Samsung Level U İncelemesi
Samsung Level U İncelemesi

Samsung Level U İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Eğer ses kalitesi konusuna çok fazla önem vermiyorsanız, hafifliği ve güzel tasarımıyla birlikte Samsung Level U kablosuz Bluetooth kulaklığı oldukça konforlu bir kullanım sağlamakla birlikte kulaklarına kulaklık uçları geçirmeyi sevmeyen kullanıcılar için güzel bir kulak içi kulaklık seçeneği sunuyor.

Sevdiklerimiz

Samsung Level u kablosuz Bluetooth kulaklıkları, kullanıcılarına oldukça rahat bir boyun askılı kullanış imkânı sunmakla birlikte ek olarak da oldukça yeterli bir ses kalitesi ve şarj ömrü (11 saate kadar) sunmakta. Bir telefon çağrısı geldiği zamanda da titreyerek haber verme özelliği bulunan bu kulaklığın tuşları da oldukça güzel yerleştirilmiş.

Sevmediklerimiz

Açık ve ince bir tasarıma sahip olduğundan kulaklıktan gelen sesler dışardan, dışardan gelen sesler de kulaklığı kullanan kişiye ulaşabiliyor. Bu duruma ek olarak da yüksek ses seviyelerinde biraz cızırtı yaptığı gibi tere karşı da pek bir önlemi yok.

LG’nin Tone Bluetooth kulaklıklarından sonra Samsung’un çıkarmış olduğu 2 farklı renk seçeneği olan ve 300 TL civarlarında fiyat olan Level U gibi boyun askılı kulaklıklarda artış görüyoruz. Tıpkı her Bluetooth kulaklıklarda olduğu gibi Level U da telefonunuza ya da tabletinize kablosuz bir bağlantı sağlayıp müzik zevkinizi arttırıp telefon çağrılarınızı da kolaylaştırıyor.

Samsung Level U İncelemesi
Samsung Level U İncelemesi

Bu kulaklığın kulaklık uçları kulaklarınıza normale göre daha gevşek olacak bir şekille tasarlandığından, Level U’yu tanımlamanın en doğru yolu bir Bose kulak içi kulaklık ve bir LG Tone arasında bir yerlerde olduğunu söylemek olacaktır. Bose Freestyle ve SoundTrue In-Ear cihazlarında olduğu gibi Level U’da kulaklarına kulaklık uçları sıkıştırmayı sevmeyenler için tasarlanmış ve de esnek boyun bandı sayesinde boynunuzun etrafında rahatça oturan bir at nalına benzeyen şekli sayesinde de oldukça konforlu bir kulaklık içi kulaklık.

İlk başta hibrit jel kulaklık uçları kullanmaya başlamıştım. (Kısaca yumuşak bir silikondan oluşan kulaklık ucu) Yeteri kadar iş görüyorlardı ancak düşündüğüm kadar kulağımda kalamıyorlardı. Neyse ki bu sorun kulak arkası kulaklık uçlarına geçtiğim zaman daha düzgün bir şekilde kulağıma oturduğu için ortadan kalktı. İki tip kulaklık ucu da tek bir boyutta geliyor fakat birçok farklı kulağa uyduğu için çeşitlerine kısaca herkese uyan kulaklık ucu diyebiliriz.

Daha önce de bahsettiğimiz LG Tone kulaklıkları gibi Level U’nun kulaklık kısmı manyetik ve birbirine sıkışarak kullanılmadığı zamanlarda karışıklığı önlüyor. Bu durumla birlikte bu kulaklığı kullanmadığım sıralarda bazen kulaklıkları boynumda asılı bırakıyordum ve kulaklığı taktığımı unuttuğum zamanlar oldu. İşte bu yüzden insanlar bu tarzlarda Bluetooth kulaklıkları seviyor. Genellikle kullanırken ya da boş zamanlarda boynunuzda asılı bırakıyorsunuz ve ihtiyacınız olduğunda direk kullanabiliyorsunuz.

Samsung’un dediğine göre Level U kulaklıklar çift mikrofonlu gürültü azaltma sayesinde dışardaki sesleri ve şarkılarınızı çağrılarınızdan ayırmanıza yarıyor. Gürültü azaltma işe yarıyor fakat yine de açık ve ince bir tasarıma sahip olduğundan bu kulaklıkların gürültülü ortamlar için ideal olduklarını söylemek zor. (Kulaklıkları ofis ortamında, evde, sokakta ve metroda kullanıp denedim.)

