Huawei FreeLace Kulaklık İncelemesi

Huawei FreeLance, Type-C girişi ile kullanıcılarına hızlı bir şarj etme süresi sağlıyor. Aynı zamanda, oldukça şık görünen Huawei FreeLace, beklentilerimizden daha yüksek kalitede bir ses performansı ile bizleri buluşturdu. Tek bir şarj ile 10-12 saate kadar kullanım sağlayabilen FreeLace, sunduğu bazı özelliklerden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bir Huawei telefona da ihtiyacınız olacak

Sevdiklerimiz

  • Hafif ve kullanımı rahat
  • Type-C giriş
  • Uzun süreli kullanım
  • Ses kalitesi

Sevmediklerimiz

  • Garip kontrol butonları
  • Aynı anda iki cihaz bağlantı desteği sunmuyor
  • En iyi performansı alabilmeniz için Huawei telefona ihtiyacınız var

Huawei FreeLace, P30 serisi ile birlikte duyuruldu. Bluetooth eşleştirme problemleri ve kablosuz kulakları şarj etme sorunlarının üstesinden gelecek şekilde tasarlanan FreeLace, aynı zamanda hızlı şarj desteğine de sahip. Ayrıca, Type-C jakı sayesinde Huawei telefonunuza takıp kolayca bağlanabiliyorsunuz ve Huawei telefonlarına özel özelliklerden faydalanabiliyorsunuz.

Gerçek kablosuz bir kulaklık olmasa da boynunuza takabileceğiniz kısa kablosu sayesinde sizi o uzun kablo derdinden kurtarıyor. Eğer kulaklıkları kullanmıyorsanız ya da kulağınızdan aniden düşerlerse, boynunuza asılı olduklarından dolayı bu gibi durumların önüne geçiyor. Ayrıca her an boynunuzda durduğundan dolayı istediğiniz zaman kolayca takıp çıkartabilirsiniz.

Bu tasarımı BeatsX ve son zamanlada OnePlus Bullets modelinde de görebilirsiniz. FreeLance de dahil üçü, günlük kullanım konusunda başarılı. FreeLance diğer ikisinden Type-C desteği ve 18 saatlik kullanım süresi ile bir adım öne geçiyor.

Fiyat ve Ulaşılabilirlik

Huawei FreeLace siyah, turuncu ve yeşil renkleriyle satışa sunuldu. Huawei’nin kendi sitesinden veya diğer satıcılardan alabilirsiniz. Huawei’nin diğer ürünlerini de incelemiştik ve hepsi de oldukça başarılıydı. Bu yüzden FreeLance’i de bir göz önünde bulundurabilirsiniz. Ülkemizde 200 ile 350 TL arasında alışveriş merkezleri ve internet siteleri üzerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Huawei FreeLace Kulaklık İncelemesi
Huawei FreeLace Kulaklık İncelemesi

Tasarım

FreeLance’ten bir süre önce duyurulmuş olan OnePlus Bullets ve BeatsX’e oldukça benzeyen Huawei FreeLance, tasarım konusunda en çok BeatsX’ten ilham almış gibi gözüküyor. Titanyum ve nikel kaplama olan kablosu boynunuzu rahatsız etmemesi için yumuşak mat bir bitişe sahip. Neredeyse boynunuzda size yokmuş hissiyatı veren hafifliği ile yanınızda kolayca götürebilir ve tüm gün boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düşürme ve kaybetme ihtimalinizi de oldukça azaltıyor. Aynı zamanda IPX5 koruma seviyesi sayesinde terlemelere karşı dayanıklı. Yine de havuz, deniz ve yağmurda kullanmamakta fayda var.

FreeLace’in kablosunda batarya kısmı ve kontrol kısmı bulunuyor ve ayrıca dilerseniz kulaklığın tekini de kullanabilme imkanı sunuyor. FreeLace, kullanmadığınız zamanlarda mıknatıslı özelliği sayesinde birbirine tutunduğundan, karışmasını önlüyor. Telefonunuza bağlayabilmeniz için bulunan Type-C kablo üzerinde yer alıyor. Kapağı çekerek kolayca da açabilirsiniz. Huawei FreeLace kulaklık, hafif yapısı ve kullanım kolaylığı sayesinde tercih edebileceğiniz bir kulaklık.

