JBL Club 700BT Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
JBL Club 700BT Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

JBL Club 700BT Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

JBL Club 700BT hem bas seslerde güçlü ve ağır olmakla birlikte hem de kulaklığın kendisinin de ağırlığıyla, kullanıcılarına ortalama bir ses kalitesi sunar.

Sevdiklerimiz

 • Güçlü, tok bas
 • İyi özellikler
 • Detaylandırılmış tasarım

Sevmediklerimiz

 • Dinamik ses ayrıntılandırma eksik
 • AptX desteği yok
 • Bas sesler ile denge korunamıyor

Teknik Özellikler

 • Amazon Alexa Desteği: Var
 • Google Asistan Desteği: Var
 • Şarj Kullanım Süresi: 50 saat
 • Ağırlık: 283g
 • Şarj Süresi: 2 saat
 • Bluetooth: 5.0
JBL Club 700BT Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
JBL Club 700BT Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

JBL’in Club 700BT modeli isminden de anlaşılacağı gibi DJ’ler için düşünülerek yapılmış başlangıç seviyesi bir kulaklık modelidir. JBL’in diğer üç üst model kulaklığı arasında yerini alan Club 700BTS, tek kulak üstü olan modelidir ve diğer iki modelin aksine bu modelde aktif gürültü engelleme özelliği bulunmuyor. Ancak Alexa ve Google Asistan desteği, uzun pil ömrü, dayanıklı yapısı ve uygun fiyatıyla dikatleri üzerine çekiyor.

Kullanım Rahatlığı

JBL Club 700BT kendi başına 283 gram ağırlığında. Hemen hemen bu ağırlığa yakın diğer kulaklıkların aksine uzun süre kullanımdan sonra ağrı yapmaya başlıyor. Bunu önlemek için de kafa kısmında biraz daha yumuşak dolgu kullanılabilirdi. Kulaklıkların yapısında kullanılan suni deri başlangıçta size iyi hissettirse de eğer gözlük kullanıyorsanız bir süre sonra kafanızda hissetmeye başlayacağınız baskı sizi rahatsız etmeye başlıyor. Yine bu durumda da diyeceğimiz şu ki bunu önlemek için kulaklığın yapısında daha fazla deri malzeme ekleme yapılabilirdi.

Kısa bir süre sonra, yaklaşık bir saat kadar, kafa bandı kısmında da benzer bir sorun yaşandığını fark ettik. JBL Club 700BT, kafa kısmında da plastik kullanmış. Dayanıklı yapısı, metal menteşelerin ve diğer parçalarının da doğru konumlandırılması sonucu uzun süreli bir kullanım için kullanucılarına güven veriyor. Yapısı sayesinde de uzun süreli kullanım sırasında kulağınızı da ısıtıyor.

Yine de bu yapının sağlam hissettirdiğini söyleyebiliriz. Mat yüzeyli taşıma çantası ve katlanma özelliği sayesinde kulaklığınızı çizilmeye karşı koruyarak yanınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Esnek kafa bandı ve kablo kaplaması da uzun ömürlüdür. Kablolar o kadar dayanıklı ki zarar görmeleri için özel bir çaba göstermeniz gerek. JBL Club 700BT modeli tek bir renk seçeneği ile satışa sunuldu, o da bizim incelememizde de kullandığımız siyah renkli modeli.

Yapısı

Bluetooth 5.0 desteği ile bağlatnı gerçekleşiyor fakat cihaz bir aptX desteği sunmuyor. Bu yüzden yüksek boyutlu müziklerden, medyalardan en iyi şekilde performans alabilmek için 3.5 mm jak girişini kullanmanız gerekecek. Bluetooth bağlantı mesafesi yaklaşık 10 metre kadardır. JBL, USB-C bağlantısını desteklediği gibi cihazla birlikte gelecek kutunun içerisinde de USB-C bağlantı kablosu bulunuyor. Bir sonraki şarja kadar kullanıcılarına 50 saatlik bir çalışma süresi sunuyor. USB-C desteği sayesinde de şarj olma süresi daha hızlıdır, boştan tam şarja ulaşmak için iki saatten fazla beklemenize gerek kalmıyor.

Ayrıca JBL’in birkaç dakika içerisinde hareketsizlik halinde kulaklıkları kapatan, bu kullanışlı özelliği sayesinde siz kulaklığınızı kapatmayı unutsanız dahi şarjı tükenmeyecek ve kendi kendine kapanacaktır. Kullanıcıların eleştirisine ve deneyimine göre, JBL Club 700BT bu konuda neredeyse hiçbir hata yapmadı.

Kulaklıkların her iki tarafında da kullanım kolaylığını sağlayabilmek için tuşlar yerleştirilmiş. Sağ kulaklıkta bulunan büyük tuşa üzün süre basıldığında, normalde ses düğmesi görevi gören tuş, medya görevine geçer. Ayrıca aynı tarafta çağrı yanıtlama ve bas arttırma düğmesi bulunuyor. Sol kulaklıkta ise, açma/kapama düğmesi, Bluetooth bağlantı kontrolü bulunuyor ve son kalan düğmeyi de JBL uygulamasından düzenleyip kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz ve o tuşa TalkThru veya çevre sesi özelliğini atayabilirsiniz.

