Samsung AKG Y400 By Harman Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

AKG Y400 kulak üstü kulaklık, AKG’nin ödül bile almış olan ses kalite performansını bu modelinde de sunmayı vaat ediyor. Bütün bunlar da bir yana, otomatik oynatma özelliği, TalkThru teknolojisi, Ambient Aware ve aynı anda iki cihaz desteği ile AKG Y+400 oldukça iddialı. Bu durumda, kim sade bir tasarıma sahip ve bir sürü çarpıcı özelliği olan bir kulaklık modeli istemez?

Sevdiklerimiz

  • Ses kalitesi
  • Hafif yapısı
  • TalkThru ve Ambient Aware desteği

Sevmediklerimiz

  • Otomatik medya oynatma özelliğinin kendi kendine durması
  • Kafa bandının verdiği her an kırılacakmış hissiyatı

Önemli Özellikleri

  • Otomatik oynatma özelliği
  • Ambient aware desteği
  • TalkThru teknolojisi
  • Bluetooth 5.0 ve Advanced Audio Coding destekli
  • 20 saatlik kullanım süresi

Tasarım

AKG Y400’ün tasarımda renkli detaylar kullanılmış. Siyah, mavi, yeşil, mor, pembe ve rose gold renkleriyle satışa sunulan Y400 aynı zamanda plastik ve metal yapısıyla kulaklarınızda uzun süreler kullansanız dahi ağırlık yapmaz. Hafif yapısından dolayı aynı zamanda taşıması da kolay. Ayrıca, kulaklıklarının döner yapısı sayesinde isterseniz boynunuzda, isterseniz de çantanıza atarak rahatlıkla yanınızda taşıyabilirsiniz. AKG Y400’ün renk skalasında bulunan her bir model ayrı güzel fakat siyah olan model yapısı sebebiyle diğer renklerine nazaran çok daha asil ve parlak bir duruşa sahip.

Kafa bandında kullanılan yumuşak yastıklar, metal-plastik kısımla birleşmiş ve kulaklığın hafif olmasının sayesinde de, kafanıza asla baskı uygulamadığından varlığını hissetmiyorsunuz bile. Kulaklıkların her bir tarafında AKG logosu bulunuyor ve kulağınıza verdiği hissiyat oldukça rahatlatıcı. Kulaklıklar ve kafa bandı yumuşak ve süngerli yapısından dolayı rahat etmenizi sağlıyor. Böylece tüm gün boyunca kesintisiz kullanım sağlıyor. Yalnız, hafif yapısından dolayı kulaklığı kullandığınızda kafa bandı sanki her an kırılacakmış gibi bir hissiyat veriyor. Ayrıca bu durumu, kulaklığı kafanıza takarken bile kafa bandının ne kadar gerildiğini görerek de anlayabilirsiniz.Yine de kulaklıkları takarken ya da çıkartırken bir sorun yaratmasa da dikkatli olmakta fayda var.

Kulaklığınızı çantanıza koymak istediğiniz zaman ya da sadece muhafaza edebilmek adına kutunun içerinden çıkan yumuşak taşıma çantasını kullanabilirsiniz. Kulaklığın üzerinde Type-C desteği ve jak girişi bulunuyor. Aynı zamanda üzerinde bulunan butonlar sayesinde ses artırma/azaltma, ya da oynatma/duraklatma gibi komutlar vererek kullanabilirsiniz. Hem de TalkThru ve Ambient Aware moduna geçiş yapabileceğiniz birer butonu olan AKG Y400, sesli asistana geçişi mümkün kılarken aynı zamanda da çağrı yanıtlayabilmenizi sağlıyor.

Samsung AKG Y400 By Harman Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Samsung AKG Y400 By Harman Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Özellikler

AKG Y400’ün en önemli özelliklerinden biri, otomatik oynatma desteği olması. Bu demek oluyor ki kulaklıklarda bulunan sensör sayesinde ne zaman çıkartıp ne zaman takacağınızı ya da kullanıyor durumda olduğunuzu anlayarak parça oynatma/durdurma işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu çok kullanışlı ve hayat kurtarıcı özelliği sayesinde sizi sıkıntıya sokmadan işinizi görüyor.

Fakat bahsedilmesi gereken bir durum var, Y400 bazen kafanızdan çıkarttığınızda durdurmasına durduruyor fakat birden tekrardan başlatıyor. Hafif bir esneme kadar küçücük sesler ya da en ufak hareketinizi bile algılayarak sanki siz kulaklığı tekrardan takmışsınız gibi medyayı oynatmaya devam ediyor. Bu sorunla karşılaştığımız zaman, kulaklığın göremediği işi kendimiz görmek ve geriye alıp tekrardan oynatmak için uğraşmak sinir bozucu.

