Huawei FreeBuds Pro Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Huawei FreeBuds Pro oldukça kullanışlı özelliklere sahip bir kulaklık modeli ancak ses kalitesi konusunda önüne geçebilecek olan bir sürü alternatif model bulunuyor. Eskiden akıllı telefon üreticileri, telefonun yanında gönderdikleri bir çift kulaklığın kullanıcılarını memnun edeceğini düşünüyordu. Şimdi, taleplerin ve beklentilerin değişmesiyle birlikte ortaya Huawei FreeBuds Pro gibi kulaklıklar çıktı. Bluetooth bağlantılı, gürültü engelleyici kulaklıklar öyle bir yaygınlaştı ki artık bu iki özellik bulunmayan kulaklıklar ne tasarlanıyor ne de üretiliyor. Apple’ın AirPods Pro’su, Samsung’un Galaxy Buds Live’i ve Sony’nin de WF-1000XM3 modelli kulaklıkları var. Peki ya Huawei nasıl bir kulaklıkla karşımıza çıkıyor?

Sevdiklerimiz

  • Rahat uyum sağlayışı
  • Akıllı gürültü engelleme özelliği
  • Ses kontrolleri

Sevmediklerimiz

  • Sesler detaylı değil
  • Dinamikler daha iyi olabilirdi
  • Ritim bozuklukları bulunuyor

Teknik Özellikleri

  • Bluetooth: 0.5
  • Aktif Gürültü Engelleme: Var
  • Şarj Süresi: 4.5 saat (şarj kutusuyla toplamda 20 saat)
  • Ağırlık: 6.1 gram (her bir kulaklık)

Kullanım Rahatlığı

FreeBuds Pro’yu kutusundan çıkarır çıkartmaz ilginç bir şekle sahip olan şarj kutusunu da görüyorsunuz. Kullanışsız gözüken şeklinden dolayı biraz garipsemiş olsak da aslında inceliği sayesinde her yere rahatça sığabiliyor, cebinize bile. Huawei’nin AI Life uygulamasını telefonunuza yüklediyseniz kulaklığı kutusundan çıkartır çıkartmaz cihazınızın ekranında eşleştirme için bir bildirim göreceksiniz. Eğer bir gün resetlemeniz ya da başka bir cihaza bağlamanız gerekirse kutunun yanındaki düğmeye basılı tutarak isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada AI Life, Android işletim sistemine sahip cihazlar için uygun. Henüz iOS’a gelmedi.

FreeBuds Pro, kaygan ve parlak yapısı sayesinde oldukça şık gözüküyor. Bu parlak yüzeylerin yumuşaklığı çok hoş gözükse de, Huawei FreeBuds Pro’yu biraz ucuz gösteriyor. Bizim elimizde bulunan modelin rengi karbon siyah fakat seramik beyaz ve gümüş orman renkleri ile satışa sunuluyor. Kulaklıkların şekli kulağınızın içerisine tam olarak oturacak şekilde tasarlanmış. Silikon uçları sayesinde de baskı yaratmadan kulağınızda sabit durmasını sağlıyor.

Huawei FreeBuds Pro Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Huawei FreeBuds Pro Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Tasarım

Kulaklığın ucu, kulağınızın tam içerisine girerek uyum sağlayacak şekilde tasarlandığından, kulak şeklinize ve boyutuna göre en uygun olan silikon ucu seçmelisiniz. Eğer size hepsi hemen hemen aynı geliyorsa, Huawei’nin AI Life uygulamasından uyum testi yapabilirsiniz. Kulaklık, uzun dikdörtgen bir sap tasarımına sahip. Bu tasarım sayesinde dengeyi koruyarak kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca Huawei, FreeBuds 3i modelinin aksine, FreeBuds Pro’da daha özgün bir tasarım arayışına gitmiş ve açıkçası başarmış gibi duruyor.

Dokunmatik kontrollerle sayesinde de kolayca istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ufak bir dokunuş müziği duraklatma ve oynatmanıza yarıyorken parmağınızı aşağı yukarı kaydırmak sesi artırıp, azaltabilmenizi sağlıyor. Eğer kulaklığı tutup hafif ucundan sıkarsanız, Awareness moduna geçiş yaparsınız. Böylece kulaklıkları çıkartmadan istediğiniz zaman etrafınızda olup bitenleri duyabilirsiniz. Aynı zamanda gürültü engelleme özelliği ile de istediğiniz zaman kendinizi izole edebilirsiniz.

AI Life uygulamasında toplamda 4 ana gürültü engelleme ayarı bulunuyor. Cosy olan sessiz ortamlar için en uygun olanı. General, her gün dışarı çıkanlar için. Sonuncusu olan Ultra da her zaman gürültülü ortamlara giren ve yer alanlar için. Gürültü engelleme özelliğini en iyi şekilde sunmak adına her kulaklıkta Dijital HD mikrofonlar bulunuyor. Aynı zamanda gecikme süresindeki başarısı sayesinde sıkıntısız, rahat bir deneyim sunuyor.

Bağlantı konusuna gelecek olursak, telefonunuz yan odada bulunsa dahi kulaklıkların ikisinde de bulunan Bluetooth antenleri sayesinde sabit ve dengeli bir bağlantı sağlıyor. Toplamda 5 dakikalık bir şarj aktif gürültü engelleme özelliği açıkken bile 2 saatlik bir kullanım süresi veriyor. Type-C desteği bulunan FreeBuds Pro, aynı zamanda kablosuz şarj desteği ile de geliyor.

Ses Kalitesi

Şimdiye kadar Huawei FreeBuds Pro hakkındaki görüşlerimiz hep olumluydu. FreeBuds Pro, canlı ve dengeli bir ses kalitesi sunuyor. Yüksek ve alçak seslerde oldukça başarılı olan Huawei FreeBuds Pro’yu Samsung WF-1000XM3s ile karşılaştırdığımızda Huawei’nin birkaç noktada geride kaldığını söyleyebiliriz. Gürültü engelleme özelliği açık olduğu zaman kesinlikle daha başarılı bir performans elde ediyorsunuz.

Huawei FreeBuds Pro Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Huawei FreeBuds Pro Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Huawei FreeBuds Pro’lar sınıfının en iyisi değiller fakat daha iyi olabilirler. Artı yönlerinden bakarsak, kullanım kolaylığından ve şık tasarımından, aynı zamanda gürültü engelleme özelliğinin başarısından, hem konforlu hem de hafif olmasından bahsedebiliriz. Ses kalitesine geldiğimiz zaman her ne kadar kendi kendine başarılı olsa da diğer kulaklık modelleri ile karşılaştırdığımız zaman onların gerisinde kalıyor.

FreeBuds Pro şık tasarımı, kullanım rahatlığı ve bir önceki modelinden daha farklı olarak özgün tasarım kullanışıyla gerçekten hoş ve kaliteli bir kulaklık olarak gözüküyor. Ses kalitesi sizin için çok da önemli değilse, öncelikleriniz tasarımı ve kullanım kolaylığıysa, Huawei FreeBuds Pro’ya kesinlikle bir şans vermelisiniz. Fiyat konusuna gelecek olursak, Huawei FreeBuds Pro ortalama fiyatını koruyarak 1350 ile 1450 TL arasında gidip geliyor.

Huawei FreeBuds Pro Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0