Jabra Elite 85t Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Jabra, Elite 85t modeli ile rekabetçi piyasada çok fazla ses getirmeyi başaramadı. Jabra böyle bir dönemde yüksek maliyetli bir kulaklık modeli sunarak nereye varmak istedi açıkçası biz de bilmiyoruz. Tasarımı ve performansına baktığımız zaman bu fiyatı hak ediyor mu? Gelin birlikte inceleyelim.

Sevdiklerimiz

 • Ses kalitesi
 • Kullanışlı ve rahat
 • Uzun kullanım süresi

Sevmediklerimiz

 • Aktif gürültü engelleme özelliği ses kalitesini etkiliyor
 • Fiyat/performans

Teknik Özellikleri

 • Kullanım Alanı: Müzik, Telefon
 • Uyumluluk: Android ve IOS
 • Sesli Asistan Desteği: Var
 • Sesli Asistan Özelliği: Google Asistan ve Siri Asistan
 • Sensör: Duraklatma Sensörü
 • Özellikler: Güçlü Bas Kulak Sabitleyici Ortam Sesi Modu Otomatik Açma-Kapatma
 • Kulaklık Tipi: Kanal içi

Kullanım Rahatlığı

Jabra Elite 85t modeli diğer birçok rakip marka kulaklık modeline göre çok daha küçük ve hafif. Kulağınızda, her bir kulaklık 7 gram olduğundan dolayı asla ağırlık yapmıyor. Çeşitli silikon uçları sayesinde de kulağınıza en uygun olacak modeli bulabilirsiniz ve saatlerce kullansanız bile size rahatsızlık vermeyecektir.

Bu durum Elite 85t’yi iki kat daha kullanışlı hale getiriyor, çünkü küçültülmüş boyutlarına rağmen 85t, aynı derecede kompakt şarj kutusu tarafından sağlanan 20 saat dahil, toplamda 25 saatlik bir kullanım süresi sağlıyor. Bose QuietComfort kulaklıklar ile Jabra’yı karşılaştırdığımızda QuietComfort, boyutunun daha fazla olmasına rağmen 18 saatlik kullanım süresi ile Elite 85t’nin gerisinde kalıyor.

Jabra Elite 85t Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Jabra Elite 85t Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Kulaklık Yapısı

Gerçekçi olacak olursak, bir kulaklığı hem mümkün olduğu kadar küçük yapmak, hem de birinci sınıf ve amaca uygun hissettirebilmek kolay değildir, ancak Jabra Elite 85t ile bunu başardı. Özellikle titanyum siyahı modelinde bu kaliteyi daha fazla hissediyorsunuz.

Bu tarz yüksek fiyatlı ürünlerden de bekleyeceğiniz özellikler Jabra Elite 85t’de de bulunuyor. Ses konusuna gelirsek, her bir kulaklık 12 mm’lik tam kapsamlı sürücülere sahip. Bu, kulak içi kulaklık standartlarına göre oldukça büyük ve 85t’nin boyutlarını tekrardan göz önüne aldığımızda, şaşırtıcı bir durum. Açıkçası, Jabra’nın Elite 85t ile birlikte sunduğu en önemli özellik tam kapsamlı ses kalitesidir. Jabra, düşük frekansların kullanıcının kulağında çok fazla basınç oluşturmasını önlemek için tasarıma basınç tahliye delikleri dahil etmiştir.

Her bir kulaklıkta da üç mikrofon bulunuyor. Biri, harici sesin aktif gürültü engellemesini yönetirken diğeri de kulağın içinden gelen ses için aynı şeyi yapar ve üçüncüsü ise telefon ve sesli asistanlarla olan etkileşim içindir. Çağrı kalitesi muhteşem, Siri ve Google Asistan ile uyumluluğuna gelecek olursak, başarılı fakat işlemler esnasında çok hızlı olmanız gerekiyor.

Jabra ile başka şekillerde de etkileşimde bulunmak mümkündür ve “Sound+” uygulaması, kulaklıklar için üretilmiş en iyi uygulamalardan biridir. Aktif gürültü engelleme ayarından tutun en ince ayarlara kadar ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca ekolayzer ayarları ile de kendi zevkinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

Uygulama üzerinden kulaklıklardaki kontrol düğmelerinin işlevlerini de kişiselleştirebilirsiniz. Oynatma, duraklatma, ileri/geri atlama ve çağrı yanıtlama/reddetme gibi kontrolleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Jabra’ların gerçek butonu olduğundan dolayı, parmağınızla tuşa gerçekten basmak zorunda kalıyorsunuz ve bu durum bazen zorlayıcı olabiliyor.

Ses Kalitesi

Jabra, kablosuz bağlantısı için Elite 85t modelinde Bluetooth 5.1 desteği sunuyor. AptX HD’yi bir kenara bırakın, aptX bile yok ancak 5.1 desteği tek başına çoğu zaman yeterli. Orta kademelerde vokal seslerini biraz daha güzel bir şekilde sergiliyor ve ince ayrıntıları ortaya çıkartıyor. 85t şarkıdaki melodileri açığa çıkartarak daha detaylı dinlemenizi sağlıyor.

En üst kademede, melodiler yine aynı şekilde detaylı ve net bir şekilde iletiliyor. Çok da büyük bir farklılık olmadığından bu kademede dinlemek sizin tercihinize kalmış. Ayrıntı seviyesi yüksek ve tek tek seslere giriş/çıkışlar frekans aralığının diğer ucunda olduğundan daha iyi bir kontrol sağlıyor.

Aktif gürültü engelleme modu ise en yüksek ayarı dışında tümüyle etkili olduğunu kanıtlıyor. Tam olarak açıldığında, Jabra dış gürültüyü engelliyor ancak ses kalitesinde bir düşme gerçekleştiriyor.

Jabra Elite 85t Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Jabra Elite 85t Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Jabra Elite 85t, pek çok güçlü yönü ve aynı zamanda oldukça önemli birkaç zayıf yönüyle fiyat/performans açısından rakiplerinin çoğunun gerisinde kalıyor.

Jabra Elite 85t Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0