Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi
Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi

Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Samsung Galaxy Buds Plus, geçen yıl çıkış yapmış olan Samsung Galaxy Buds’a kıyasla daha iyi ses kalitesi ve daha uzun pil ömrü sunuyor, ancak yine de gelişmiş ses kodek desteği ve tam gürültü engelleme özelliği eksik.

Sevdiklerimiz

  • Çift sürücü
  • 11 saat kullanım süresi
  • iOS uyumlu

Sevmediklerimiz

  • Sınırlı kodek desteği
  • Yalnızca IPX2 desteği var
  • Gürültü engelleme özelliği yok

Samsung Galaxy Buds Plus, bir önceki modeli olan Galaxy Buds’ın yerine çıkartmış olduğu yeni kulaklıklarıdır. Daha iyi pil ömrü ve dahili üçüncü mikrofonu, gelişmiş çağrı sesi ve çift sürücülü tasarımı daha iyi ve daha net bir ses için sunuyor. Bunların da ötesinde Galaxy Buds Plus uygulaması ile iOS için destek gelmiş bulunmakta.

Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi
Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi

Olumsuz tarafı? Yeni Samsung Galaxy Buds Plus, Apple AirPods Pro’nun sahip olduğu yüksek kaliteli ses kodeklerine ve daha yüksek IPX4 derecesine sahip değil. Ayrıca gürültü azaltma ve gürültü engelleme özelliğine sahip olmadığından bahsetmiyoruz bile hem de diğer kablosuz kulaklıklar gibi ses asistanına da sahip değil.

Galaxy Buds Plus’ın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Samsung, bazı kullanıcılar kablosuz kulaklıkları kullanırken garip bir gürültü sesini duyduklarını bildirdikten sonra ilk güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme “eşlemede gecikme” ve Bluetooth kesintileri gibi diğer sorunları gidermek için tasarlanmıştır.

Kendi fiyat aralıklarında rakip kablosuz kulaklıklara karşı direniyorlar ve örneğin Sony WF-1000XM3 veya AirPods Pro ile aynı başarıya ulaşmasalar da, azımsanmayacak derecede daha ucuzlar ve Samsung akıllı telefon sahipleri için bazı güzel özellikler sunuyorlar.

Fiyat ve Ulaşılabilirlik

Samsung, en son 2020 yılında San Francisco’da yaptığı Unpacked etkinliğinde piyasaya sürdü ve 14 Şubat’tan itibaren online olarak ve 6 Mart’tan itibaren de mağazalarda satışa sundu.

ABD’de $149’a satışa çıkan Samsung Galaxy Buds Plus, geçen yılki çıkartmış olduğu Galaxy Buds ile neredeyse aynı fiyatta ve yine rakip şirketleri olan Apple’ın AirPods modelinden de daha ucuz. Ayrıca 2020’nin en iyi kablosuz kulaklıkları arasında olan Sony WF-1000XM3’ten de daha ucuzdur, ancak bu kulaklıklar aktif gürültü engelleme gibi üstün özelliklerle birlikte gelir.

Ülkemizde de Samsung Galaxy Buds Plus modelini 700 ile 900 TL arasındaki bir fiyata teknoloji marketlerinden ve online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.

Tasarım

Yeni Galaxy Buds Plus, kaygan sedefli yapısı ve ayarlanabilir silikon uçlarıyla diğer modeline çok benzer bir tasarıma sahip. Kırmızı, beyaz, mavi ve siyah renkte satışa sunuldu, bu sayede kendi tarzınıza uyan bir renk bulabilirsiniz. AirPods’ların ve AirPods Pro’nun uzun kulak saplarının aksine, bu kulaklıklar kulağınızı kavrayan bir yapıya sahip.

Küçük ve kompakt tasarımı sayesinde yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz. Biraz da kulağınızın dışına taşarak iyi şekilde kavrar ve siz ne kadar hareket ederseniz edin kulağınızdan böylece düşmez. Bu yüzden biraz sıkı olan bu kulaklık bir süre sonra, özellikle yatarken sizi rahatsız edebiliyor.

Kulaklıkların dış kısmında bulunan dokunmatik kontrolleri yapabileceğiniz kısım sayesinde, tekli, çiftli, üçlü ve uzun basışlı özellikleri kullanabilirsiniz. Uzun basış sistemi ile Bixby’i etkinleştirebilir, sesi kısabilir veya ortam sesi yükseltme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Dokunmatik düğmeleri kullanmak ilk başta biraz zor olabiliyor çünkü kulaklığa dokunduğunuz zaman biraz da ittirmiş olduğunuz için, kulağınızın içerisine girerek basınç yapıyor. Tabi zamanla bu duruma alışmanız muhtemel. Samsung, sürekli aktif olan bir asistan özelliğini kullanmayarak bir eksi alıyor.

Buds Plus’ın en göze çarpan özelliği, yalnızca IPX2 derecelendirmesine sahip olmasıdır. Ancak kolayca zarar görebilecekleri için havuza veya plaja götürmek isteyeceğiniz türden bir kulaklık değil. Apple AirPods’un IPX4 derecelendirmesine sahip olmadığından dolayı, o kadar iyi olmasa da spor salonunda veya dışarıda yağmurda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi
Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi

Şarj Süresi ve Bağlantı

Galaxy Buds Plus, Galaxy Buds’tan çok daha uzun bir pil ömrüne sahiptir. Kulaklıkların kendisi 11 saatlik kullanım süresi sunarken, şarj kutusu ek 11 saat sağlayarak toplam pil ömrünü 22 saate çıkarır. 11 saatlik pil ömrü, kulaklıklar için oldukça uzundur. Karşılaştırma yapacak olursak, Apple AirPods’lar 5 saat kullanım süresi sunar ve şarj kutusu tarafından sağlanan ek 20 saat ile toplamda 25 saatlik bir kullanım süresi sunar.

