Huawei FreeBuds 3 İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Huawei FreeBuds 3, Apple’ın AirPods kulaklıklarına benziyor olabilir ama tamamen kesintisiz bir deneyim yaşamak isteyenler için FreeBuds 3 oldukça uygun. Aynı zamanda dışarıdan gelen gürültünün bir kısmını engelleyerek daha iyi bir ses elde etmenizi sağlıyor. Özellikle Android kullanıcılar için oldukça iyi bir kulaklık diyebiliriz.

Sevdiklerimiz

  • Kompakt yapısı
  • Kulağa oturuşu
  • Gürültü engelleme özelliği

Sevmediklerimiz

  • iOS işletim sistemini desteklemiyor
  • AirPod’a benzer tasarım


Huawei, Apple’ın AirPods’una benzeyen FreeBuds 3’ü tanıtır tanımaz, Apple da Airpods Pro’yu tanıttı. FreeBuds 3 modelinde silikon uçlar yerine Apple’ın AirPods’unun tıpatıp aynısı olan kulağa oturur özellikteki tasarım kullanılmış.

FreeBuds 3, Apple’ın AirPods Pro modelinden önce, silikon uçsuz tasarımla aktif gürültü engelleme özelliğinin bir arada kullanıldığı yılı ilk kablosuz kulaklık.

Bu sırada, Apple’ın AirPods’ları daha bilinen tarafken arada karşılaştırabileceğimiz başka bir kulaklık da çıkıyor, Sony W1000XM3 aktif gürültü engelleme özelliği ile önerebileceğimiz diğer bir kulaklık.

Peki Huawei bu durumda biz kullanıcılarına ne sunuyor? Pasif gürültü engelleme özelliği olmadığını ve silikon uçsuz bir kulaklık olduğunu varsayarsak £169 gibi bir fiyata çıkmış olması bizlere biraz fazla geldi. Kısacası, AirPods’un orijinal tasarımını severler farklı bir marka arayışındaysa FreeBuds 3’e bir göz atabilir.

Tasarım

Bu görmüş olduğunuz kulak uçlarına zaten Apple’ın orijinal tasarımı olan AirPods’lardan aşinayız. Eğer beyaz rengini alırsanız, bir AirPods ile yan yana getirmediğiniz sürece onun FreeBuds olduğunu anlamanız zor.

Dürüst olmamız gerekirse, FreeBuds 3’ü kullanması eğlenceli ve vermiş olduğu hissiyat oldukça kaliteli, eğer siz de bizim gibi düşünüyorsanız FreeBuds 3’ü tercih edebilirsiniz. Aynı şeyi şarj kutusu için de söyleyebiliriz. Disk şeklindeki kutusunun üst kapağı açılabilir, kapağı kaldırdığınız anda da kulaklık açılıyor. Kablosuz veya USB-C kablolu desteği ile şarj edebiliyorsunuz, size kalmış bir durum. Ayrıca kutunun üzerindeki LED sayesinde şarjınızın ne kadar kaldığını görebiliyorsunuz.

Şark kutusunun yanında eşleştirmeyi açabileceğiniz bir düğme bulunuyor. Siyah renkli versiyonunda parmağınızın izinin kutu üzerinde kalacağından oldukça eminiz ama kutu tasarımı ve bitişiyle ilgili ayrı bir eleştirimiz bulunmuyor. Şık ve sadeler.

Dahası, FreeBuds’tan hiç beklemediğimiz bir şey olan kulağa oturuşu muhteşem. Daha önce Huawei kulaklıklarını deneyimlemiş kişiler olarak, özellikle FreeLaces için, rahatlıkla diyebiliriz ki eski modellerini birkaç dakika kulağınıza takıyor olmak bile rahatsızlık veriyordu. Bu incelememizde ise 1 saat kadar sorun yaşamadan FreeBuds 3’ü deneyimleyebildik.

Huawei FreeBuds 3 İncelemesi
Huawei FreeBuds 3 İncelemesi

Ses Kalitesi

FreeBuds 3’ün kulaklarınıza silikon uçlu bir model olmaması dolayısıyla tam oturmadığını varsayarsak yine de aldığınız ses kalitesi inanılmaz derecede iyi. Ses seviyesi gayet normal, özellikle dışarıda iken düşük ses seviyelerinde ve düşük frekans aralıklarında geçişlerde biraz zorlanıyor. Urbanista Athens gibi kulaklık modellerine göre FreeBuds daha pahalı olmasına rağmen daha üstün özelliklerle geliyor.

