Realme Buds Air Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Sevin ya da sevmeyin Apple AirPods kulaklık sektöründe ikonikleşmiş bir tasarıma sahip. Özgün tasarımı birçok marka tarafından bu zamana kadar fazlaca taklit edilmiş. Bugün inceleyeceğimiz gerçek kablosuz kulaklık modelimiz de AirPods’un tasarımından farksız. Kapsül tarzı şarj kutusu, kulaklığın saplı yapısı da dahil genel olarak her detayı benzer. Kulaklıkların yanları düz ve Realme Buds Air 3 farklı renk ile satışa sunuldu; beyaz, siyah ve sarı.

Sevdiklerimiz

 • Şık tasarım
 • Hızlı ve sabit bağlantı
 • Type-C ve kablosuz şarj desteği
 • Güçlü bas

Sevmediklerimiz

 • Sesler yeterince detaylandırılmamış
 • Dokunmatik kontroller her zaman iyi çalışmıyor
 • Ortalama kullanım süresi

Teknik Özellikleri

 • Bağlantı Tipi: Tam Kablosuz
 • Hassasiyet: 88 dB
 • Mikrofon: Var
 • Uzaktan Kumanda: Var
 • Sürücü Çapı: 13 mm
 • Kullanım Mesafesi: 10 m
 • Kullanım Süresi (Genel): 3 saat
 • Ses Çıkışı: Stereo
Realme Buds Air Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Realme Buds Air Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Tasarım

Az önce de söylediğimiz gibi Realme Buds Air kulaklıklar AirPods modeline oldukça benzer. Şarj kutusundan tutun kulaklığa kadar var olan her şey bildiğimiz AirPods modeliyle neredeyse aynı.

Realme Buds Air üzerinde birkaç sensör bulunuyor. Bir tanesi her iki kulaklığın da içerisinde ve kulaklığı takıp takmadığınızı algılayarak otomatik olarak müziği durdurup oynatıyor. Şarj kutusu AirPods’unkine göre biraz daha kısa ve geniş. Ön tarafında da eşleştirme butonu yer alıyor. Şarj kutusunun en altında ise şarj için bir Type-C girişi yer alıyor. Kulaklıklar güç butonuna sahip olmadığından siz şarj kutusuna koyduğunuzda kapanıyor, çıkarttığınızda ise açılıyor.

Kulaklıkların kullanımını biz oldukça rahat bulduk, ama tıpkı AirPods’ta da olduğu gibi pasif gürültü engelleme özelliği oldukça zayıf ve ses seviyesini en yükseğe alsanız bile dış sesleri duymamanız mümkün değil. Kulaklık silikon uçlu modellere göre daha az güvenli hissettiriyor.

Şarj kutusu üzerinde ne kadar şarjınızın kadığını görebileceğiniz bir LED gösterge yer alıyor. Eğer yeşil yanıyorsa demek oluyor ki şarjınız %67’nin üzerinde, sarı ise %33 ile %67 arasında, kırmızı ise %33’ün altında demek. USB Type-C şarj imkanının yanında Realme Buds Air’ın kablosuz şarj desteği bulunuyor.

Kulaklıkların butonları bulunmuyor fakat dokunmatik kontrollerle işlem yapabiliyorsunuz. Bu kontroller ilk başta biraz karışık gelse de kullandıkça alışabileceğiniz türden, fakat bunun yanında her zaman algılamadığından bazen kontrolleri iki kez denemeniz gerekebiliyor.

Özelliklerine geldiğimiz zaman Realme Buds Air’in bizi etkilediğini söylememiz gerek. Kulaklıklar 12 mm’lik sürücülere ve Bluetooth 5 bağlantı desteğine sahip. Realme R1 çipini kullandığından dolayı bağlantı konusunda kullanıcılarını hayalkırıklığına uğratmıyor. Ayrıca Realme Buds Air’da oyun modu da bulunuyor. Oyun moduna girmek için iki kulaklığa da aynı anda basılı tutmanız gerekiyor. Bunun yanında isterseniz sesli asistanınıza da ulaşabilirsiniz. Hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlarda iyi çalışıyor.

Realme Buds Air’in kullanım süresi beklediğimiz gibi değildi. Kulaklıklar tek bir şarj ile toplamda 3 saat giderken, şarj kutusu ek olarak 12 saatlik bir kullanım sağlıyor. Bu fiyat aralığındaki rakip kulaklık modellerini düşündüğümüzde Realme Buds Air bu konuda geride kalıyor.

Performans

Realme Buds Air’in birçok açıdan Apple AirPods modeline benzediğini söylemiştik. Peki ya ses kalitesi konusunda da aralarında benzerlikler var mı? Kısaca, hayır. Bu fiyat aralığındaki bir kulaklığa göre oldukça düşük bir ses kalitesine sahip. Ses kalitesi her ne kadar dengeli de olsa, yüksek çözünürlüklü parçalarda yüksek bir verim alamadık.

Bir de pasif gürültü engelleme konusunda yetersiz olduğundan dolayı, dinleme esnasında dış sesler tarafından bölünme ihtimaliniz oldukça yüksek. Görüşme esnasında ise her kulaklıkta bulunan birer mikrofon sayesinde seslerimiz karşı tarafa net bir şekilde iletildi.

Realme Buds Air Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Realme Buds Air Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Realme Buds Air, AirPods’a benzer tasarımıyla daha çok göze hitap etmek için tasarlanmış bir kulaklık modeli. Her ne kadar tasarımı iyi olsa da bazı dezavantajlarını görmezden gelemeyiz. Kablosuz şarj desteği, özel çipi, güçlü bağlantısı ve dokunmatik kontrolleri gibi özellikler her ne kadar birer artı da olsa konu ses kalitesine geldiğinde Realme Buds Air rakiplerinin maalesef ki gerisinde kalıyor.

Realme Buds Air Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0