Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi2 Oy
7.7

Beats Solo 3 kablosuz kulaklık, en azından dış görünümüne bakacak olursak, neredeyse Beats Solo 2’nin tıpatıp aynısı. Yani anlayacağınız şu ki, Beats tasarım konusunda bir değişikliğe gitmemiş. Değişikliğin en yoğun olduğu kısım ise özellikleri. Beats Solo 3’te Apple’ın yeni W1 çipini kullanarak kulaklığın kullanım süresi artmış ve aynı zamanda da Apple cihazlarla eşleştirilebilir hale gelmiş. Beats herkesin bildiği ve sevdiği önceki modelinin aynısını alarak kullanım süresini artırmış fakat fiyatı hala oldukça yüksek.

Sevdiklerimiz

  • 40 saatlik kullanım süresi
  • W1 çip
  • Apple cihazlarla eşleşme
  • Kullanım rahatlığı

Sevmediklerimiz

  • Pahalı
  • Ses kalitesi alternatiflerine göre o kadar da iyi değil

Beats Solo 3 Android ve diğer Bluetooth’lu olan cihazlara bağlanma konusunda sıkıntı yaşatmıyor. Aynı zamanda iOS ve Android işletim sistemlerine sahip cihazlarda da eşit olarak 40 saatlik bir kullanım süresi vaat ediyor.

Beats Solo 2’nin 12 saatlik kullanım süresine bakacak olursak bu çok önemli bir gelişme. Ayrıca, bu zamana kadar incelemede bulunduğumuz diğer Bluetooth kulaklıkları da göz önünde bulundurursak Beats Solo 3’ün şarj ömrünün en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Beats’in Fast Fuel şarj özelliğiyle 5 dakika şarj ederek 3 saatlik bir kullanım süresi elde ediyorsunuz.

Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Apple’ın cihazlarında kullandığı lightning kablosunu kullanan yeni BeatsX modelinin aksine, Beats Solo 3 mikro USB şarj kablosu kullanıyor.

İyi yanından bakacak olursak, Bluetooth bağlantısında asla bir sıkıntı yaşamıyorsunuz ve W1 çipi sayesinde de eşleştirdiğiniz Apple cihazlarınız arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Kısacası, kulaklığın ses kalitesi gayet iyi ve kompakt yapısı ve küçük boyutu sayesinde kılıfında (evet kutusundan kılıfla birlikte çıkıyor), ayrıyeten de kendi çantanızda taşımanızı kolaylaştırıyor.

İyi ya da kötü, Beats ses konusunda bir değişikliğe gitmemiş. Beats Solo 3’ün kablosuz kullanımı bir Bluetooth kulaklık için gayet iyi ve bas ses severlerin ama çok gürültülü olmasını sevmeyenlerin de tercih edebileceği, onlara uyacak bir kulaklık. Yine de Beats Solo 3 rahatlık ve fiyat açısından bakacak olursak Beats’in Studio modeli kadar iyi değil. Kulaklık, siz spor yapsanız, koşsanız bile kafanızdan düşmüyor fakat bir süre sonra sıkmaya ve rahatsız etmeye başlıyor.

Beats Solo 3 aslında ekstra bas sesleriyle siz sokakta yürürken ya da toplu taşımalarda iken kısacası dışarıdaki gürültüden uzaklaşabilmeniz için ve rahatlıkla müziğinizin tadını çıkartabilmeniz için tasarlanmış. Tabi biz de deneyimimize göre rahatlıkla diyebiliriz ki, kulaklıklar gayet iyi ses veriyor fakat dışarının gürültüsünü yine de alıyorsunuz ve bu dış ortam sesini de bastırmak isterken bası arttırınca bu sefer de dışarıyı rahatsız etmiş oluyorsunuz.

Diğer bütün Bluetooth kulaklıklarda da olduğu gibi bu modelde de arama yapabilmek için konulmuş bir mikrofon bulunuyor. Beats Solo 3’ün görüşme ses kalitesi Studio modelinin bu konuda avantajı olmasına rağmen fena değildi. Bu fiyat aralığındaki birçok kulaklığa göre, Studio modelini de katarsak, gelişmiş ses kalitesi ve gürültü önleme özelliği bulunuyor fakat gelin görün ki Beats bu özellikleri Solo 3 modelinde kullanmamış.

Beats Solo 3’ü de karşılaştıracak olursak, alternatif olarak şu modellerden bahsedebiliriz, Bose Soundlink Kablosuz Kulaklık, Sennheiser Momentum 2 Kablosuz Kulaklık ve Plantronic Backbeat Sense. Bose, Beats’e göre daha rahat ve kulaklarınıza daha az baskı uyguluyor. Plantronic ise fiyat performansıyla aralarından sivriliyor.

Beats Solo 3, Beats’in her modelinde görebileceğiniz ikonik “Beats” tasarımına sahip. Bu model de birkaç farklı rengiyle satışa sunulmuş. Apple’ın kendi sitesinde satışa sunulan renkler, rose gold, siyah ve kırmızı.

Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Genel olarak baktığımızda Beats, bu modelinde neredeyse hiçbir değişiklik sunmadığından fiyatının çok pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Haliyle de bu fiyatıyla Bose Quiet Comfort 25 modeli gibi, aktif gürültü engelleyici kablosuz kulaklıklarla aynı seviyede olmasını bekliyorsunuz. Ayrıca Beats’in kendi Studio kulaklığı 12 saatlik kullanım süresiyle, Beats’in Solo 3 modelinden $50 dolar daha uyguna çıkmışken Solo 3’ün bu fiyatta olması garip kaçıyor.

Ülkemizde, Beats Solo 3’ü 900 ila 1300 TL gibi bir fiyata teknoloji marketlerinde bulabilirsiniz. Uzun lafın kısası Beats Solo 3 kulaklıklar her ne kadar 40 saatlik kullanım süresiyle ilgileri çekse de fiyatıyla bizleri kendinden uzaklaştırıyor.

Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Beats Solo 3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi2 Oy
7.7