Eğer tam anlamıyla aktif gürültü engelleme özelliği ile izole olmak istemiyorsanız ama yine de hem dışarıyı duymak hem de müziğin keyfini çıkartmak istiyorsanız bu kulaklık tam da size göre. FreeBuds’ın kendi ekstra ekolayzer ayarları ile oynayarak istediğiniz ayarları kullanabilirsiniz. Halihazırda bulunan ayarları da gayet uygun seçenekler.

Gürültü Engelleme Özelliği

Aktif gürültü engelleme özelliği olup da pasif gürültü engelleme engelleme özelliği olmaması garip bir durum. FreeBuds 3’ün bu özelliği ilk başta garip geldi. Toplu taşımalarda, yolda giderken vs. sizi tamamen izole etmiyor. Bunu geçtik, aslında dış gürültünün birazını bile izole etmiyor desek daha doğru tanımlamış oluruz.

Aktif hale getirmek için sol kulaklığa çift kez basmanız yeterli olacaktır. Uygulama ile birlikte aktif gürültü engelleme özelliğinin ayarlarıyla etrafınıza göre değişiklik yapabilirsiniz. Aynı zamanda sol kulaklığa ulaşmak size daha zor geliyorsa bu özelliği sağ kulaklığa da atayabilirsiniz. Bu özelliklerin hiçbiri iOS ile birlikte çalışmıyor, bu da FreeBuds 3’ü Apple kullanıcılarının eleyeceği anlamına geliyor.

Bağlantı

FreeBuds 3’ü iOS işletim sistemine sahip cihazlarla kullanabilirsiniz ancak gürültü engelleme ve sağ-sol kulaklık tuş atama ayarı sadece Android cihazlar için kullanılabilir hale getirilmiş. Önce, biz de Android cihazımızla bağlantı kurarak deneyimledik, daha sonra bir Apple cihazında da kullanık.

Android cihazlarındaki uygulama, FreeBuds 3’ü bulma konusunda hiçbir problem yaşatmıyor. Bağlantıyı aynı zamanda Bluetooth üzerinden de yapabilirsiniz. Eğer EMUI 10’lu Huawei telefonunuz varsa kulaklıkların algılama özelliği devreye giriyor. Ayrıca sağ ve sol kulaklıkta senkronizasyon problemi yaşamadık.

Batarya Süresi

Her bir kulaklık 30mAh’lık bir bataryaya sahipken, şarj kutusu 410mAh’lık bir bataryaya sahip. Kulaklıklar tek bir şarj süresi ile ortalama 4 saat kullanım süresi sunuyor, tabi eğer gürültü engelleme özelliği devredeyse daha az sürüyor. Aynı zamanda çok hoşumuza giden bir diğer özellik ise, 30 dakikalık bir süre ile tam şarj olabiliyor olması.

Bu fiyata rağmen en azından Android cihazlar için bile aynı anda iki cihaza bağlantı desteği vermemesi oldukça üzücü. Ayrıca, Samsung Galaxy Buds kulaklıklar gibi FreeBuds 3 de kablosuz şarj özelliğini destekliyor.

Huawei FreeBuds 3 İncelemesi
Huawei FreeBuds 3 İncelemesi

Sonuç

Android bir cihaz kullanıcısıysanız ve silikon uçlu kulaklık yerine AirPods tarzı kulaklıklar seviyorsanız ya da toplu taşımalarda vs. giderken biraz da olsa güvende hissetmek adına dış sesi duymak istiyorsanız, FreeBuds 3 tam da size göre. Eğer iOS işletim sistemine sahip cihazlar kullanıyor iseniz bu FreeBuds 3’ün iOS için sunmadığı özellikler dolayısıyla böyle bir kulaklık tercihi yerine alternatif modellerine bakabilirsiniz.

Rahat konforuyla, aktif gürültü engelleme özelliğiyle – şarj süresinden bahsetmiyoruz bile, oldukça iddialı bir kulaklık. Ülkemizde 800 ile 1000 TL arasında teknoloji marketlerinden ve online alışveriş sitelerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Huawei FreeBuds 3 İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0