Sennheiser HD 450BT Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Sennheiser orta seviye kulaklık sınıfının en iyilerinden biri olmasa da güzel özellikleriyle değerlendirilmesi gereken bir kulaklık olduğunu düşünüyoruz. Sennheiser kulaklık alanında kendini kanıtlamış bir marka olarak tasarımları ve özellikleri ile her zaman dikkat çekiyor. İkonik Momentum kulaklıkları gibi, başarılı gürültü engelleme özellikleri olan kablosuz kulaklıklar üretiyor. Sennheiser HD 450BT de bunlardan sadece biri.

Sevdiklerimiz

 • Dengeli ses
 • Uzun süreli kullanım
 • aptX ile düşük gecikme süresi

Sevmediklerimiz

 • Karışık butonlar
 • Bas ses tonları herkes için uygun değil

Teknik Özellikleri

 • Bluetooth: 5.0
 • Frekans: 18 Hz (Düşük), 22 kHz (Yüksek)
 • Kullanım Süresi: 30 saat
 • Kablosuz Kullanabilme: Var
 • Şarj Süresi: 120 dakika
 • Ağırlık: 238 gram

Kullanım Rahatlığı

Aslında ilk başta orta boy kulaklıklar bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Tasarımının bu şekilde sade tutulmasına rağmen kaba durması, kulaklığın kafanızda ilginç gözükmesine sebep oluyor. Artık yeni çıkan kulaklık modellerinde fiziksel butonlar yerine çoğunlukla dokunmatik kontroller kullanılıyor. Bu fiyattaki bir kulaklıktan da doğal olarak dokunmatik kontrollere sahip olmasını bekleyebilirsiniz ancak, Sennheiser fiziksel buton kontrollerinden şaşmamış.

Butonların özelliklerinden bahsedelim. Mekanizmaya en yakın olan buton sesli asistana ulaşmanızı sağlar. Parmağınızı bir aşağı indirdiğinizde ise ileri ve geri şarkıları atlamak, medya oynatmak/duraklatmak ve aramaları cevaplamak için bir buton bulacaksınız. Ayrıca sesi kapatıp açmak için kullanabileceğiniz bir ses butonu da bulunuyor. Kulaklığın etrafında hızlıca görebileceğiniz bir USB-C şarj girişi ve yanında verilen 2,5 mm ya da 3,5 mm’lik kabloyu takabilmeniz için ayrılmış başka bir giriş bulunuyor. Bu girişin yanında da gürültü engellemeyi etkinleştirebileceğiniz bir buton yer alıyor.

Bu kontrollere alışmak biraz zamanınızı alabilir fakat hepsi için ayrı ayrı buton yapılmış olması kontrolleri kolaylaştırıyor. Sennheiser HD 450BT hafif yapısıyla ve rahat kulak yastıklarıyla kulağınızı kaplayarak izolasyonu rahatça sağlıyor. İlk başta kullanmaya başladığınızda biraz sıkı gelebilir fakat zamanla açılacaktır. Sağlam ve katlanabilir yapısı sayesinde endişe duymadan çantanıza atabilir, gün içerisinde rahatça yanınızda taşıyabilirsiniz.

Sennheiser HD 450BT Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 450BT Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Özellikleri

Muhteşem bir uzun süreli deneyim sunan Sennheiser HD 450BT, 30 saatlik kullanım süresini sadece 2 saat içerisinde doldurabiliyorsunuz. Bu durum, Type-C girişi ile de güçlenince HD 450BT’yi daha pahalı olan versiyonları ile birinci sınıf rekabete uygun hale getiriyor. Sennheiser’ın amiral gemisi olan Momentum 3’ü bile aşarak harika bir iş çıkartıyor.

Sennheiser’ın Smart Control uygulamasından ekolayzer değişikliği ve güncelleme yapabileceğiniz gibi kalan kullanım sürenizi de görebiliyorsunuz. İşaretleyiciyi, dengeyi daha fazla bas veya tiz olarak ayarlamak istiyorsanız harita etrafında sürükleyerek ayarınızı istediğiniz gibi yapabiliyorsunuz. Siz yine de aşırı gitmemeye dikkat edin, zaten zamanla kendi istediğiniz aralığı bulacaksınızdır.

AptX düşük gecikme desteğiyle tamamlanan Bluetooth, bağlı olan cihazınızda siz bir video izlerken veya oyun oynarken 40 milisaniyeden daha az bir gecikme süresi ile ses ve video arasındaki senkronizasyonu sağlar. Sennheiser’ın bu güçlü kablosuz özelliği, gürültü engelleme ile tamamlanmaktadır. Teknolojinin amacına sadık kalarak, HD 450BT, gürültü engelleme özelliği etkinleştirildiğinde sizi rahat bir sessizlik sağlar. Klavye sesleri, arka plan ve sokak gürültüleri yeterince engellenir. Ne yazık ki daha gürültülü ortamlarda biraz güçsüz kalıyor.

Daha gelişmiş ve daha pahalı alternatifi olan Bose 700 Gürültü Engelleyici Kulaklık modeli bu tarz fazla gürültülü ortamlarda daha başarılı fakat Sennheiser fiyatıyla ortalama bir güç sunuyor.

Ses Kalitesi

Sennheiser HD 450BT yumuşak ve dengeli bir ses sunuyor. Dinlediğiniz türe bağlı olarak enstrümanları tek tek algılayabiliyor olmanız, sizi de oldukça etkileyerek sanki gerçekten canlı olarak dinliyormuşsunuz hissiyatı veriyor. Alt uca doğru biraz çarpık olan tonaliteleri AKG N60NC gibi rakipleriyle yarışır derecededir. Bu durum, her tür müzik sevenler için iyi olmayabilir. Genelde klasik müziklerde daha başarılı olan Sennheiser, bas ağırlıklı bir ses bekleyenler için hayal kırıklığı yaşatabilir fakat söylememiz gerek ki anlaşıldığı kadar da güçsüz bir bas seviyesi yok.

Herhangi bir parçanın bas seslerini bastırarak kendi ritmini bulan Sennheiser, vokal ve enstrüman seslerini dengede tutabilmeyi başararak hoş bir deneyim yaşatıyor. Tabi AKG’ler ve benzer fiyatlı Philips PH805, fazla çeşitlilik ortaya çıkartarak daha üst seviye bir performans sunuyorlar.

Sennheiser HD 450BT Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sennheiser HD 450BT Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Sennheiser HD 450BT, bu fiyatına rağmen en iyi gürültü engelleyici kulaklıklardan biri olmayı başaramıyor. Ayrıca fiziksel buton kontrollerinin çok olmasından dolayı kontrol etmesi ve her bir tuşa rahatça ulaşıp hissedebilmeniz çok zor.

Her ne kadar ambiyans modundan da yoksun olsa da gerçekten dikkate değer birkaç özelliği bulunuyor. Sennheiser HD 450BT, 30 saatlik pil ömrü ve aptX düşük gecikme desteği gibi birinci sınıf özelliklere sahip. Bütçeniz bu kadarsa, pil ömrü ve gecikme süresi gibi özellikler sizin için çok önemliyse, HD 450BT’yi tercih ettiğiniz için pişman olmazsınız.

Sennheiser HD 450BT Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0