Şarj ömrü oldukça yeterli. Söylenene göre 10 saatlik müzik dinleme ömrü var ve kulaklıklar açık olduğunda ya da eşleşmeye uygun olduğunda sesli bildirim sağlıyor. Aynı zamanda da boyun bandının arka tarafı da telefon çağrıları geldiği zaman titreşim sağlıyor. Bu da oldukça güzel bir özellik.

Boyun bandının sağ tarafında bulunan birkaç tuş müzik çalmaya veya durdurmaya, telefon çağrılarını cevaplandırmaya veya sonlandırmaya, şarkıları ileri ya da geri olarak değiştirmeye ve de sesi arttırıp azaltmaya sağlıyor. Tuşlar oldukça güzel yerleştirilmiş olduğundan kullanışları da oldukça kolay.

Eğer bir Android telefonunuz varsa, tamamen ücretsiz olan Level App uygulamasını indirerek mesajları sesli okuma gibi gelişmiş ayarlara erişebilir ve kontrol edebilirsiniz. (Mesajları sesli okumak dışında başka bir gelişmiş özellik bulamadım doğrusu.)

Beni hayal kırıklığına uğratan tek şey ise bu cihazın su veya ter geçirmez olmaması. Spor kulaklığı olarak da işe yaradıklarını düşünüyorum ve koşu bandında koşarken de kulağımdan düşmeden kullanabildim fakat zamanla terle ne kadar başa çıkabileceğini bilemiyorum.

Performans

Bu kulaklığı iPhone 5S, iPhone 6 ve Samsung Galaxy S6 ile test ettim ve ses kalitesinde cihazlar arasında bir fark göremedim.

Kulaklıklar 12 milimetrelik driverlara sahip ve daha basit şarkılarda oldukça yeterli ses veriyor fakat daha karışık bas ağırlıklı şarkılarda biraz zayıf kalıyor gibi geldi. Oldukça dengeli bir ses kalitesi var fakat bas kısmında yüksek seslerde biraz cızırtı yapıyor.

Daha akustik şarkılarda, mesela Laura Marling’in ‘’Strange’’ veya Kacey Musgraves’in ‘’Merry Go Round’’ gibi şarkılarda oldukça güzel ses veriyor. Ama en ufak bir sert şarkıda mesela Kings of Leon’un ‘’Knocked Up’’ ve hatta Kelly Clarkson’un ‘’Heartbeat Song’’ şarkısında bile yüksek ses seviyelerinde biraz zorlanıyor.

Bu kulaklıkları bayağı bir derleme müzik listesiyle denedim ve rahatça söylenilebilir ki bu kulaklık ince noktalara dikkat eden dinleyiciler için uygun değil. LG’nin Tone İnfinim kulaklıklarından veya Sol Republic’s Shadow Wireless kulaklıklarından daha iyi, daha temiz ve daha da derin bassları duyabilirsiniz. 

Samsung Level U İncelemesi
Samsung Level U İncelemesi

Bu iki kulaklık da ses yalıtımı konusunda daha iyi. (Daha ince ve açık tasarımlarda baslardan biraz kaybediyorsunuz.) Ama daha sıradan müzik zevkleri için oldukça iyi ve kulaklık olarak gayet işe yarıyor. Telefonda konuştuğum kişiler sesimin oldukça anlaşılır geldiğini söylediler ve ben de gürültülü bir ortamda olmadığım sürece onları oldukça rahat ve iyi duyabiliyordum.

Bluetooth bağlantısı olarak da mükemmel olduğunu söyleyemem. Yürüyerek dolaştığım zamanlarda cebimde olmasına rağmen ara ara kesintilere uğrasam da işteyken telefonumu masaya koyup dinlediğimde bağlantı oldukça sabitti. Ne yazık ki Bluetooth özelliği mükemmelden oldukça uzak (bağlantı su içinden geçemiyor ve – tahmin edin ne oldu? – vücudunuzun çoğu sudan oluşuyor).

Sonuç

Mükemmel ses kalitesini sunamasa da Level U’yu oldukça sevdim ve bence kullanışı oldukça rahat bu da bu kulaklığı tavsiye edilebilir kılıyor. Bose kulaklıklarında da olduğu gibi kulaklarına kulaklık ucu sıkıştırmayı sevmeyen insanlar için oldukça iyi bir kulak içi kulaklık seçeneği. 300 TL olmasıyla birlikte pazarlık için demiyorum ama daha çok 200-250 TL’lik bir kulaklık gibi. Ama tabii ki bu fiyatın sebebi LG’nin Tone modellerine karşılık konulmuş bir fiyat olması.

Samsung Level U İncelemesi
Samsung Level U İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0