Logitech G633 Artemis Spectrum Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Logitech, G633 Artemis Spectrum’ta oyuncuların bütün isteklerini tek bir kulaklığın içine sıkıştırıyor. 7.1 Dolby ve DTS Headphone:X surround ses teknolojisi, PC, konsol, USB ve 3.5 mm giriş ile mobil cihazlarla uyum, büyük kulaklık kısımları ve kalın dolgular, göz alıcı RGB ışık efektleri. Bu kulaklıkta hepsi var.

Eksik olan tek şey kablosuz kullanım. O rahatlığı arayanlar G933 modelini edinmeli.

G633 bütün ihtiyaçlara karşılık vermek üzere tasarlanmış bir ürün, ama bu hedefin yakalandığını söylemek zor. Ürünün zayıf yanları (isabetsiz hoparlör yerleşimi emulasyonu, elden geçirilmemiş yazılım, farklı platformlarda kullanılmak için kullanışlı olmaması) güçlü yanlarını (kusursuz ses ayrımı, PC’deki iyi chat kalitesi, nispeten rahat bir şekilde takılabilmesi) bir anlamda dengeliyor. Eğer kulaklığı kullanırken genellikle surround ses modlarından birini kullanacak olursanız yalnızca önemsiz hatalarla muhatap olursunuz. Ancak ürünü bir stereo kulaklık olarak kullandığınız vakit bütün sorunlar apaçık bir şekilde gözlerinizin önüne seriliyor.


Aslında yazık olmuş, çünkü G633’ün verdiği ses gerçekten temiz. Stereo modunda bile diğer kulaklarda arkaplanda kaybolan müzikteki ve filmlerdeki ayrıntılar gür ve ayrık bir şekilde çıkıyor. Ancak G633’ün sesleri biraz soğuk. Bass güçlü bir şekilde eşlik etse de daha “sıcak” kulaklırda hissedeceğiniz o dolgunluk hissini yakalayamıyorsunuz. Yine de ses berraklığı genel olarak iyi. Öyle ki, müzik arşivimdeki normalde kulaklık takarken geçtiğim şarkıları bu kulaklıkla saatler boyu dinledim. Ayrıca bu kulaklık yüksek ses veriyor ve nispeten normal seviyelerde dışarıya fazla ses kaçırmıyor.

Ama bu kulaklıkların oyun oynarken insanı çileden çıkaran bir tuhaflığı var: Ses daima biraz arkanızdan geliyor. Çoğu stereo kulaklıkta, istisnai durumlar dışında (örneğin 3D bir oyunda sesin geldiği yer kontrol ettiğiniz karakterle oyundaki ses kaynağının göreli konumlarına göre değişebilir) sürücülerden gelen ses kulaklarınıza tam yanınızdan girer. G633’te durum farklı; sesler sanki birisi kulaklığın hoparlörlerini almış ve omzumun iki yanına yerleştirmiş gibi geliyor. Düşmanın nerede olduğunu mu anlamak istiyorsunuz? Kolay gelsin. Karşınızda olan düşmanın sesi hemen arkadanızdan geliyor. Oyun oynarken bu durumu hesaba katıp ona göre ateş edeceğiniz yeri belirlemeniz gerekecek.

Denediğim ilk G633’te bu durum hep vardı. Aynı ürünün farklı bir ünitesini denediğimde ise müzikte ve filmlerde pek bir sorun olmasa da oyunlarda aynı problem devam ediyordu. Bu sorun kulaklıkların kulaklarıma nasıl oturduğuyla ilgili olabilir, ama kesinlikle denediğim ilk ünitede daha belirgindi. Eğer oyunları PC’de oynuyorsanız büyük ihtimalle kulaklığı surround ses açık bir şekilde kullanacaksınız. Böyle yaparsanız bu sorunu atlatabilirsiniz. Ama eğer G633’ü konsolunuzda pasif stereo bir kulaklık olarak kullanmayı planlıyorsanız bu tuhaf sorun sizi bekliyor. Ayrıca 3.5 mm’lik kablo kullanıldığında kulaklıkların sesi çok yüksek çıkmıyor.

Ama surround modu açık olduğunda bile ses deneyimi kusursuz değil. Dolby de DTS Headphone:X de güzel ses veriyor, ama ben DTS modunu daha çok sevdim. Dolby’nin bu kulaklıktaki etkisi diğer Dolby kulaklıklarındakine nazaran çok daha hafif. DTS’nin etkisi ise stereo ve Dolby modlarındaki bassta eksikliği hissedilen “sıcaklığı” getiriyor. DTS aynı zamanda ses kaynaklarının yerini belirlemede nispeten daha iyi bir iş çıkarıyor. Tek kötü nokta bugün itibariyle Headphone:X’i destekleyen içeriğin sayısının çok az olması.


