Philips SHP1900 Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Philips’in yeni çıkardığı orta seviye kulaklık SHP 1900 ile ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Aslında bende zaten SHP 2700 vardı. Bu çok iyi bir kulaklık. Ama bazen masaüstü bilgisayarımda müzik dinlemek için fazla büyük olmayan orta seviye bir kulaklığa ihtiyaç duyuyordum. Daha önceden Philips kulaklıklarla çok iyi tecrübeler yaşadığım için bu ihtiyacımı gidermek için yine aynı markayı seçtim. Philips kulaklıkları bu fiyatta seviyesinde geçebilecek başka bir marka yok.

Philips’in internet sitesinde üç kulaklık modeli listelenmiş. Her birinin hakkında yapılan incelemeler olumlu. Kulaklık satışı yapan bir sitede SHP 1900 ve SHP 2500 modellerine rastladım. Her ne kadar SHP 2500 modelinin ses kalitesi daha iyi olsa da ben onu seçmedim, çünkü onun 6 metrelik bir kablosu vardı ve bu uzunluktaki bir kablo katlanıp cepte taşınamaz. Ben de SHP 1900 modelini bazı MP3 parçaları ile bir deneyeyim dedim. Bu modelden çok fazla bir beklentim yoktu, çünkü yüksek seviye Philips kulaklıkların aksine bu modelin güç çıktısı yalnızca 500 mW. Ama bu kulaklıklardan çıkan bass beni şaşırttı. O kadar etkilendim ki kulaklığı satın aldım.

Özellikler

Akustik siste: Açık
Mıknatıs tipi: Neodimyum
Frekans tepkisi: 20 – 20000 Hz
Empedans: 32 Ohm
Duyarlılık: 98 dB
Hoparlör çapı: 40 milimetre
Kablo bağlantısı: Tek taraflı
Kablo uzunluğu: 2 metre
Giriş kaplaması: Krom
Kablo tipi: Bakır (Normal)
Bağlayıcı: 3,5 milimetre

Ambalaj

Orta büyüklükte bir kutuda gelen bu kulaklık kırmızı renkli bir kağıdın içine yerleştirilmiş. 2 metrelik kablo ve 3,5 milimetrelik giriş katlanmış ve kağıdın arkasına doğru konulmuş. Bu fiyat için kötü değil bence.

Görünüş

Bu kulaklık gerçekten çok güzel görünüyor. Bu güzellik, grimsi siyah renkli kubbe şeklindeki iki kulaklığın mat beyaz renki Philips logosu ile oluşturduğu kontrasttan geliyor. Başın üstünde kalan kısım yukarıda ikiye ayrılıp kulak kısımlarında tekrar birleşecek şekilde tasarlanmış. Bu, kulaklığa başın üstünde daha iyi bir destek sağlıyor.

Yapı

SHP 1900 çok sade bir kulaklık. Ama aynı zamanda çok güzel ve de hafif. Bu ürün 40 milimetrelik bir çapı olan iki kulaklık ve 2 metre uzunluğunda bir kablo ile geliyor. Bu kablo diğer Philips ürünlerininkilere kıyasla daha ince. Kulağa temas eden kısım öyle bir şekilde tasarlanmış ki insanın kulağına tam oturuyor. Kulaklıkları cömert bir şekilde çevreleyen deri kaplama bu uyumu zorunlu kılıyor. Kulağa temas eden kısımda kullanılan özel şekil ve lüks malzeme size azami rahatlık sağlıyor. Philips’in iddiasına göre bunlar aynı zamanda ses sızıntısını önlüyor ve bass performansını artırıyor. Başın üzerindeki ayarlanabilir kısım ise mükemmel bir tutuş sağlıyor; kulaklığın kayıp çıkmasını ve aşırı sıkılıktan doğabilecek baş ağrılarını engelliyor. Ancak diğer kulaklıklarda da olduğu üzere temas noktalarında kullanılan malzemeler biraz can sıkabiliyor. Hava sıcak olduğunda bu malzemeler sizi biraz bunaltabilir. Bu, havanın daima sıcak olduğu yerlerde yaşayan kullanıcılar için olumsuz bir özellik. Ama diğer yandan kulaklığı silip temizlemek oldukça kolay. Yani burada aslında bir kişisel tercih meselesinden bahsediyoruz. Kulaklıkla ilgili dikkatimi çeken bir başka sorun ise ucuz kulaklıklara benzer olarak bir ses kontrolünün olmaması.

Ses Kalitesi

Bu modelin internet sitesinde şöyle deniyor: Hafif siklet, ama ağır ses. PC kullanımına uygun. TV ve müzik.

Başlangıçta bu kulaklığın bass’ı gümbürdüyor, orta frekanslar ise tiz ses vermeksizin yüksek çıkıyordu. Tabii benim de kulaklıkları “açmak” için saatlerce bir şeyler dinlemem gerekiyordu. Öyle yaptım ve ses kalitesi kayda değer bir şekilde arttı. Bu ürünün kulaklık kısımları kubbe biçiminde demiştim. Bence bu biçim bass performansını artırıyor, çünkü ses çıkışı yaşanırken hoparlörlere bir derinlik verilmiş oluyor. Bu kulaklığı kullanırken gerçekten her bir notanın ayırdına varabiliyorum. SMACK THAT.mp3’te bir kanaldan diğerine geçen belli bir bass sesi var. Bu kulaklık o sesi inanılmaz bir şekilde veriyor. Film izlemek ve oyun oynamak da inanılmaz bir deneyim. Müzikteki vuruşlar, filmlerdeki gümbürtüler gerçekten çok güçlü. Ama gelin görün ki maksimum ses seviyesinde bile bir bozulma yok. Her şeyi göz önünde bulundurduğumuzda ses kalitesinin bu fiyat düzeyi için sahiden çok iyi olduğunu söyleyebiliriz, çünkü bu kulaklık kulaklara kuvvetli bir ses akışı yapıyor.

“Endüstri standardı” denilen (ve para avcısı olan) o Sony’yi ve diğer markaları unutun. Philips’i tercih edin. Philips’in ses ürünleri düşük fiyata daha kaliteli, daha uzun ömürlü, daha iyi ses veren ürünleri size sunuyor. Philips’in MCi 900 sistemi “SoundSphere” teknolojisi ile 2010 yılında en iyi Avrupa Müzik Sistemi ödülünü kazandı. Ben üç Philips kulaklığı kullandım ve benim tecrübelerime göre Philips tam bir “ses ustası.” Philips’in o pazarlama ekibine yazıklar olsun diyorum, ürünlerini öne çıkartmayı beceremediler ve meydanı Sony ve Samsung ürünlerine bıraktılar.

Sonuç

Eğer müzik dinlemek, oyun oynamak ve film izlemek için 10 – 15 dolar gibi bir fiyat aralığında bir kulaklık arıyorsanız bu ürün ilginizi çekebilir. Mega bass sizi kesinlikle tatmin edecektir!

Philips SHP1900 Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0