Test süresi boyunca kulaklıkları ve kutusunu yalnızca bir kez şarj ettik ki bu da orta ses seviyesinde yoğun bir 4 saatlik dinleme süresine rağmen çok iyi. Eğer dışarıdaki seslerden kendinizi izole etmek için daha yüksek ses seviyesinde kullanacaksanız, Galaxy Buds Plus’ı daha sık şarj etmeniz gerekecek. Bluetooth 5.0 ile kalabalık bir alanda olmamıza rağmen kablosuz bağlantı konusunda bir sorun yaşamadık.

Ancak ne yazık ki Samsung Galaxy Buds Plus aptX özelliğine sahip değil. Düşük gecikme veya LDAC gibi üst düzey ses kodeklerini desteklemiyor. Şimdilik tek seçeneğiniz AAC ve SBC özellikleri.

Kulaklıkların ayarlanması için Bluetooth üzerinden eşleştirilerek veya Google Play ve Apple App Store’dan Galaxy Wearable veya Samsung Galaxy Buds Plus uygulamasını indirerek yapılabilir. Bunlarla, kulaklıkları özelleştirebilecek ve ortam gürültüsü azaltma özelliğini ayarlayabileceksiniz, böylece kesinlikle indirmeye değer bir uygulama haline geliyor. Her iki uygulamanın da kullanımı oldukça kolay bulduk ve bir dakika içinde birkaç ses ayarlama seçeneği ve ortam gürültüsü yükseltme özelliklerini sunuyorlar.

Son olarak, dikkat çekmeye değer son özelliği, birden fazla cihazınız varsa, Galaxy Buds Plus’ın çoklu eşleştirmeyi desteklemesi ve onları her kullanmaya başladığınızda onları yeniden eşleştirmeye gerek kalmadan birkaç cihaza bağlanmalarına izin vermesidir.

Ses Kalitesi

Ses kalitesi konusunda bahsedebileceğimiz en önemli özellik, Samsung Galaxy Buds Plus’ın çift sürücülü sistem kullanması olacaktır. Bu çift sürücüler kulaklıkların bağlantı menzilini artırmak ve genel netlikte bir artış sağlamak için kullanılıyor.

Güçlü basları ve sıcak tona sahip ses kalitesi ile her türde müzik dinleyebilmenizi sağlıyor. Sesleri kişiselleştirmek için ise Samsung Galaxy Buds Plus veya Samsung Wear uygulamasını kullanabilirsiniz fakat seçeneklerin arasında çok da büyük bir fark yoktur.

Yeni tasarımın en önemli özelliği artan ses netliği olsa da Samsung, dahili mikrofon miktarını da birer birer artırdığını ve bunun daha iyi arama kalitesi sağladığını söylüyor. Kulak içi kulaklıklarla aradığımız herhangi biri, kulağa doğrudan sanki yan yanaymışsınız kadar iyi geldiklerini söylediğinden, kullandıkları üç mikrofonun gayet başarılı bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz.  Ekstra mikrofona sahip olmak aynı zamanda bu sefer ortam gürültüsü amplifikasyonunun da daha iyi olduğu anlamına gelir.

Samsung Galaxy Buds Plus’a karşı yapabileceğimiz en büyük eleştiri, aktif gürültü engelini desteklemiyor olması ve pasif gürültü azaltma konusunda da pek bir şey sağlayamıyor olması. Spor salonunda kullanmak isterseniz ve biraz arka plan gürültüsünü duymanızın bir sakıncası yoksa veya ofisteyseniz ve yine de yakınlarda iş arkadaşlarınızın söylediklerini duymak istiyorsanız bu kulaklık size uygun.

Güzel haber var mı derseniz de, bunları kaybederseniz, uygulamaya girip ‘Kulaklığımı Bul’u seçerek oldukça kolay bir şekilde tekrar bulabilirsiniz.

Sonuç

Samsung Galaxy Buds Plus 11 saatlik pil ömrü sayesinde, gece kulaklıklarını şarj etmeyi sevmeyen insanlar için iyi bir seçenek olacaktır. Bununla birlikte, IPX2 derecelendirmesine sahipken, yerleşik bir sanal asistan desteği sunmuyor.

Sonuçta, bir iOS kullanıcısıysanız bir çift Apple AirPods Pro veya Android kullanıyorsanız bir çift Sony WF-1000XM3 için bütçe ayırabilirseniz daha iyi hizmet alırsınız, her ikisi de daha iyi ses çıkarır ve gürültü önleme sunar. Galaxy Buds Plus kadar uzun süre dayanmazlar ve iki katına mal olurlar, ancak bize göre daha bir seçimdir.

Günün sonunda Samsung Galaxy Buds Plus, her gün şarj etmek zorunda kalmayacağınız bir kablosuz kulaklık isteyenler için iyi bir seçenek. En iyi ses veren kablosuz kulaklık modeli değiller, ancak çift sürücülü tasarım Samsung için büyük bir adım oldu. Ayrıca, video izlemek ve bas müzik dinlemek için yeterince iyi.

Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi
Samsung Galaxy Buds Plus İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0