelliklerine sahip. Piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana Apple Airpods Max kullanıcıları ikiye bölündü.

Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple Airpods Max ülkemizde 5,699 TL’lik fiyatıyla ülkemizde resmi olarak satışa sunuldu. Diğer birçok rakip markanın çok daha uygun ve başarılı kulaklıkların aksine bu Apple inanılmaz bir fiyat ile çıkış yaparak meraklılarını şaşırttı.

Çıkan dedikodulara göre Apple yakında çok daha uygun fiyatlı bir versiyonunu satışa çıkartacak fakat yine de Apple’ın fiyat politikasına göre uygun fiyatlı versiyonunun da ne kadar uygun olabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz.

Tasarım

Apple Airpods Max keskin ve şık hatları, paslanmaz çelik yapısı ile Apple’dan bekleyeceğimiz tipik bir minimalist tasarıma sahip. Ayrıca uzay grisi, gümüş, gök mavisi, yeşil ve pembe seçenekleriyle satışa sunuldu.

Kafa bandı Apple’ın söylediğine göre ağırlığı eşit bir şekilde dengelemek ve kafa üzerinde yapabileceği herhangi bir baskıyı azaltmak için tasarlanarak örgü kumaştan yapılmıştır. Airpods Max gerçekten kullanım rahatlığı konusunda çok başarılı. Kulaklığı taktığınızda neredeyse hiç hissetmiyorsunuz, bu da uzun süreli kullanım için en önemli olan kriter.

Kafa bandının çevresi paslanmaz çelikten yapılmış ve kafanızın şekline göre en iyi şekilde oturması için ayarlayabileceğiniz teleskopik kollara sahip. Çerçevesi sağlam ve iyi yapılmış hissiyatını sizlere veriyor ve kaliteli olmasının yanı sıra hafifliği ile de gerçekten kullanıcıları memnun edebilecek özelliğe sahip. Yumuşak köpük kulaklıklar sayesinde de kulağınızı oldukça rahat hissettiriyor. Apple, Airpods Max’te kafa basıncını dengeleyen ve kullanıcıların kafa yapısına uyacak şekilde ayarlanabilmesini sağlayan bir mekanizma kullanmış.

Kulaklık üzerindeki kontrollerden bahsedecek olursak, neredeyse hiç olmadıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Apple, ilginç bir şekilde Apple Watch’un Ana Ekran Düğmesini tekrar canlandırarak Airpods Max’te kullandı. Bu özellik sayesinde ses kontrolü sağlayabilirsiniz ayrıca sesi oynatma/duraklatma, parçaları atlama, çağrı cevaplama/sonlandırma ve son olarak da Siri’yi etkinleştirme gibi kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Sağ kulaklıkta ayrıca, aktif gürültü açma/kapama ve dış sesleri duyabilmeniz için açıp kapatabileceğiniz saydamlık modu arasında geçiş yapmanıza izin veren özel bir kontrol düğmesi bulunuyor. Bu da bazı dış sesleri kulaklığı takarken bile duymanıza izin verirken aktif gürültü engelleme özelliği sayesinde de istediğiniz zaman dış sesi duymayabilirsiniz. Hala Lightning kullanmakta ısrarcı olan Apple, Airpods Max’ın alt noktasına da şarj için bir bağlantı noktası yerleştirmiş.

Airpods Max ile gelen Smart Case ilginç bir görünüme sahip, kulaklıkları kullanmadığınız zamanlar içinde korurken aynı zamanda da ultra düşük güç moduna sokarak kulaklığınızın pil süresini korumaya yardımcı olur. Smart Case, kullanıcılar tarafından şimdiye kadar birçok nesneye benzetildi. Lastikli bir malzemeden yapılmış olan Smart Case, Airpods Max’ın kulaklıklarının etrafını sararak manyetik özelliği sayesinde yerine oturur. Smart Case ayrıca Lightning bağlantı noktasını açıkta bırakarak kılıftan çıkartmaya gerek duymadan şarj edebilmenizi sağlar.

Smart Case’in Airpods Max’i ultra düşük güç moduna sokması takdir edilecek bir durum fakat kulaklıkları kullanmadığınız zaman çatanıza koymanız durumunda yeterince koruyup koruyamadığı konusunda kafamızda soru işaretleri oluşmakta. Apple’dan bu fiyata çok daha iyi, koruyacağından tam anlamıyla emin olabileceğimiz bir kılıf beklerdik.

Ses Kalitesi

Sunulan ses kalitesinin gerçek bir değerlendirmesini yapabilmek için Apple Airpods Maz ile biraz daha fazla vakit geçirmeniz gerekse de şimdiye kadarki yapılan incelemelere göre ses kalitesi oldukça başarılı. Bas, sıcak ve güçlü, diğer frekanslarla karışmayacak şekilde kontrollü ve dengeli. Keman sesleri kulağa temiz ve tatlı gelirken vokaller biraz daha yumuşak ve belirgin.

Ses derinliği oldukça geniş ve tüm enstrümanlar gerçekten iyi bir şekilde duyuluyor. Ayrıca Airpods Max rahatlığı sayesinde normalde olması gereken “kapalı” hissiyatı hissetmiyorsunuz. Şu ana kadar gelen eleştirilerde Airpods Max’in ses kalitesi ile ilgili olumsuz bir yorum gelmedi. Kulaklıklarda çift halka mıknatıslı motordan güç alan 40mm’lik sürücülerin kullanıldığı söyleniyor. Seslerin kesinlikle net ve temiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz aynı zamanda yüksek ses seviyelerinde bile herhangi bir bozulma söz konusu değil.

