Sennheiser HD 201 Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Kullanım: Rahat ama sıcak

HD 201 kulaklıkları Alman imalatçının yeniden tasarlanmış ambalajıyla geliyor. Artık o çirkin, şeffaf plastik yok; onun yerine şık bir karton var. Ancak ambalajın içinde kulaklıkların ve 3,5-6,35 milimetrelik bir girişin dışında bir şey yok. Bu kulaklıklar her ne kadar açık bir şekilde ev içinde kullanım için tasarlanmışsa da bir taşıma çantası göz çıkarmazdı.

Kulağınıza taktığınızda HD 201’in çok ağır olmadığını ve kulağınıza sıkı bir baskı yapmadığını göreceksiniz; ama gerçi bu ev dışındaki kullanımda sorun olabilir (eki okuyun). Her ne kadar tamamen plastikten imal edilmişse de yapılan son rötuşlar bizi etkiledi. Ayrıca genel olarak tarz oldukça modern. Kulağınızla temas eden ve yine plastikten yapılmış olan kısım ise ısıyı yükseltiyor, zira kulaklarınızın tamamını kaplıyorlar.


Ses: Yüksek frekans bolluğu

Sadede gelelim: Bunlar kesinlikle Sennheiser’ın en iyi kulaklıkları değiller. Nedeni şu: Dinlemek istediğinizde orta frekansları olması gereken yerde bulamıyorsunuz ve bass da pek fayda etmiyor; neticede sadece tiz sesler berrak bir şekilde çıkıyor. Frekans tepkilerini kontrol edince bunu doğrulayabiliyoruz: 100 ve 2000 Hz arasında nispeten daha düşük bir tepki alınıyor.

Sonuç olarak elde edilen ses fazla agresif. Bu da yorucu oluyor, ve daha önemlisi derinlik sağlamıyor. Buna çok fazla ayrıntı olmadığını eklerseniz–sonuçta bu bir yüksek frekans kulaklığı değil, mucize bekleyemezsiniz–ürün oldukça vasat. Yüksek bass tutukunu değilseniz müzik sesleri yeterli performans veriyor; filmler ise tahammül edilebilir bir şekilde bazı ayrıntıları kaybediyorlar.

Buraya kadar fark etmiş olabileceğiniz üzere HD 201 asla Sennheiser’ın en iyi kulaklığı değil. Kullanımı rahat, ama çıkardığı ses oldukça dengesiz. Fiyatına göre kötü sayılmaz, ama eğer bütün gün kullanacağınız bir kulaklık arıyorsanız daha iyisini bulabilirsiniz.HD 201 mobil kullanıma ne kadar uygun?

Bu kulaklıklar iç mekanlarda kullanılmaları için imal edilmiş, bundan hiç kuşku yok.

Ama bir dahaki otobüs yolculuğunuzda etrafa bakacak olursanız, gittikçe daha fazla insanın MP3 oynatıcılarını küçük değil, büyük kulaklıklarla dinlediğini farkedeceksiniz. Peki HD 201ler bu işlevi görebilir mi?

Aslına bakarsanız, evet. Ne kadar hafif olduklarını ve kulağınızı ne kadar iyi kapattıklarını düşünecek olursak, bu kulaklıkları dışarıda rahatlıkla kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Büyük bir kaydırıcıya sahip AKG kulaklıklarının aksine, bu Sennheiser’lar başa çok daha yakın olacak şekilde takılıyor.

Ancak farkında olmanız gereken iki şey var: Öncelikle kulaklığın kablosu üç metre uzunluğunda; yani katlayıp cebinize koyamayabilirsiniz! Ayrıca kulağınızı iyi bir şekilde kapatmasına rağmen HD 201ler oldukça hafif ve dolayısıyla başınızda çok sıkı bir şekilde durmuyor. Bu dinlediğiniz sesin bir kısmının dışarıya çıkacağı, aynı zamanda da dışardaki gürültüden çok iyi bir şekilde izole olmayacağınız anlamına geliyor. Bunlar bazı insanlar için sorun teşkil edebilir.

Olumlu:
-Hafif ve rahat
-Şık tasarım ve iyi son rötuşlar

Olumsuz:
-Spektrum dengesiz, tiz sesler baskın hale geliyor
-Kısa sürede ısınıyor

Sonuç:
HD 201’den çok iyi bir çift yedek kulaklık olur. Ayrıca, bütçenizde büyük bir delik de açmaz. Ancak, günlük kullanıma çok uygun değiller; çünkü spektrumun farklı yerlerindeki dengesizlik ve kulağınızın kısa sürede ısınması sinir bozucu oluyor.

Sennheiser HD 201 Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0