Samsung Galaxy Buds Live İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Samsung Galaxy Buds Live, True Wireless özelliğine sahip gerçek kablosuz kulaklıktır. 28 saatlik kullanım süresiyle birlikte yepyeni özellikler de gelmiş fakat yine de aldığınız ses kalitesi yeterli değil. Ayrıca gürültü engelleme özelliği için, daha yapılması gereken çok şey var. Tasarımına bakacak olursak oldukça eşsizler. Ancak yüksek kalite bir ses ve aktif gürültü engelleme özelliği arayanların alternatif modellere bakmasını öneririz.

Sevdiklerimiz

  • Kulağa çok iyi yerleşiyor
  • Ekstra güçlü baslar
  • 20 saatlik bir kullanım süresi

Sevmediklerimiz

  • Orta ses seviye kalitesi
  • Gürültü engelleme özelliği zayıf
  • IP koruma seviyesi düşük

Samsung Galaxy Buds Live kulaklıklar gerçekten daha önce görmemiş olduğumuz, orijinal bir tasarıma sahip. Samsung’un gürültü engelleme özelliğini kullandığı ilk True Wireless kulaklık olma özelliğini taşıyor.

Samsung’un Galaxy Buds ve Galaxy Buds Plus kulaklıklarını düşündüğümüzde bu model de bize yabancı gelmiyor fakat rakip markaların kulaklık modellerine baktığımızda Samsung, fasulyeye benzer tasarımıyla kullanıcılarına konforu sunarak diğer modellerin arasından sıyrılıyor. Apple AirPods ve Google Pixel Buds kulaklıklardaki gibi özellikleri sunan Samsung Galaxy Buds Live, aynı zamanda Bixby sesli asistanı ile yenilik katıyor.

Fakat yine de Sony WF-1000XM3 kadar iyi olmayı başaramıyor. Galaxy Buds Live’in ses kalitesi gayet iyi ama bu konu hakkında da bahsedecek pek bir şey yok. Aynısı gürültü engelleme özelliği için de geçerli. İki problemi bulunuyor: birincisi dinlediğiniz müzik seslerinin dışarıdan da duyulması, ikincisi ise düşük IP seviyesi. Bu da demek oluyor ki suya ve tere yeterince dayanıklı değil. Bu nedenlerden dolayı, Samsung Galaxy Buds Live piyasadaki alabileceğiniz en iyi kulaklık değil.

Samsung Galaxy Buds Live İncelemesi
Samsung Galaxy Buds Live İncelemesi

Fiyat ve Ulaşılabilirlik

Samsung Galaxy Buds Live $169.99 fiyatıyla satışa sunuldu. Apple’ın AirPods modelinden daha uygun fiyatıyla ki Apple da $249.99 fiyatıyla çıkış yapmıştı, Galaxy Buds Live Apple’ın gürültü engelleme özellikli kulaklıklarının yerine daha uygun fiyatlı alternatifi olabilir.

Garip olan şey de şu ki bir diğer modeli olan Galaxy Buds Plus ile neredeyse birebir olmasına rağmen $149.99 fiyatıyla satışa sunuldu. Aralarındaki fark ise Galaxy Buds Live, aktif gürültü engelleme özelliğine sahipken Galaxy Buds Plus ortam gürültüsü engelleme özelliğine sahip. Hatta Buds Plus normalde daha fazla şarj süresi sunarken, şarj kutusu ile birlikte toplamını alırsak, Galaxy Buds Live bu konuda öne geçiyor.

Uzun lafın kısası eğer Galaxy Buds Live’i, Buds Plus yerine tercih edecekseniz 11 saatlik bir kullanım süresine hazır olun. 1100 TL ile 1300 TL arasında bulabileceğiniz Samsung Galaxy Buds Live’i Samsung’un kendi sitesinden, mağazasından ya da diğer teknoloji marketlerinden ve sitelerinden temin edebilirsiniz.

Tasarım

Samsung Galaxy Buds Live’in satın alabileceğiniz üç renk seçeneği bulunuyor, siyah, beyaz ve bronz. Kulaklıklarla da uyum sağlayan bu şarj kutusunun arka kısmında USB Type-C şarj girişi bulunuyor. İsterseniz kablosuz şarj desteği sayesinde de kolaylıkla şarj edebilirsiniz. Kutunun içerisinde ve dışında bulunan LED’ler sayesinde hem kulaklıkların hem de şarj kutusunun şarj seviyesini görebiliyorsunuz.

Kulaklıkların kendisinin tasarımında gördüğünüz gibi bir gariplik var. Samsung, diğer markaların Apple AirPods’a benzer kulaklık tasarlamasının aksine, orijinal tasarımlar üreterek bu konuya da bir nokta koyuyor. Samsung bu durumunda kulaklıkların, kulağın anatomisine göre tasarlandığını söyleyerek konuya bir açıklık getiriyor.

Tabi yine de bu tasarım kulağınızı siz alışana kadar rahatsız edebilir. Hatta eğer büyük kulağa veya tam tersi küçük bir kulağa sahipseniz kulağınıza tam olarak oturmayabilir, kolayca düşebilir. Kulağınıza tam şekilde otursa bile başka bir problem daha var. IPX2 dayanıklılık seviyesi düşük olduğundan suya dayanıklı değil. Sadece hafif sporlar için vs. uygun. Yani bu konuda biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Dışarıda yağmurlu, karlı havalarda kullanımlar için pek de uygun değil. Aksi takdirde bu durumlar Samsung Galaxy Buds Live’inizin sonu olabilir.