Kontroller

Huawei FreeBuds’ı da bildiğimiz diğer kulaklıklar gibi cihazınızla kolayca eşleştirebilirsiniz. Güç tuşuna 4 saniye basılı tutarsanız, eşleştirme moduna geçebilirsiniz. Eğer EMUI 9.1 veya daha üstüne sahip Huawei telefonunuz varsa bu süreci atlayarak direkt olarak Type-C girişinden bağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, kulaklıkta bulunan mıknatıslı kısımlar kullanmadığınız zaman kolaylık sağlarken, kontrol yapabilmenizi de sağlıyor. Çağrı yanıtlama ve parça oynatma/duraklatma işlemleriniz siz kulaklığın bağlantısını telefonunuzla kestiğinizde, otomatik olarak kesiliyor.

Huawei FreeLace’in üzerinde bulunan ufak kontrol kumandasının üzerinde güç butonu, ses artırma/azaltma butonu ve çok işlevli buton ses butonlarının arasında bulunuyor. Her zaman bu küçük kontrol kumandasına ulaşmak kolay değil. Özellikle küçük bir kumanda olması dolayısıyla doğru tuşa basmayı öğrenmeniz zaman alıyor ve hatta bazen hiçbir tuşa da basamayabilirsiniz.

​Performans ve Şarj Süresi

Bu tarz kulaklıkların en büyük artısı taşınabilir olması fakat bazı durumlarda kulağınızdan düşebiliyorlar. Bu durum Huawei FreeLace için geçerli değil. Ses kalitesine fazla önem veren insanlar için tatmin edici olmasa da temiz ses ve bas iletiminde FreeLace oldukça başarılı. Orta ve yüksek ses seviyelerinde uzun süre rahatsız olmadan sabit kalabiliyorsunuz.

Derinlik ve netlik oldukça başarılı. Spor yapmak için de tasarımı sayesinde oldukça uygun olan Huawei FreeLace, ses kalitesiyle de yeterli olacaktır. Maalesef gürültü engelleme özelliği olmasa da doğru içeriği dinlediğinizde, algoritması sayesinde dış gürültüyü azaltabiliyor. Müzik dinlerken dış dünyadan kopabiliyorsunuz fakat bir podcast dinlemeye çalışırsanız sonuç hüsranla bitiyor. Tam bir izolasyon sağlayamasa da kendi izolasyonunuzu yaratabildiğinizde gerçekten keyif alabileceğiniz bir ses kalitesine sahip.

FreeLace’te biz test ettiğimiz süre boyunca bağlantı problemi yaşamadık fakat araya mesafe girdiğinde bazen bağlantı tamamen kopabiliyor. Gürültülü ortamlarda bile çağrı yapabilmenizi kolaylaştıran FreeLace, yazılımı sayesinde iletilen gürültüyü azalttığından, sesinizin net olarak karşı taraf tarafından duyulduğundan emin olabilirsiniz. 120MAh’lık bir bataryaya sahip ve toplamda 18 saatlik bir dinleme, 12 saatlik de çağrı yapabilme imkanı tanıyor. Testlerimizde vaat edilen 18 saati biz 13 saatte tamamladık. Bu durum da piyasadaki rakip marka kulaklıkların kullanım sürelerine göre yine de oldukça fazla.

Günlük olarak FreeLace’i kullanmak ve yanınızda taşımak oldukça kolay. Eğer şarjınız biterse bile, 5 dakikalık bir şarj ile 4 saatlik bir kullanım süresi elde edebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzla da şarj ederken, pil ömründen fazla yemiyor.

Huawei FreeLace Kulaklık İncelemesi
Huawei FreeLace Kulaklık İncelemesi

​Sonuç

Bütün her şeyi düşündüğümüzde FreeLance oldukça dengeli bir ses performansı sunarak uygun fiyatıyla kullanıcılarını memnun ediyor. Üç ayrı renk seçeneği ile oldukça şık gözüken FreeLace, piyasada bulunan diğer kulaklıklardan daha uzun giden bir şarj süresi sunuyor. Hem müzik severler hem de spor severler için kullanışlı olan bu kulaklık, güvenli bir kullanımı da beraberinde getirerek kısa kablo tasarımı sayesinde boynunuzdan düşmesini önlüyor.