Razer BlackShark V2 X Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Razer’ın bu alt segment BlackShark V2 X kulaklık seti, 7.1 sanal çevresel ses özellikli bir kulaklık arıyorsanız alabileceğiniz en uygun fiyatlısı olacaktır. Razer BlackShark V2 X oldukça hafif yapısıyla saatler sürecek rahat bir kullanım sağlıyor. Yeni 50 mm sürücüleri ile de oldukça iddialı, maalesef dizaynı nedeniyle her an kırılacakmış hissiyatı veriyor.

Sevdiklerimiz

 • Hafif
 • Rahat kullanım
 • Yumuşak yastıklar
 • Gürültü önleme özelliği

Sevmediklerimiz

 • Ucuz görünüm
 • Yazılımı kullanabileceğiniz USB adaptörü yok

Razer BlackShark V2, $99.99 Dolarlık bir fiyatla satışa sunulurken BlackShark V2 X’in çıkış fiyatı $59.99 Dolara kadar düşürüldü. V2’den kalan teknik özellikler V2 X’te de kullanılmış fakat bazı ekstra özellikler, USB ses kartı ve çıkartılabilir mikrofon gibi, V2 X’te yer almıyor. Çok uygun bir fiyata 7.1 çevresel ses desteği sunarak en iyi oyuncu kulaklığı olmayı başarıyor, en azından Razer için.

Oyun donanımlarının artık RGB ışıklandırmalarıyla, ilginç dikkat çeken kaplamalarıyla daha ilgi çekici hale getirilmesiyle beraber, bazen sadece teknik olarak iyi olan bir kulaklık modelini de, Razer BlackShark V2 X gibi, tercih edebiliyor olmanız güzel. Yine de Razer BlackShark V2 X’i hızlıca bir yere giderken çantanıza atmanız konusunda iki kez düşünmenizi öneririz.

Teknik Özellikleri

 • Sürücü: 50 mm
 • Empedans: 32 Ohms
 • Frekans Tepki Aralığı: 12Hz – 28KHz
 • Bağlantı: 3.5 mm
 • Kablo Uzunluğu: 1.3 metre
 • Ağırlık: 240 gram
 • RGB ışıklandırma: Yok
 • Yazılım: Razer Synapse

Tasarım

Razer, 2012 yılında oyun endüstrisine ilk BlackShark modelini tanıttı. O zamanlarda, Neon Razer kablosuyla, siyah plastik ve gümüş renkli metalden oluşan bir modeldi. Hiç rahat gözükmeyen bu kulaklık modelinde Razer konfordan çok tasarıma önem vermiş. Aslında, Razer BlackShark’ın ilk modelinin tasarımının helikopter pilotlarının kullanmış olduğu kulaklıklardan ilham aldıklarını söyledi.

BlackShark V2 daha basit bir tasarıma ve ince bir yapıya sahip. RGB ışıklandırması yok, Razer’ın kendi logosu bile siyah şekilde yazılmış. Bu kulaklıktaki tek renkli kısım ise yeşil neon kablosu. Razer’ın BlackShark V2 X modelinde kullanmış olduğu metal yapısı o kadar da sağlam durmuyor. Test etmek için metal kısımlarıyla oynayarak kolayca bükülüp bükülmediğini görmek istedik. Sonuç: bükülebilirler. Bu yüzden çantanıza atarken sanki kırılacakmış gibi hissettiriyor.

Razer BlackShark V2 X Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Razer BlackShark V2 X Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Ayrıca kulaklığın kablosu da sanki kolay yıpranacak ve birbirine karışacakmış hissiyatı veriyor. Kablodan bahsetmişken, 4.2 metrelik plastik yapıdaki kablosu, BlackShark V2’deki gibi örgülü bir yapıya sahip değil. Mikrofonu ayıran kablosu her iki kulaklıkta da aynı materyalden yapılmış ve BlackShark V2 X’te USB ses kartı yok.

Sol kulaklıkta, çıkartılabilir olmayan Razer’ın HyperClear Cardioid adlı mikrofonu bulunuyor. Aynı zamanda o kısımda sessize alma kısmı ve ses seviye kontrol butonu bulunuyor. Yani tercihen ses seviye kontrollerinin kablo üzerinde bulunması bizce daha kullanışlı olurdu. Bu bahsettiğimiz kullanışlı özellik ise BlackShark V2 modelinde bulunuyor.

BlackShark V2 genel olarak çok hafif bir yapıya sahip. 240 gram ağırlığında olan kulaklığı kafanıza taktığınızda neredeyse hiç hissetmiyorsunuz. Sadece kulak kısımları biraz daha sıkıyor çünkü o kısımlar döner yapıya sahip olmadığından her kulak şekline uyum sağlayamıyor ama genel olarak kullandığınızda asla kafanızda herhangi bir ağırlık yapmayacak bir kulaklık.

Ses Kalitesi

Razer yeni 50 mm’lik sürücüsüyle, tek bir yerden çıkan ses ile sanki size üç ayrı yerden iletim sağlıyormuş gibi hissettiriyor. Bas ve orta seviye sesler belirgin bu da daha kaliteli ses duymanızı sağlıyor. Bas ağırlıklı müzikler dinlediğimizde gerçekten tam bir performans yakaladık tabi güçlü olması gereken kısımlarda biraz zorlandı.

