Samsung Galaxy Buds İncelemesi
Samsung Galaxy Buds İncelemesi

Samsung Galaxy Buds İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Eğer bir Samsung ya da Android kullanıcısıysanız, Galaxy Buds kolay bağlantı, rahat kullanım, sıcak ve bas ağırlıklı ses sunar. En azından bir Android kullanıcısı bile değilseniz, Samsung Galaxy Buds’ın sunduğu harika ekstra özellikleri kaçırabilirsiniz.

Sevdiklerimiz

  • Rahat kullanım.
  • Şık tasarım.
  • Kolay cihaz eşleştirme.
  • Güçlü bas.

Sevmediklerimiz

  • Dokunmatik kontrolleri her zaman iyi algılayamıyor.
  • Ortam sesi bazen rahatsız edici.

Samsung Galaxy Buds, Apple AirPods’ların kablosuz kulaklık piyasasındaki tekelini devirmeye çalışan birçok modelden sadece biri. Halefleri olan Samsung Galaxy Buds Plus ve Samsung Galaxy Buds Live ile birlikte, Gear IconX’in iki nesli de dahil olmak üzere Samsung daha geniş bir kablosuz kulaklık portföyü oluşturuyorlar.

Bununla birlikte, Samsung Galaxy Buds’ı IconX’ten ayıran şey, Galaxy Buds Gear markasını ortadan kaldırarak Galaxy telefon ailesinin bir parçası haline getirilmesidir. Eğer uzun zamandır bir arayıştaysanız, Samsung Galaxy Buds Plus modeline bakabilirsiniz. Çok daha uygun fiyatlı olan ve daha iyi bir ses kalitesi için çift sürücü kullanılan bir premium model. Toplam dinleme süresinin 11 saate kadar çıkartan büyük bir pil de dahil.

Samsung Galaxy Buds İncelemesi
Samsung Galaxy Buds İncelemesi

Fiyat ve Ulaşılabilirlik

Samsung Galaxy Buds modeli 8 Mart 2019 tarihinde $149 dolar fiyatında satışa sunuldu. Bu da Samsung Galaxy Buds Pro’yu Apple’ın AirPods modelinden daha uygun fiyatlı kalıyor.

Eğer ki Samsung Galaxy S10, Galaxy S10 Plus ya da Galaxy S10e modelini ön sipariş verdiyseniz yanında zaten bir çift Galaxy Buds’ı da almış olabilirsiniz. Bu kampanya, her ne kadar telefonların çıktığı gün sona ermiş olsa da kaçırmayanlar için çok iyi bir teklifti.

Tasarım

Genel olarak bakıldığında Samsung Galaxy Buds temiz beyaz görüntüsüne sahip şarj kutusu ve kulaklığıyla çok şık ve çekici görünüyor.

Kulak içi kulaklıklar tam olarak kulağınıza oturabilmesi için sahip olduğu kauçuk silikon uçlarıyla şık bir görünüme sahip. Kompakt yapısı ve kulaklıkla birlikte kutudan çıkan küçük, orta ve büyük silikon uç seçenekleri sayesinde kulağınıza en uygun olanını seçerek, kulağınızın rahat etmesini sağlar.

Kulaklıkla birlikte gelen uçlar her ne kadar rahat ettirmese de yanında gelen yedek silikon uçlar sayesinde kulağınıza en uygun olan ucu bularak rahat edebilirsiniz. Bu sayede kulağınıza tam olarak oturarak düşme riskini de ortadan kaldırıyor.

Galaxy Buds’ın kablosunun ya da uçlarının olmaması sayesinde kulağınızın içine tam olarak oturarak sallansanız bile kulağınızdan asla düşmüyor. Özellikle spor salonuna giderken Galaxy Buds Pro çok işinize yarayacaktır.

Galaxy Buds Pro’da kullanılan dış kısmında ışığı yansıtan ve neredeyse holografik bir yapıya sahip olan sedefli bir malzeme kullanılmıştır. Bu da harika gözükmesini sağlıyor.

Güzel tasarımının yanı sıra, kulaklığın üzerinde bulunan dokunmatik kontrollerle medya oynatma/duraklatma, parçaları atlamak, çağrıları cevaplamak ve sonlandırmak için kullanılabilir. Aynı zamanda Samsung cihazlarda, Samsung’un sesli asistanı Bixby’i başlatmak için de kullanabileceğiniz dokunmatik kontroller bulunuyor.

Galaxy Buds için, Samsung Galaxy Wearable uygulaması üzerinden uzun-basış eylemini özelleştirebilirsiniz ve ses seviyesi ayarı ya da Bixby başlatmayı seçerek atayabilirsiniz.

Samsung Galaxy Buds güncellemesi ile de serbest Bixby ses kontrolü, gelişmiş dokunmatik kontroller ve ortam sesi özelliğini her zaman açık tutabilme özelliğini getirdi.

Dokunmatik kontroller her ne kadar kullanışlı olsa da bu konuda son derece hassas olmanız önemlidir. Hareketlerinizi kaydetmeleri için Buds’ın üst kısmına yeterli baskı uygulamanız gerekiyor. Biz deneyimlediğimizde dokunmatik kontrollere alışma konusunda zorlandık. Bu da bir süre alışmak için uğraşmamıza sebep oldu.

