JBL Quantum One and Q100 İncelemesi
JBL Quantum One and Q100 İncelemesi

JBL Quantum One ve Q100 Oyuncu Kulaklık İncelemeleri

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

JBL, uzmanlıklarını gerçekten gösterebilecekleri yeni bir alana girerek ses endüstrisinde gerçekten bir öncü olduklarını tekrardan kanıtlamıştır. Quantum serisi kulaklıklarla artık resmi olarak oyun pazarına da adım attılar. Quantum serisi, tüm oyuncular için çeşitli özelliklerle, 7 farklı modele sahiptir. Biz şimdilik iki modele değineceğiz, Quantum 100 ve gerçekten üst seviye kaliteye sahip olan canavar bir kulaklık olan Quantum One.

JBL’in Oyun İçi Ses Kalitesi

Oyun kulaklığı piyasası ciddi rekabetlerle dolu iken JBL, Quantum Line serisi ile iddialı bir çıkışta bulundu. Oyun deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşımayı amaçlayan etkileyici bileşenlerden ve son teknolojiden oluşan bu seri, kablolu ve kablosuz birimler olarak ikiye ayrılarak toplamda 7 farklı model sunuyor.

En alt modelden en üst seviye modele çıkana kadar JBL QuantumSound’a, 40 mm sürücülere sahip kablolu kulak üstü kulak modelinden ve JBL QuantumSPHERE 360 Audio ile tamamlanmış sertifikalı 50 mm sürücülere sahip ve kablosuz olan iki apayrı modelden bahsedebiliriz. İkisi arasında oldukça fark var değil mi? Tüm modeller Xbox, Playstation, Nintendo Switch, Bilgisayar, Mac, Mobil ve VR üzerinde de çalıştığı için uyumluluk konusunda bir problem yaşamıyorsunuz.

JBL Quantum One and Q100 İncelemesi
JBL Quantum One and Q100 İncelemesi

Quantum 100

JBL Q100, Quantum oyun kulaklığı serisindeki en alt seviye kulaklıktır. $39.95’a çıkış yapmış olan bu model ülkemizde 400 TL’ye kadar bulabilmek mümkün. Bu fiyatına göre diğer kulaklıklarla karşılaştıracak olursak çok fazla özellik barındırıyor. Oldukça hafif olan Quantum 100’ün kulak kısımlarında yumuşak köpük kullanılarak üzeri deri astarla kapatılmıştır. Bu da size saatlerce süren bir konfor sağlama konusunda başarılı olmasını sağlıyor.

Kutu İçeriği

 • JBL Quantum Kulaklık
 • Çıkartılıp takılabilir mikrofon
 • Mikrofon için sünger
 • Garanti belgesi

Teknik Özellikler

 • Ses sürücüsü: 40 mm
 • Frekans tepki aralığı: 20Hz – 20kHz
 • Maksimum giriş gücü: 20mW
 • Empedans 32 ohn
 • Mikrofon frekans tepki aralığı: 100Hz – 10kHz
 • Ağırlık: 220 gram
 • Kablo uzunluğu: 1.2 metre

JBL piyasaya sürdüğü yeni modelleri ile, orta, yüksek ve en düşük seviyeleri mutlak sınırlarına kadar zorluyorlar ve şunu söylemeliyiz ki Quantum 100’de herhangi bir bozulma ve netlik kaybı olmadan hacminin en üstüne kadar zorlayabilirsiniz. 40 mm’lik sürücüleri doğrudan bas ve temiz, etkileyici bir ses dengesi sunuyor. Buradaki sunulan performans, normalde fiyatının iki katı olmasını bekleyeceğiniz kadar kaliteli. JBL iyi Q100 ile iyi bir başlangıç yaparak kendini tekrardan kanıtladı.

Şimdi, biraz da oyun içerisindeki performansından bahsedelim. Streets of Rage 4 oyununda deneyimlediğimiz JBL Q100, olağanüstü performansıyla bizi etkilemeyi başarıyor. 40 mm’lik sürücüler her müzikte de net bir şekilde hissedebileeğiniz sağlam bas sesini size sunuyor.

Ses kalitesinden emin olabilmek için son kez de Doom Eternal üzerinde denedik. JBL QuantumSound, ses kalitesi ve yazılımıyla düşmanların nerede olduğunu hissedebilmemizi sağladı. Çok oyunculu oyunlar için muhteşem bir kulaklık. Mikrofonunu çevrimiçi oyunlarda deneyimlediğimizde, sohbet esnasında sol kulaklıkta bulunan sessize alma düğmesi sayesinde rahatlıkla sessize alabiliyorsunuz.

JBL Q100 uygun fiyatıyla ve şu ana kadarki gösterdiği muhteşem performansıyla birçok rakip kulaklık firmasından daha başarılı bir ürün sunuyor. Sağlam bir yapıya sahip olan bu kulaklık standart kulaklıklarınızdan daha farklı olarak size uzun süre kullanım süresi sağlayarak kaliteli bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlar.

Quantum One

Quantum One, JBL’in bu serisindeki amiral gemisi olan kulaklık modelidir. Bu model hem bilgisayarınızda hem de konsollarınızda kullanabilmeniz için tasarlanmış, birinci sınıf teknolojik malzemelerle donatılmıştır. Ayrıca kutusundan etkileyici aksesuarlıyla birlikte çıkar. Çıkarılabilir bir mikrofon, 3.5 mm ses kablosu (Xbox, Ps, Switch, VR ve mobil cihazlar için), kalibrasyon mikrofonu ve Discord sertifikalı Type-C, Type-A USB kablosu dahildir.