TalkThru ve Ambient Aware modunun iki kullanışlı özelliği daha var. Ambient Aware siz müziğinizi dinlerken etrafınızı da duyabilmenizi sağlıyor ve TalkThru teknolojisi, görüşme kalitelerini arttırabilmek adına sizin sesiniz hariç etraftaki diğer sesleri azaltarak karşı tarafa iletimini sağlıyor. İki güzel ve kullanışlı özellik de görüşme esnalarında ve etrafınızdan haberdar olmak istediğinizde oldukça işe yarıyor.

TalkThru ve Ambient Aware modunu aktif hale getiren buton, aynı zamanda arama yanıtlama ve sesli asistanı da aktif hale getirmek için kullanılıyor. Bixby veya Siri sesli asistanı aktif hale getirmek için yapmanız gereken tek şey butona çift kez tıklamak olacaktır.

Y400, Bluetooth 5.0, AAC ve çift cihaz bağlantı desteği sunuyor. İki cihaz arasında geçişi açma/kapama düğmesi ile kolayca yapabileceğiniz anlamına geliyor. Kulaklıklar 360mAh’lık bataryası ve 20 saatlik kullanım süresi ile geliyor. Yapılan testlere göre AKG Y400, 20 saatlik vaat edilen süresini de aşarak 30 saate ulaşabilmiş.

Ses Kalitesi

AKG Y400, kullanıcılarına istediği her müzik türünü net ve temiz bir şekilde dinletebilme sözünü veriyor. Söylendiği gibi de dinlediğimiz farklı müzik türlerine ait şarkılarda enstrümanlar ve vokal seslerinin birbirleriyle çok iyi bir şekilde harmanlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Tek bir eksiği var, o da baslarda daha güçsüz kalıyor olması. Özellikle bazı şarkılar güçlü bası dinleyenlerine hissettirebilmek istiyor.

Durağan şarkılar bir yana, daha dinamik şarkılarda yüksek ses seviyesine çıkartmaya başladığınızda hafif bozulmalar meydana gelmeye başlıyor. Ufak tefek eksiklikleri göz ardı edersek, AKG Y400 dengeli, net ve temiz bir ses dinleme imkanı sunuyor.

Samsung AKG Y400 By Harman Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Samsung AKG Y400 By Harman Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Sonuç

AKG Y400 kulak üstü kulaklık, kompakt ve kullanışlı bir kulaklık arayan kişiler için oldukça ideal. Hafif yapısı ve çeşitli renk seçenekleriyle birlikte yüksek kaliteli ses imkanı sunuyor. Aynı zamanda günlük olarak işinizi bir hayli görecek olan kullanışlı özelliklere sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Bazen, otomatik oynatma/duraklatma özelliği düzgün çalışmayabilir. Evin içerisinde dolaşırken bile böyle bir problemle karşılaştığımızı göz önünde bulundurursak, o kadar hafif ve taşınabilir olmasına rağmen, dışarıda kullanım için pek de kullanışlı bir kulaklık olmayabilir. Yine de, eğer çalışırken ya da ev içerisinde takılırken kullanmak istediğiniz bir kulaklık arayışındaysanız, AKG Y400 kesinlikle göz atmaya değer bir kulaklık modeli.

AKG Y400, 399 – 599 TL arasındaki fiyatıyla ülkemizde şu anda satışı bulunuyor. Teknoloji marketlerinden ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda online alışveriş sitelerinden en uygun fiyata, indirimleri de takip ederek yakalayabilmeniz mümkün.

Eğer daha dengeli bir ses kalitesi istiyorsanız Status BT One modeline de göz atabilirsiniz. Sevdiklerimiz, sevmediklerimiz açısından hafif yapısı dahil, AKG Y400 ile aynı durumdalar. Bluetooth 5.0 ve 30 saatten daha fazla kullanım süresi ile, Status BT One AKG Y400’ten de uygun fiyatlı. Bu durumda AKG Y400’ü kendinize uygun bulmuyorsanız, henüz ülkemizde olmasa da ve ne zaman geleceği belli olmasa da, Status BT One’a fırsatınız olursa bir göz atmanızı kesinlikle öneririz.

Samsung AKG Y400 By Harman Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0