BlackShark V2 X 3.5 mm’lik bağlantı desteği ile geliyor, bu da demek oluyor ki bilgisayarınızla ve PlayStation, Xbox ve Nintendo Switch’inizle çok rahat oynayabilirsiniz. Sadece 7.1 sanal çevresel ses desteği Windows 10 ile birlikte kullanılabiliyor. Razer’ın Synapse yazılımına bağlanmak için ya da 7.1 ses uygulamasına ayar yapabilmek adına erişmek için USB bağlantı kablosuna ihtiyacınız var ki bu kablo da kutuya dahil değil. Kabloyu, eğer sizde yoksa ayrıca satın almanız gerekecek.

Razer Synapse yazılım uygulaması nedense kendi kulaklığı olan BlackShack V2 X modelini tanımlaması. Bu da kulaklık üzerinde ayar yapabilmemizi engelledi. BlackShark V2 sizlere THX Spatial Audio uygulamasını kullanıma sunuyor. Bu uygulama size ekolayzer ayarları yapabilme imkanı verirken aynı zamanda ses kontrolleri de yapabilmenizi sağlıyor.

7.1 çevresel ses özelliğini aktif hale getirebilmek için de uygulamadan kontrol edip Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızla eşleştirmeniz gerekiyor. 7.1 desteğiyle gerçekten daha zengin sizi tatmin edecek bir ses kalitesiyle karşı karşıya kaldık. Bilgisayarda gerçekleştirdiğimiz testlere göre, oyunlar içerisinde adım seslerinizi, silah seslerini duyarak iyi bir şekilde oynamanız sağlayarak diğer oyunculardan sizi bir adım öteye taşıyor.

Deri ve yumuşak süngerli kulaklık, gürültü engellemek için tasarlanmış. Bu da sizi izole ederek daha kaliteli bir ses duymanızı sağlıyor. Eğer bilgisayarınızda oyun oynarken bir ses duyacak olursanız, BlackShark V2 X’i kullanmıyorsunuz demektir. O kadar da iddialı olan bu kulaklıkta aslında güçlü ve yoğun basları sebebiyle dışarı da ses veriyor. Eğer Dünyadan biraz da olsa uzaklaşmak istiyorsanız, BlackShark V2 X tam da size göre.

Mikrofon

Razer BlackShark V2 X modelinde, HyperClear Cardioid mikrofon kullanmış. Bu da demek oluyor ki sadece mikrofonun ucundaki sesleri algılayacak bir yapıya sahip. Tam olarak, sünger yüzünden nereden algıladığını söylemek güç ama mikrofonu test ettiğimizde en düşük ses seviyesinde bile konuşmamıza rağmen güzel bir şekilde algıladı. Bu fiyat aralığındaki diğer kulaklıklar göre, BlackShark V2 X mikrofonu ile bir adım öne geçiyor.

Mikrofondaki aktif gürültü engelleme özelliği çok iyi bir şekilde çalışıyor. Mikrofon sadece etraftaki sesleri kesmekle kalmıyor aynı zamanda klavyeyle siz bir şeyler yazıyorsanız onları bile keserek oldukça rahat ettiriyor. BlackShark V2 X, Discord ve Zoom görüşmeleri için oldukça ideal.

Özellikler ve Yazılım

Daha önce de belirttiğimiz gibi, BlackShark V2 X diğer kardeşleri gibi USB ses kartı ile birlikte gelmiyor. Bu da demek oluyor ki ayar yapamıyorsunuz. Bunun için ayrı bir kablo almanız gerek.

7.1 sanal çevresel ses için yer alan uygulaması açıp kapama yapmanıza izin verirken çok daha kaliteli bir ses deneyimi yaşatıyor.

Bir sürü premium özellik aktif olmadığından, THX Spatial Audio uygulamasını satın alarak aktif hale getirebilirsiniz.

Bu model, bizi yazılım tarafından gördüğümüz eksiklikleriyle hayal kırıklığına uğratsa da başka uygulamalar sayesinde değişiklik yapabiliyorsunuz.

Razer BlackShark V2 X Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Razer BlackShark V2 X Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Razer BlackShark V2 X modeli, 7.1 çevresel ses desteği sunan uygun fiyatlı ve oyun endüstrisinde yeni olanlar için önerebileceğiniz bir model. Ayrıca bunların yanında, bir oyuncu için olmazsa olmaz olan kullanım rahatlığı da yer alıyor.

Başka bir öneri daha yapacak olursak BlackShark V2 X sadece kendi markasının kulaklıkları arasında değil aynı zamanda, SteelSeries’in Arctis 5 modeli ile de rekabet halinde.

Yine de BlackShark V2 X, 50 mm’lik sürücüleriyle dikkat dağıtıcı unsurları engelleyip sizi izole ederken harika bir oyun performansı almanızı sağlıyor. Bütün bunları da uygun bir fiyata biz kullanıcılarına sunuyor.

Razer BlackShark V2 X Oyuncu Kulaklığı İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0