Ancak iki seçenek de geniş bir alan hissi vermiyor. İster müzik dinleyin, ister film izleyin, ister oyun oynayın, ses şaşırtıcı bir şekilde dar bir alana hapsedilmiş gibi çıkıyor. Bu o kadar sinir bozucu bir durum değil, ama eğer 7.1, 5.1 kurulumlarına veya hatta diğer surround sesli kulaklıklara alışkınsanız kesinlikle fark edeceğiniz bir şey.

Chat sesleri nispeten daha iyi, özellikle de kulaklığı yalnızca PC’de kullanıyorsanız. Mikrofon, Google Hangouts ve Steam’deki chat partnerlerimden oldukça iyi övgüler aldı. Hatta Google Hangouts üzerinden konuştuğum arkadaşım sesimin sanki ev telefonundan konuşuyormuşum gibi iyi geldiğini söyledi. Logitech’in uyguladığı kenar ton (kendi sesinizin kulaklığınıza verilmesi) bazen hissediliyor bazen hissedilmiyor, ama hiç cızırtı yapmıyor. 3.5 mm’lik kablodaki bütünleşik mikrofon telefon ve konsol parti chatleri için yeterince iş görüyor, ama bütün chat partnerlerim sesimin çok yumuşak çıktığını ve beni duymak için ses ayarlarıyla oynamaları gerektiğini söylediler. Boom mikrofonu ise daha kötü sonuç verdi, sesim neredeyse hiç duyulmuyordu.

3.5 mm’lik kablo üzerinden gelen ve giden sesin alçaklığı hesaba kattığımızda Logitech’in en çok konuşulan özelliklerinden birinin (sesi 3.5 mm’lik kablodan ve USB’den aynı anda geçirebilmek) sonuçta reklam edildiği kadar iyi çalışmadığını söylememiz gerekiyor. Arkaplanda bir PC oyunu çalışırken telefon görüşmesi yapabilirsiniz, evet, ama USB sesi, 3.5 mm’lik sesi boğuyor. Sonuçta ne siz karşıdaki kişiyi rahatça duyabiliyorsunuz, ne de o sizi rahatça duyabiliyor.


Bu durumda kolayca izlenebilecek çözüm yolu G633’ün üzerindeki tuşla USB girdisini susturmak, ama bu tuş biraz tuhaf bir şekilde yerleştirilmiş ve kulaklık kafanızdayken tuşa basmak zor. Aynı şey G633’ün programlanabilir G-tuşları ve ses kısma tuşu için de geçerli. Bunları kullanmak kulaklık kafanızda değilken daha kolay. G633’ün fiziksel kontrolleri arasında bakmadan kullanılabilecek olan tek şey ses kadranı. Bu kadran elinizle kolayca bulunuyor ve ayar yaptığınız zaman kulağa hoş gelen bip sesleri çıkarıyor.

Ürünle birlikte gelen yazılımı çözmek de biraz sabır istiyor. Her ne kadar EQ ayarlarını, Dolby (hoparlörlerin ayrı ayrı ses seviyelerini) ve DTS Headphone:X (ses görüntüsü yerleşimi için iki seçenekten birinin seçimini) ince ayarlarını kolayca değiştirebilseniz, RGB ışık efektleriyle oynabilseniz ve G-tuş komutlarını kendinize göre ayarlayabilseniz de eğer PC’de başka uygulamalar açıksa yaptığınız değişikliklerin sonuçlarını hemen göremiyorsunuz. Bunları görebilmek için Logitech’in yazılımını tekrar açıp, farklı bir sekmeyi seçmeniz ve daha sonra ilk seçmeye geri dönmeniz gerekiyor. Bu, hangi EQ ayarına bağlı olduğunuzu veya surround modunun açık olup olmadığını anlamayı zorlaştırıyor.

Bunun sadece kötü bir rastlantı olduğunu ummak istiyorum, ama ürünü denediğim ilk PC’de (Windows 7) yazılım biraz sorun çıkardı (8.75.30 versiyonu). Daha yazılımı yükler yüklemez antivirüs programım Ad-Aware yükleme dosyalarının bazılarını Trojan olarak tanımladı ve karantinaya aldı. Programı güncelledikten ve yazılımı birkaç kere tekrar kurmaya çalıştıktan sonra bile G633 bu PC’de daha sonra deneyeceğim diğer bir PC’deki verdiği sesin tam aynısını vermedi. Ayrıca G-tuşları da doğru çalışmıyordu, verdiğim komutlar %50 ihtimalle gerçekleştiriliyordu.

150 dolarlık bir fiyatı olan G633’ü bu sorunlarıyla, kulaklığı yalnızca PC’de kullanacaklara bile satmak zor. Ama her ne kadar daha iyisini alabilirseniz de (HyperX Cloud çok daha ucuz ve hala birinci önerimiz) Beats by Dre hayranlarına hitap etmeyen bir ses deneyimi arayanlarınız bu kulaklıkta denemeye değer bir şeyler bulabilir. Favori blues şarkılarım kulağıma başka hiçbir oyun kulaklığında bu kadar canlı gelmedi.