Her bir kulaklık dokunmatik kontrollere sahip. Tek, çift ve üçlü dokunuşlarla oynatma/durdurma veya parça atlama/geri alma gibi kontroller yapabilirsiniz. Dokunmatik kontroller her bir kulaklık için kişiselleştirilebilir özelliğe sahip. İsterseniz ses artırma/azaltma,sesli asistan Bixby’i ya da Spotfy’ı açma gibi özellikler için kullanabilirsiniz. Bixby’nin sadece Samsung telefonlarda çalıştığını ve Spotify özelliğinin de sadece Android cihazlar için kullanılabildiğini unutmayalım.

Gürültü Engelleme Özelliği

Samsung’un Galaxy Buds Live’in her iki kulaklığında da üç mikrofon bulunuyor. Mikrofonlar bas seslerini algılayabilecek sensörlere sahip. Aktif gürültü engelleme özelliği ile başlayacak olursak, Galaxy Buds Live silikon uçlu bir model olmadığı için biraz ön yargı ile yaklaşabilirsiniz. Yine de 700Hz altındaki sesleri engelleyebilme özelliğine sahip. %97’ye kadar dış gürültüyü duymanızı azaltabibiliyor.

Teknik olarak bakıldığında çok hoş bir özellik gibi geliyor fakat düşük ses seviyelerinde çok da etkili olmuyor.

Ses Kalitesi

Güzel olan bir şeyden bahsedersek de, ses kalitesini ele alabiliriz. Toplamda üç tane mikrofonu bulunan Samsung Galaxy Buds Live kulaklıklar bu şekilde çağrı boyunca dışarıdan gürültü bile gelse sesleri daha iyi iletebilmenizi ve alabilmenizi sağlıyor.

Samsung, Bluetooth 5.0 ile cihazlarınızla güçlü bir bağlantı kurabilme imkanı sağlıyor. Aynı zamanda kulaklıklar Samsung’un kendisine ait “Scalable Codec” özelliği ile bağlantıyı güçlendiriyor. Bağlantı güçsüz olduğunda özellik otomatik olarak devreye girerek verileri bölünmeden alabilmenizi sağlıyor. Yine de cihazınız ve Samsung Galaxy Buds Live arasında fazla mesafe yaratmamaya dikkat edin.

Bir diğer güzel özelliği ise, kulağınıza tam olarak girmediği için saatler süren kullanım sonrasında bile size rahatsızlık vermiyor. Bu yapısının olumsuz özelliği de dinlediğiniz parçaları dışarı da duyuruyor olması. O sebepten dışarıdayken, toplu taşıma kullanıyorken dikkat etmenizi öneririz.

Batarya

Tam şarjda toplamda 6 saat gidiyor ve şarj kutusu sizlere toplamda 2 kez şarj edebilme imkanı veriyor. Yani iki durumu da birleştirdiğimizde Samsung Galaxy Buds Live’i toplamda 20 saat kullanabilirsiniz. Daha iyisi de var, hızlı şarj desteğini desteklediğinden 1 saatlik kullanım süresini sadece 5 dakikalık bir şarj ile elde edebiliyorsunuz.

Karşılaştırma yapacak olursak, Apple AirPods şarj ömrü ile daha uygun fiyatlı alternatiflerinin, Lypertek Tevi ve Samsung Galaxy Buds Plus gibi, gerisinde kalıyor.

Samsung Galaxy Buds Live İncelemesi
Samsung Galaxy Buds Live İncelemesi

Sonuç

Eğer Apple AirPods alternatifi bir kulaklık arıyorsanız ve Samsung Galaxy bir cihaz kullanıyorsanız, Samsung Galaxy Buds Live sizler için uygun olacaktır. “Scalable Codec” gibi bir sürü özellik sunan Samsung, aynı zamanda cihaz ve kulaklıkla daha hızlı eşleşebilmenizi sağlıyor. Bir diğer avantajı da Bixby’i sesli asistanınız olarak kullanabiliyor olmanız. Aslında bu çok da büyük bir özellik değil ama eğer Bixby’i normalde kullanıyor ve alışkansanız tercih etmek isteyebilirsiniz. Güçlü bas sevenler ve True Wireless kulaklık tercih etmek isteyenler için de Samsung Galaxy Buds Live oldukça uygun.

Eğer ki gerçekten aktif gürültü engelleme özelliğine ihtiyaç duyuyorsanız, Galaxy Buds Live gürültü engellemeden ziyade azaltma işlemini yapıyor. Yani birçok durumda etrafınızı duyar halde oluyorsunuz. Kulaklıkların şekli nedeniyle de herkesin kulağına çok iyi bir uyum sağlayamayacağından almadan önce mutlaka denemeniz gerekiyor. Özellikle çok büyük ya da çok küçük kulaklarınız varsa ya da çocuğunuza almak istiyorsanız kulağınızın şekliyle kulaklığın yapısı birbirine uymayabilir. Bu durum da sizlere uzun süreli kullanımlarda hem rahatsızlık verir hem de kulağınızdan kolayca düşebilir. True Wireless kulaklık konusuna ilgiliyseniz ve nispeten uygun fiyatlı diyebileceğimiz bir model arıyorsanız. Premium kalitedeki bu Samsung Galaxy Buds Live kulaklığını satın alabilirsiniz. Samsung Galaxy Buds Plus ve Lypertek Tevi kulaklıklar da Buds Live için alternatif olanlar. Tabi Lypertek Tevi, Samsung Galaxy Buds Live ile neredeyse aynı özelliklere sahip olmasına rağmen daha uygun fiyatlı.

Samsung Galaxy Buds Live İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0