JBL Club 700BT Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Genel olarak bakıldığında JBL Club 700BT kullanışlı tuşlara sahip ve diğer birçok rakip firmanın aksine göre de daha hızlı alışabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Özellikle ses kontrolü rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerde bulunuyor fakat bas arttırma düğmesi biraz daha karışık çünkü bu modun açılıp açılmadığına dair bir bilgiye hiçbir yerden ulaşamıyorsunuz. LED ışığı veya bu durumu öğrenebileceğiniz herhangi bir şey yok ve güçlü bas modunun açık olup olmadığını da sadece dinleyerek ayırt etmek kolay değil.

JBL Club 700BT kulaklığın her iki tarafına da entegre edilmiş toplamda iki adet mikrofona sahiptir. Ayrıca üç önemli özelliği kullanıcılarına sunuyor. Bunlardan en bariz olanı onları çağrı yapmak için kullanabiliyor oluşunuz. Kalitesi herhangi bir cihazınızdan yapacağınız görüşmeden çok daha iyi. Diğer bir yandan görüşme esnasında hafif bir yankı olduğunu anlıyorsunuz fakat yine de bu durum cep telefonlarını elimize alıp kullandırtacak kadar kötülükte değil.

Mikrofonlar ayrıca çevre sesine duyarlı modda da kullanılabilir. Açıldığında bazı dış sesleri duymanızı sağlayarak keyfinizi iki kat daha arttırabiliyor. Ancak bu özellik o kadar da başarılı değil, zaten çok daha iyi bir ses yalıtımına ihtiyacı varken bu özelliği pek de kullanmak istemeyebilirsiniz.

Akıllı Ortam butonu ile birden TalkThru moduna geçmesini sağlıyoruz ki böylece müzik dinlerken birisiyle konuşmak istediğinizde kulaklıkları çıkartma gereksinimi duymayın. Her ne kadar bu durum konuştuğunuz kişi için sinir bozucu olsa da bu özellik harika bir şekilde çalışıyor ve hayat kurtarıcı.

JBL Club 700BT’nin en önemli özelliklerinden biri de sesli asistan desteği olması. Alexa veya Google Asistana erişmek için yapmanız gereken tek şey sol kulaklığınızdaki büyük düğmeye basmak olacaktır. Bunun ardından da çalmak istediğiniz şarkıları söyleyebilir veya hava durumu tahmini isteyebilirsiniz. Siz ne yaparsanız yapın, kendinizi tekrar etmenize gerek olmadan harika bir şekilde çalışıyor.

Ses Kalitesi

Adından da bekleyeceğiniz gibi bu kulaklıkta da bazı ses tonu dengesizliği olmasını bekleyebilirsiniz. Tam olarak elde edilen sesin bu fiyata böyle olması şaşırtıcı değil ancak oldukça hoş özelliklere sahip. Aretha Franklin’in Respect adlı şarkısını dinleyerek ses kalitesini test etmeye başladık.  Bas ve enstrümanları çok net bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

JBL Club 700BT geniş sahne derinliği ve detaylı sesleriyle çok etkileyici bir deneyim sunuyor. Ancak tüm bunları düşündüğünüzde her bir enstrümanı ayrı olarak duyabiliyorsunuz. Bu durum pek de hoş bir hissiyat sağlamıyor. Dış seslerden izole edildiğinde orta ses seviyesi aralığı o kadar da kötü bir ses kalitesi sunmuyor. Baslar çok güçlü ve bas gitara algılayabileceğiniz sıcaklık ve yumuşaklık hissi katıyor.

Bu özelliklerle birlikte JBL Club 700BT’nin dinamik kulaklık olmadığını hatırlatmakta fayda var. Enstrüman seslerini bir arada duymak mümkün olmasa da yine de çok kötü bir deneyim sağlamıyor.

Sonuç

JBL Club 700BT’ler ortalama bir ses standardı sunan, sağlam yapıya sahip kulaklıklardır. Adı üstünde, elektronik müzik türüne çok uygundur. JBL, iyi konumlandırılmış kontrol düğmeleri ile Alexa ve Google Asistan desteğini başarıyla sağlamıştır. Ancak ses kalitesindeki eksikliğin yanı sıra, uzun süreli kullanımda da rahatsızlık veriyor olması bu kulaklığın yüksek puan almasını engelliyor. Ülkemizde çeşitli teknoloji marketlerinden ve online alışveriş sitelerinden JBL Club 700BT modelini 1400 ile 1700 TL arasında fiyata rahatlıkla bulabilirsiniz.

JBL Club 700BT Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
JBL Club 700BT Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0