JBL Quantum One and Q100 İncelemesi
JBL Quantum One and Q100 İncelemesi

Kutu İçeriği

 • JBL Quantum One Kulaklık
 • 3.5 mm ses kablosu
 • Çıkartılabilir mikrofon
 • Mikrofon için sünger
 • Typce-C ve-A kablo
 • Garanti belgesi

Teknik Özellikleri

 • Ses sürücüsü: 50 mm
 • Frekans tepki aralığı: 20Hz – 40kHz
 • Maksimum giriş gücü: 20mW
 • Empedans 32 ohn
 • Mikrofon frekans tepki aralığı: 100Hz – 10kHz
 • Ağırlık: 369 gram

Quantum One, görselliğiyle çarpıcı bir görünüm yakalıyor. Her iki tarafta da bulunan üç parlak RGB ışık kısmı gizemli bir hava katıyor. Ayarlanabilir yastıklı yumuşak kafa bandı muazzam bir destek sağlarken, her bir kulakçık inanılmaz derecede yumuşak deriye sahip. Bol miktarda köpük ve yumuşak yastık kullanılmasına rağmen hem size uzun süreli kullanım imkanı sağlıyor hem de ağırlık yapmadan kulaklarınızı kaplayarak izole olmanızı sağlıyor. JBL, bariz olarak bu kulaklıkta rahatlığı ön planda tutmuş.

Sol kulaklık kısmı, ses tekerleği, aktif gürültü engelleme kontrolü, mikrofon düğmesi gibi tüm özellikleri kullanabileceğiniz tuşları barındırıyor. Her bir kulaklıkta parlak turuncu renkte bir L ve R damgası göreceksiniz. İç kumaşı şeffaf ve Hi-Res sertifikalı 50 mm neodimyum sürücülerle muhteşem bir performans sunuyor. QuantumEngine yazılımı sayesinde efektler ve renkler kişiselleştirilebilir.

Kişiselleştirme

JBL QuantumEngine ayrıca ayarlanabilir ekolayzır ve önceden ayarlanmış olan bir takım ses profillerine sahiptir. Ayrıca uygulama üzerinden QuantumSPHERE 360 ve 7.1 sanal çevresel ses desteğinden faydalanabilirsiniz. Uygulama içerisinde sağ üst köşede bulunan bir “Yeniden Ortalama” düğmesi göreceksiniz, buna tıklayıp doğrudan monitörünüze bakın. Son olarak ekrandaki hedefe sol tıklayarak kulaklığınızı doğru şekilde kalibre etmiş olacaksınız. Eğer oyun sırasında bu ayarı yapmanız gerekirse, sol kulaklıkta yeniden merkezleme düğmesi olduğunu unutmayın.

QuantumSPHERE 360, özellikle çevrimiçi rekabetçi nişancı oyunları oynamayı sevenler için kullanması gerçekten heyecan verici bir teknolojidir. Normal çevresel ses yoluyla elde ettiğiniz kalitenin yanı sıra, 7.1 sanal çevresel ses desteği ile ayak seslerini, konumunuzu ve baktığınız yere göre duyulan silah sesinin yönünü doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Modern Warfare ve Halo: Master Chief Collection’da deneyimlediğimiz Quantum 100, bu moduyla birlikte her şeyi daha ayrıntılı ve net hale getiriyor. Kesinlikle oyun sırasında sizi öne taşıyacak bu özellik, zamanla daha da yenilenerek mutlaka bir devrim yaratacaktır.

Sonuç

JBL Quantum oyuncu kulaklıkları gerçekten de oldukça başarılı. Quantum 100, 400 TL küsürlük bir fiyat bandıyla, verdiğiniz ücretin de ötesinde bir performans ve ses kalitesi sunarak kullanıcılarını şaşırtıyor. Amiral gemisi Quantum One, muhteşem RGB aydınlatma, aktif gürültü önleme, 7.1 sanal çevresel ses desteği ve Hi-Res sertifikalı 50 mm neodimyum sürücülerini bir arada bulunduran bu kulaklık, JBL’in fiyat/performans konusunda ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Rekabetçi oyun severler Quantum One’daki çevresel ses kalitesini gerçekten takdir edecekler. İlk kurulum ve ayarlama, alışma süresi her ne kadar zaman alsa da sonunda elde edeceğiniz rahatlık ve ses kalitesini düşününce harcadığınız zamana değeceğini fark edeceksiniz.

QuantumEngine yazılım paketi, bilgisayar oyuncularının ses ayarlarını ve RGB aydınlatma efektlerini özelleştirmesine olanak tanıyan çok yönlü bir uygulamadır. JBL, özellikle oyuncular için amaçladığı ve geliştirdiği bu iki üst-alt seviye kulaklık modeli ile kullanıcılarına ulaştı. Ses endüstrisinde onlarca yıllık deneyimleri ile elde ettikleri uzmanlığı düşündüğümüzde Quantum serisinin neden bu kadar başarılı olduğunun cevabını buluyoruz.

JBL Quantum One and Q100 İncelemesi
JBL Quantum One ve Q100 Oyuncu Kulaklık İncelemeleri
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0