Sennheiser HD 407 Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

O çok sevdiğim Sennheiser HD 201 kulaklığım 11 ay 2 haftalık bir kullanımdan sonra bozulduğunda adeta yıkıldım. Teselliyi kulaklığın garanti kapsamında olmasında buldum. Ne yazık ki Amazon’da benim istediğim bir kulaklık yoktu, o yüzden bana para iadesi yaptılar. Şimdi kendime yeni bir kulaklık seçmem gerekiyordu. En sonunda yaklaşık 20 euro gibi bir fiyatı olan Sennheiser HD 407’yi seçtim.

Rahatlık

Bu kulaklığı yalnızca evimdeki bilgisayarım ile kullanmak üzere satın aldım. Ben büyük bir kulaklık istediğimi biliyordum ve Sennheiser’a göre bu kulaklık, her tür rock ve pop şarkıları için uygun bir açık kulak modeli. Büyük kulaklıkları rahatlık için tercih ediyorum, ama bu Sennheiser HD 407 çok rahat bir kulaklık değil. Kulaklığın boyu aşağı yukarı hareket eden bir sürgü ile ayarlanıyor, ama kulaklık hiçbir zaman istediğiniz boya gelmiyor. Bu kulaklık kafamda daima gevşek bir şekilde durdu ve kendini her zaman 130 gram olan ağırlığından daha ağır hissettirdi. Kulağa temas eden kısım kulağımın tamamını kapatıyordu. Bu kısım yumuşak ve rahat bir malzemeden yapılmıştı, ama sesin çıktığı kısım ve başın üstüne temas eden kısım yünümsü bir malzemeden yapılmıştı ve bu da kulaklığı kullandığımda kulaklarımın ve başımın üst kısmının ısınması anlamına geliyordu. Bu kulaklığın kulaklarıma tamamen bağlandığını düşünmüyorum. Hoparlör kısmı ile kulaklarım arasındaki o küçük aralık ses kalitesini bir miktar aşağı çekiyordu. Kulaklığı kulağıma bastırdığımda ses çıkışı daha iyi bir hale geliyordu, fakat bu pratik bir çözüm değil!

Deneme 1…2…3

Yeni bir kulaklık aldığımda yaptığım ilk iş YouTube’da bir ses testi yapmaktır. Bu test bu kulaklığın bass seslerini 35 Hz’e kadar çıkarabildiğini gösterdi. Bu kulaklık testinde bir de hareket halinde bir ses var; böylece sesi hangi kulağınızla duyduğunuzu anlayabiliyorsunuz, ama bu kulaklıkta önden ve arkadan gelen sesler hemen hemen aynı gibi. Bir başka ses testi daha iyi sonuçlar verdi, ama bunda da dinleyicinin arkasında sesin ulaşmadığı boş bir alan oluştu.

Biri müzik mi dedi?

Bu kadar YouTube testi yeter. Asıl mesele farklı müzik türlerinin kulaklıkta nasıl bir ses verdiği. Ben de bunu test etmek için farklı müzik türlerinden parçalar dinledim.

Klasik Piyano: Test için Ayışığı Sonatı’nı dinledim, çünkü bu parçada notalar en düşük frekanstan en yükseğe kadar çıkıyor. Düşük frekanstaki notalardaki ses iyiydi. Orta frekansta ve yüksek bass’ta hafif örtülü bir ses vardı. Yüksek frekans notalarında ise ses yine iyiydi. Notalar arasında belirgin bir ayrım yoktu, ses biraz örtülüydü ve piyano sesi kulağa canlı gelmiyordu.

Gitar: Hem klasik, hem elektronik, hem de bas gitar dinledim. Aralarında açık ara en iyi sonucu temiz ve hassas ses beren bas gitardan aldım. Klasik gitar yaptığı hafif yankıyla kötü bir ses veriyordu ve parçanın notaları birbirinden ayırdedilemiyordu. Elektronik gitarın sesi fena değildi, ama kalitesi asla kimseyi hayran bırakacak düzeyde değil.

Pop/Rock: Heavy rock’tan anaakım pop’a farklı türden parçalar dinledim. Ses, ağır bass içeren şarkılarda yeterince iyi, ama orta frekanslara gelince aynı şeyi söyleyemiyorum. Bazen müzik nispeten sessizken kulaklığın içinden tıkırtı duyduğum bile oluyordu. Kulaklığın orta frekanslarda bu kadar kötü performans vermesi vokallerin belirsiz ses vereceği anlamına geliyor. Dinlediğiniz müziğin daha sade bir versiyonunu dinlediğinizde iyi bir playback duymuyorsunuz.

Kulaklık en iyi sesi, ses ayarı tam orta seviyedeyken veriyor. Bu seviyenin altında pek çok şeyi kaçırıyorsunuz, üstünde ise ses bozulmaları can sıkmaya başlıyor. Kulaklığın yarı açık tasarım ses izolasyonunun olmadığı anlamına geliyor, etrafınızda olup bitenleri duyabiliyorsunuz; ama işin iyi yanı ses sızıntısı yok, yani etraftaki insanlar sizin dinlediklerinizi duymuyor.

Genel

Bu kulaklığın beni hayal kırıklığına uğrattığını söylemek zorundayım. Nispeten ucuz bir kulaklıktan mükemmel bir performans beklenmemesi gerektiğini biliyorum, ama bu ürün gerçekten genel olarak kötü. Aslında Sennheiser genelde düşük maliyetli kulaklıklarda iyidir; benim HD 201 kulaklığım ve hareket halindeyken müzik dinlemek için kullandığım 25 euro’luk kulakiçi kulaklığım inanılmaz iyi ses veriyordu. HD 201’im varken kulaklığı takıp, YouTube’da gezinirdim ve keyfime göre müzik dinlerdim, ama HD 407 o örtülü orta frekanslarıyla beni sinirlendirdi. Bu kulaklığı kullanırken ancak kısa süreli olarak müzik dinleyebiliyorum. Şunu da belirteyim, bu kulaklığı saatlerce kullandım, yani tamamen oturmuş bir ses vermesi gerekir. Kutusundan ilk çıkardığımda kulaklık daha da kötü ses veriyordu!

Ne yazık ki bu kulaklık sağlam bir şekilde yapılmış görünüyor, yani yakın zamanda bozulacağını zannetmiyorum. Ama kulaklığı o kadar sevmiyorum ki bozulmasa bile sanırım yeni bir kulaklık alacağım.

Sennheiser HD 407 Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0