Bu durum siz koşarken, hareket halindeyken ya da spor yaparken bir sorun haline geliyor. Yine de zamanla bu sistemin olayına alışıyorsunuz. Tabi %100 bir başarı biraz zor.

Samsung Galaxy Buds İncelemesi
Samsung Galaxy Buds İncelemesi

Şarj Kutusu

Şimdi de şarj kutusundan bahsedecek olursak, son derece kompakt olduğunu söyleyebiliriz. Küçük ve kompakt yapısı sayesinde yanınızda taşımak oldukça rahat. Eğer daha önce Samsung Gear IconX’i kullandıysanız bu kulaklığın son nesil diğer kulaklıklardan çok daha küçük olduğunu fark edeceksiniz. Aslında %30 daha küçük olan bu kulaklık cebinizde veya çantanızda taşımanızı kolaylaştırır. Şarj kutusu mıknatıslı olduğundan kulaklıklar yerinden kaybolmayacak.

Ayrıca şarj kutusunun üzerinde bulunan LED sayesinde kulaklıklarınızın şarjının ne kadar kaldığını görebilirsiniz. Kasanın arkasında bulunan USB-C bağlantı desteği sayesinde, Galaxy Buds ek USB-C kablosu ile geliyor. Buds 6 saatlik pil ömrüne sahip.

Samsung Galaxy Wearable uygulaması sayesinde de kulaklıklarınızın ne kadar pilinin kaldığını görebilirsiniz. Ancak Apple AirPods’ların aksine şarj kutusunun ne kadar şarjı olduğunu göstermiyor. Bunun yerine LED üzerinden takip edebiliyorsunuz.

Buradaki en ilginç özelliklerden biri de bu kulaklıkların kılıflarıyla birlikte kablosuz şarj edilebiliyor olması. Yani eğer Qi uyumlu bir kablosuz şarj aletiniz varsa, telefonunuz için olması yeterli olur, üzerine koyarak rahatça şarj edebilirsiniz.

Yani Galaxy S10 serisinin de kablosuz şarjla geldiğine bakarsak Galaxy Buds ile oldukça kullanışlı olacaktır.

Özellikler ve Performans

Samsung Galaxy S10, Galaxy S10 Plus veya Galaxy S10e’ye sahipseniz kulaklıkları eşleştirmek Apple’ın AirPods modelinin iPhone’lara anında bağlanabilmesi kadar kusursuz ve hızlıdır. Başka eleştiri ve incelemelere göre kimileri bağlantı kopması sorunu yaşarken kimileri de bir sorun yaşamadı.

Bağlantı ile ilgili sorunların çoğu, Samsung tarafından gönderilen yazılım güncellemeleriyle giderilmiş olsa da çoğu kablosuz cihazlarda olduğu gibi Samsung Galaxy Buds’ta da bunları diğer Bluetooth cihazlarının yakınında kullanıyorsanız bağlantı kopmaları yaşayabilirsiniz.

Performansına gelecek olursak, sıcak tonlara ve güçlü bas kalitesine sahip olan Samsung Galaxy Buds, gerçekten kaliteli bir müzik performansı sunuyor. Bir kablosuz kulaklık için sıra dışı olan bir özellikten bahsedecek olursak, göğsünüzde alt basların çarptığını gerçekten hissediyor olmanız.

Samsung Galaxy Wearable Uygulaması

Galaxy Wearable uygulamasında, “Bass Boost” dahil olmak üzere farklı ön ayarlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan ekstra özellik bulunuyor. Uygulama aracılığıyla ortam sesi özelliğini çalıştırabilirsiniz. Örneğin Galaxy Buds kulağınızdayken izole oluyorsunuz ve eğer birisiyle konuşmanız gerekir ya da size seslenirse ortam sesi özelliğiyle kulaklıkları çıkartmadan rahatça işinizi halledebilirsiniz.

Eğer mikrofonu dışarıda kullanacaksanız, karşı tarafa biraz rüzgarın sesi gidiyor diyebiliriz. Eğer Galaxy Buds’ınızı kaybederseniz de “Kulaklığımı Bul” özelliği sayesinde Galaxy Buds ses çıkartarak kolayca bulmanızı sağlar.

Sonuç

Bizce, Samsung nihayet tasarımı ve kompakt yapısı sayesinde Apple AirPods’a karşı ciddi bir rakip oldu. Kulaklıkların dış tasarımı ve rahatlığı sayesinde de oldukça başarılı. Sunduğu ses kalitesi ile de sahne derinliği ve güçlü bas seslerini rahatça alabilmenizi sağlıyor. Tek dezavantajı uygulamada bulunan detaylı ayarlama yapabilmenin yanı sıra bu gibi özelliklerin verimli çalışmıyor olması. Uygulama yalnızda Android 5.0 veya sonraki sürümlere sahip cihazlara indirilebileceğinden, bu özellikler iOS kullanıcıları için de neredeyse imkansız.

Bununla birlikte, eğer Samsung cihazınız varsa, Galaxy Buds’lar harika bir kablosuz kulaklık olacaktır. Aksi takdirde, bu ek özellikleri kaçırabilirsiniz çünkü sadece Samsung için bu özellikler kullanılabilir. Ancak yüksek ses kalitesi, rahat uyumu ve çekici tasarımıyla beraber bir bütün olduğundan rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Samsung Galaxy Buds İncelemesi
Samsung Galaxy Buds İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0