Batarya Süresi ve Bağlantı

Apple, Airpods Max’ın 20 saate kadar yüksek kaliteli ses, konuşma süresi ve oynatma sağladığını söylüyor. Bu normal bir kulaklığa göre çok da uzun bir süre değil fakat aktif gürültü engelleme özelliğinin de açık olduğunu göz önünde bulundurursak oldukça yeterli bir süre haline geliyor.

Belirtilen pil ömrünün doğru olup olmadığını anlamak için biraz daha ihtiyaç var ancak aktif gürültü engelleme özelliği açıkken şarj süresinin biraz daha az gideceği tahmin ediliyor. Ayrıca pil tasarrufu yapmak için de Smart Case’e yerleştirebilirsiniz.

En iyi kulak üstü kulaklıklar genellikle 30 saatlik pil ömrü sunar ancak çoğu kulaklık markası bunu yalnızca 20 saatlik olarak sunar. Her iki durumda da iki günlük kullanım için yeterli olacaktır. Bağlantı Bluetooth 5 sayesinde çok daha hızlı sürede gerçekleşir ve bağlantınızı belirli bir mesafe boyunca kaybetmezsiniz. 200 metreden fazla uzaklaşmadığınız takdirde kulaklıkla cihazınız arasındaki bağlantıda bir problem yaşamazsınız.

Airpods Max’i eğer Apple’ın kendi cihazlarından birinde tercih edecekseniz iOS 14.3 veya üstü, iPadOS 14.3 veya üstü, macOS Big Sur 11.1 veya üstü, watchOS 7.2 veya üstü ve tvOS 14.3 veya üstüne destek sağlıyor. Merak etmeyin hem Android hem de Windows işletim sistemine sahip cihazlarda da çalışıyor fakat uzamsal ses sistemi ve cihazlar arası geçiş özelliğini kullanamıyorsunuz. Ayrıca, iOS 14’ün bir parçası olarak tanıtılan Airpods Max, 5.1, 7.1 ve Dolby Atmos desteği sunuyor.

Otomatik geçiş desteği ile iPhone, iPad ve Mac cihazlarınız arasında geçiş yapabilirsiniz. Müzik dinlerken aniden bir arama söz konusu olduğunda rahatça Apple cihazlarınız arasında tek bir dokunuşla geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir Apple cihazınızdan (Apple TV 4K ya da iPod Touch ile bile) iki AirPod seti arasında ses paylaşabileceksiniz, böylece bir arkadaşınızla beraber aynı müziği aynı anda dinleme imkanına sahip olmuş olacaksınız.

Apple her zamanki gibi akıllı asistanı Siri için de destek sağladı, bu diğer yapabileceklerinizin yanı sıra müzik çalmak, çağrı yanıtlamak ses seviyesi ayarlamak, yol tarifi almak gibi şeyler için sesli komutu kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Siri, ayrıca gelen mesajlarınızı da okuyabilir.

Gürültü Engelleme

Apple Airpods Max’ın gürültü engelleme özelliği şu ana kadar yapılan incelemelere göre çok iyi gözüküyor. Her bir kulaklık çevresel gürültüyü azaltmak için dışa doğru bakan üç mikrofona sahipken, kulağınıza ulaşan sesleri izleyen mikrofon da kulaklığın içinde bulunur ve bir tanedir. Evinizde otururken herhangi bir dış sesi duymanızı engelliyor fakat tamamen kesmemesine rağmen sizi müziğinizi dinlerken rahatsız etmiyor.

Bunun yanında, istediğiniz zaman çevrenin sesini de kulaklıklar kafanızdayken duyabilmeniz mümkün. Etrafınızda olan biteni, çevresel gürültüyü duymak için yapmanız gereken tek şey sağ kulaklıkta bulunan gürültü engelleme düğmesine basmak olacaktır. Müziğinizi durdurmanıza gerek kalmadan biriyle hızlıca konuşmanız gerektiğinde gerçekten hayat kurtarıcı bir özellik.

Sonuç

Apple Airpods Max’in teknik özelliklerine bakacak olursak, gayet kaliteli ve kullanışlı gözüküyor fakat daha yeni piyasaya çıkartılmış bir kulaklık için kesin bir şekilde konuşmak zor. Özellikle uzamsal ses özelliğini deneyememişken.

Apple Airpods Max, şimdiye kadar sahne derinliği, dengeli sesi, güçlü bası ve ayrıntılı tiz sesleriyle kullanıcılarını etkilemeyi başardı. Ayrıca aktif gürültü engelleme özelliğinin ne kadar önemli olduğunu ve dokunma hareketi ile kapatabilmenin işleri ne kadar kolaylaştırdığını ve bunun ne kadar faydalı olduğunu bizlere tekrardan göstermiş oldu. Tasarım açısından daha az ilgi çekmekte olan AirPods Max, her ne kadar şık gözükse de garip bir tasarıma sahip. Örgülü yapıya sahip olan kafa bandı oldukça rahat bir his veriyor.

Böyle bir kulaklık için sizce bu kadar fazla bir fiyat vermek doğru mudur? Her ne kadar Apple Airpods Max’ı yeterince keşfedememiş olsak da bu kulaklığın sadece Apple severler tarafından fazlaca tercih edileceğini düşünüyoruz.

Apple Airpods Max Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0