Logitech G230 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Giriş

Logitech uzunca bir süredir bilgisayar parçaları piyasasında kendisine isim yapmış bir fima.

Logitech, G230’la başlangıç fiyat seviyesinde sağlam bir oyun kulaklığı sunuyor; ama büyük ihtimalle çok fazla insanın gözleri kamaşmayacak.

Tasarım & Özellikler

Havalı görünüyor, ama aslında oldukça basit

Oyun kulaklıkları normalde hedef kitlelerinin karşısına agresif veya ciddi bir tasarımla çıkarlar—bu, G230 için de geçerli.

G230 yalnızca oldukça agresif görünen açılı bir dış görünüşe sahip değil, aynı zamanda kırmızı ve siyah renk seçimi adeta “ciddiyim” diye bağırıyor.

Ancak kulaklığın özelliklerine baktığınızda çok şaşırtıcı bir şeyle karşılaşmayacaksınız—bu bakımdan oldukça yalın.

G230, bir PC oyun kulaklığının asgari olarak ne olması gerektiğinin en somut örneği.

Hareket ettirilebilir boom mikrofonu, hafif plastik bir yapısı ve de kulaklık ve mikrofon kısmına bağlı 3 metrelik bir kablonun ucunda yaklaşık 3 milimetrelik bir çift priz fişi var.

Aslına bakacak olursak elimizde her açıdan oldukça basit bir kulaklık var.

Kulaklığın en heyecan verici özelliği oyun içinde sesi değiştirip kesebilen bir uzaktan kumandayken konuşacak çok fazla bir şey yok.

Ama belki de bu özellik bu kulaklığa dair en iyi şey.

Yaygara yapacak bir şey yok, G230 kullanacağınız ve üzerinde düşünmeyeceğiniz bir oyun kulaklığı.

Kabloyu biraz uzun bulabilirsiniz, ama kutunun içinde kabloyu sarıp yerleştirebileceğiniz bir cırtcırt var.

Ses Kalitesi

Makul, ancak bassta biraz zayıf

Çevrenizdeki sesleri engellemedeki göreli başarısızlığına karşın G230 hem müzikte hem de oyun içi seslerinde iyi bir performans sergiliyor.

Bu kulaklığın yüksek sesli FPS’ler için en iyi seçim olmadığı anlamına gelebiliyor olsa da ürünümüz sürekli silah sesleri ile dolu olmayan oyunlarda yeterli olacaktır.

RPG’ler, macera oyunları, puzzle oyunları ve hatta Skype ve Hangouts uygulamaları G230 için biçilmiş kaftan.

Laboratuvardaki performans sonuçlarına bakacak olursak Logitech’in ses kalitesini belli bir tür oyunlar için özellikle tasarlamadığını ve G230’u daha geleneksel bir kulaklık olarak gördüğünü söyleyebiliriz.

Yani bu kulaklıkları eski tip kulaklıkların yerine geçecek bir şekilde kullanma esnekliğine sahipsiniz, ama daha önce üst-seviye kulaklıklar kullanmışsanız G230 size onları unutturacak değil.

Bassın ve sub-bassın eksikliğini hemen fark edeceksiniz ve eğer buna alışkın değilseniz müzik sesiniz biraz tuhaf gelebilir.

Arkadaşlarınızın seslerinde bozulmalarla karşılaşmanız pekala mümkün, ama bu kulaklığınızla değil, bağlı olduğunuz istemciyle ilgili bir hata.

Daha ucuz kulaklıkların normalde sert kenarları olsa da en kötü yanı neredeyse duyulmayan iz sürme.

Oyun İçi

Güvenilir müttefik

Diyelim ki oyun teçhizatınızı kurdunuz ve kulağınıza G230’ları taktınız. Nasıl bir beklenmedik sorunla karşılaşacaksınız?
Hiçbir şey.
Gerçekten. Hiçbir hata veya gariplik baş gösterip, oyun deneyiminizi baltalamayacak.

Bu kulaklıklar oyunların ve chat uygulamalarının çoğunda sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Mikrofon dünyanın en iyisi olmasa da tek yönlü bir mikrofondan umabileceğiniz iyi şekilde çalışıyor—oyunların çoğunda göze çarpacak hatalarla karşılaşmamanız lazım.

Mikrofonu istediğiniz şekilde bükmek biraz zor olabilir, ama tam ağzınıza denk getiremeseniz bile sorunsuz çalışıyorlar.

Bu kulaklıkların en zayıf kaldıkları nokta konsol ve laptop üreticilerinin ürünlerini geleneksel kulaklıklarla uyumlu biçimde çalışacak şekilde tasarlamamalarından kaynaklanıyor.

Laptopların çoğu, XBox ve hatta tabletler yalnızca bir fişi olan kulaklıklarla uyumlular, yani G230 gibi iki fişi olanları adaptör olmadan bu ürünlerle kullanmak mümkün değil.

Eğer bu konuda bir sıkıntınız yoksa G230 size uyar diyebiliriz—bu kulaklıklar uzun süreli kullanım için oldukça konforlu, ısı veya ter biriktiriyor sayılmazlar ve büyük ihtimalle en öfkeli halinizden bile hasarsız kurtulmayı başarırlar.

Plastik ve silikon lastikten imal edilmiş olmasına karşın göründüklerinden daha sağlam.

Sonuç

Bunlara ne kadar verdin? Oyun kulaklıkları arasında G230’u fiyat-performans ölçütünde ilk sıraya yerleştirebiliriz. Geçmişte daha iyileri olsa da bu kulalıklık yalnızca genel olarak iyi değil, aynı zamanda dayanıklı da—ki bu bir oyuncu için şart. Ses tasarımı kulaklıkların müzikte makul bir performans vermesini sağlıyor, ama bassın eksikliği daha pahalı kulaklıklara alışkın olanları rahatsız edecektir. Bu kulaklıklar gürültülü shooter oyunları için çok ideal değil, ama diğer hemen her şey için oldukça tatminkar—tabiri caizse elinden her iş geliyor.

Eğer oyun deneyiminizi bir üst seviyeye çıkarmak istiyor, fakat iyi bir oyun kulaklığı için çok fazla para saçmak niyetinde değilseniz, Logitech G230 sizin için harika bir seçim. Yüksek performans kulaklıklarıyla aynı kulvarda olduğu söylenemez, ama bu kulaklık oyun dünyasında giriş seviyedeki kulakların en iyilerinden biri. 59,99 dolardan başlayan fiyatı aslında aynı nitelikteki diğer bazı kulaklıklardan ucuz bile sayılır.

Logitech G230 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0