Realme Buds Q Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Realme Buds Q kablosuz kulaklıklar ile ilgili ilk değinmek istediğimiz nokta 20 saatlik kullanım süresi olacaktır. Realme Buds Q açık sarı renkte bir kutu tasarımı ile geliyor. Paketi açtığımızda dikkatimizi çeken ilk şey ise, kulaklığın ne kadar hafif olduğuydu. Gelin Realme Buds Q’nun bu özelliklerine ve tasarımına detaylıca bakalım.

Sevdiklerimiz

 • Ses kalitesi
 • Kullanım rahatlığı

Sevmediklerimiz

 • Kulaklıkların tasarımı ve yapısı
 • Mikro USB girişi

Teknik Özellikleri

 • Ses Çıkışı: Stereo
 • Bağlantı Tipi: Tam kablosuz
 • Kullanım Süresi: 20saat (genel)
 • Gürültü Engelleme: Pasif gürültü engelleme
 • Bluetooth Versiyonu: 5.0
 • Sürücü Çapı: 10 mm
 • Ağırlık: 3.6 gram (her bir kulaklık) – 28 gram (şarj kutusu)

Kullanım Rahatlığı

Realme Buds Q silikon uçlu bir tasarıma sahip ve kutusundan da halihazırda standart boy bir silikon uçla beraber çıkıyor. Bu tarz uçların en büyük faydası sizi izole edebilmesi ve konfor sağlayabilmesi. Ne kadar hareket edersek edelim, Realme Buds Q kulağımızda sabit kalarak bize, sabit kalma konusunda ne kadar güvenebileceğimizi gösterdi. Ayrıca IPX4 koruma seviyesi sayesinde de spor yaparken endişelenmenize gerek kalmıyor.

Aktif gürültü engelleme özelliği olmadığından dolayı izole olabilme konusunu bir kenara bırakmıştık fakat silikon uçları sayesinde biraz da olsa bir izolasyon sağlayarak, dinlediğiniz şeye odaklanabilmenizi mümkün kılıyor. Kısaca, Realme Buds Q’nun sporda kullanılabilir olması ve sizi yapısı sayesinde izole edebilmesi bu kulaklığı oldukça başarılı kılıyor.

Realme Buds Q Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Realme Buds Q Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Kullanım Süresi

Her bir kulaklık 40 mAh’lik bir bataryaya sahipken, şarj kutusu 400 mAh’lik bir bataryaya sahip. Realme’nin orijinal sayfasından kontrol ederseniz, Realme Buds Q için 20 saatlik bir kullanım süresi vaat ettiklerini görebilirsiniz. Buradaki problem şu ki, kulaklıklar bizim kullandığımız süre boyunca sadece 4 saatlik bir kullanım süresi sağladı. Söylememiz gereken bir detay da bulunuyor, kulaklıklar şarj olmuş olsa bile şarj kutusu kulaklıkları şarj etmeye devam ediyor.

Bu durum da şarj kutusunun şarjının çabuk bitmesine yol açıyor. Neler olduğunu pek anlamadığımızdan dolayı, biz kulaklıkları dışarıda tutmayı tercih ettik. Şarj kutusunun da pilinin bitmediğini görmüş olduk. Tam bir şarj için ise sadece 1 saate ihtiyacınız var. Realme Buds Q, kablosuz şarj desteği sunmuyor.

Özellikleri

Daha önceki gerçek kablosuz kulaklık testlerimizde de gerçekleştirmiş olduğumuz farklı işletim sistemine sahip cihaz denemelerimizi Realme Buds Q için de gerçekleştirdik. Normalde bağlantı konusunda hiçbir kulaklık markasıyla daha önce bir problem yaşamamıştık. Realme Buds Q’nun iOS cihazlarla bağlantı problemi olabiliyor.

Şarj kutusunda bir eşleştirme/güç butonu olmadığından dolayı kulaklıkların kendisini kutudan çıkartır çıkartmaz cihazınızı bulup eşleşeceğini düşünebilirsiniz fakat iOS cihazlar için farklı bir yöntem denemeniz gerekiyor. Kulaklıklardan birine 5 saniye boyunca basılı tuttuktan sonra eşleşme moduna giriyor.

Dokunmatik kontrollere gelecek olursak, iki kez basarsanız oynatma/duraklatma işlemini yapabilir ve eğer 2 saniye basılı tutarsanız oyun moduna geçersiniz. Sol kulaklığa üç kez basınca bir önceki parçaya geri dönebilir, sağ kulaklığa da üç kez basınca bir sonraki parçaya geçiş yapabilirsiniz. Bu kontrolleri Realme Link uygulaması ile kişiselleştiremiyorsunuz.

Bağlantıyı iOS cihazlarla her ne kadar zor sağlamış olsak da bulunduğunuz yerde, evinizde fazla uzaklaşmadığınız sürece kopma problemi yaşatmıyor. Ayrıca oyun modunda gecikme de yaşamıyorsunuz. Hem de kulaklıkları ayrı ayrı kullanabiliyorsunuz. Tekini kullanmak istediğinizde kutusuna geri koyabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Ses Kalitesi

Realme Buds Q yüksek ses kalitesi bir yana, çağrı gerçekleştirirken de bizi şaşırtan bir performans elde ettik. Buds Q, 10 mm’lik dinamik sürücüleri ile oldukça başarılı bir ses performansı sunuyor. Bu fiyata bu kadar güzel bir ses kalitesini açıkçası hiç beklemiyorduk. Aşırı kaliteli ses arayanları yine de tatmin etmeyecektir fakat ortalama bir ses kalitesini uygun fiyatlı bir kulaklıkta arayan biri için çok iyi bir seçenek olacaktır.

Realme Buds Q Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Realme Buds Q Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Realme Buds Q, 220 TL ile 340 TL arasındaki fiyat seçenekleriyle kullanıcılarını bekliyor. Eğer kullanışlı, yüksek ses kalitesine sahip bir kulaklık arıyorsanız ve mikro USB kullanması, aktif gürültü engelleme özelliğini olmaması sizin için bir problem değilse kesinlikle göz atmanız gereken bir kulaklık.

Realme Buds Q Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0