Sennheiser HD 300 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Sennheiser, yüksek ses performansına sahip oldukça uygun fiyatlı kulak üstü bir kulaklık çıkarttı. Peki bu fiyata Sennheiser HD 300’den ne bekleyebiliriz?

Sevdiklerimiz

 • Kullanım rahatlığı
 • Fiyat/performans

Sevmediklerimiz

 • Kablo çıkarılabilir değil
 • Kontrol kumandası bulunmuyor

Teknik Özellikler

 • Kulaklık Tipi: Kulak Çevreleyen
 • Ses Şiddet Seviyesi (SPL): 118 dB 1 kHz, 1V RMS
 • Toplam Harmonik Bozulma (THD): <0.5 % (1 kHz, 100 dB SPL)
 • Empedans: 18 ohm
 • Sürücü Tipi: Dinamik Sürücü
 • Ağırlık: 182 g
 • Jak Tipi: 1X3.5mm
 • Kablo Uzunluğu: 1.4 m kablo
 • Alt Kategori: Kulak Üstü

Kullanım Rahatlığı

Sennheiser HD 300’ü, HD 400S modeline göre biraz daha rahat bulduğumuzu söyleyebiliriz. Kulaklığı taktığınız zaman yumuşak yastıkları çok fazla sıkmıyor. HD 400S biraz daha kalın kulak yastıklarına sahip olduğundan sizi bir süre sonra bunaltabiliyor. Ayrıca, HD 400S’e göre çok daha hafif olduğundan rahatsız bile olmadan saatlerce kullanabilirsiniz. Yapısı ve şekli nedeniyle kafanızı sıkmadan oturmasına rağmen izolasyon konusunda da oldukça başarılı.

Sennheiser HD 300 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 300 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Tasarım

HD 300’ü, HD 400’den daha uygun fiyatlı kılan bir durum var, kablosunun çıkartılamıyor olması. HD 400S’in aksine, HD 300’ün kablosunu çıkartamıyorsunuz. Bir önceki incelememizde söylediğimiz gibi HD 400S’in kablosu çıkartılabilir olduğundan bir süre sonra bozulsa bile kolaylıkla sadece kabloyu değiştirerek kulaklığınızı rahatça kullanmaya devam edebilirsiniz fakat HD 300’de böyle bir imkan olmadığından kabloya dikkat etmelisiniz. Neyse ki Sennheiser kullanıcılarına 2 yıllık bir garanti sunuyor.

Ayrıca HD 300’ü katlanabilir yapısı sayesinde yanınıza kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Çantanızda, boynunuzda rahatça yolculuk yapabilmenizi sağlıyor. HD 400S’in aksine, HD 300’de ne kontrol kumandası ne de mikrofon bulunuyor. Bu yüzden gayet sade bir tasarımı var. HD 400S gibi de kaba gözükmediğinden dolayı kullanımı daha da kolaylaştırıyor. Bu yüzden önceliğiniz yolculuklar için bir kulaklık bulmak ise, HD 300 kriterlerinize uyacaktır.

Ses Kalitesi

Düşük ses seviyelerinde oldukça doğal tonlar elde ediyorsunuz. HD 400S’in bas seslerine göre biraz daha zayıf kalsa da sizi yine de tatmin edebileceğini düşünüyoruz. Eğer klasik müzik veya caz müzik dinlemeyi seviyorsanız enstrüman seslerini iletme konusunda oldukça başarılı. Rock parçalar her ne kadar bas seslerinde güçlü olamasa da yüksek frekanstan iyi bir şekilde ayrılarak dengeyi korumayı başarıyor.

Orta ses seviyesinde ise özellikle üst ortalarda varlığını hissettiriyor. Bastırılmış alt orta sesler sayesinde de rock ve pop-rock müzik dinlerken vokallerin çok sert olmadığını söyleyebiliriz. Bu durum da aldığınız keyfi haliyle artırıyor. Gitar tınıları ve vokaller düzenli ve detaylı olduklarından dolayı bu fiyat aralığında bir kulaklık için, Sennheiser başarılı bir iş çıkartmış.

Yüksek ses seviyelerinde bazı parçaları test ettik ve tekrardan bu fiyatına göre böyle bir performans elde edebildiğimize şaşırdık. HD 400S’e kıyasla ses konusunda biraz daha yüksek performans alabiliyorsunuz.

Sahna derinliğine gelecek olursak, derinlik hissiyatı çok etkileyici ve hatta seslerde biraz yükseklik de elde edebiliyorsunuz. Her ne kadar profesyonel bir kulaklık olmasa da sahne derinliği çok başarılı kullanılmış.

Sennheiser HD 300 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 300 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Eğer her türde müzik dinliyorsanız, Sennheiser HD 300 sizin için iyi bir kulaklık tercihi olacaktır. Ses performansında bir sorun olmasa da kullanım açısından kablosunda bir kontrol kumandası ve mikrofonun bulunmaması, Sennheiser HD 300 için bir eksiklik. Eğer daha güçlü bir bas ve kontrol kumandası olan bir kulaklık tercih etmek isterseniz HD 400S’e tekrardan bir bakabilirsiniz.

Sennheiser HD 300 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0