Sony MDR-NC31EM Dijital Gürültü Gideren Mikrofonlu Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Yeni Sony Xperia Z3 akıllı telefonu ile birlikte kullanılması önerilen Sony Dijital Gürültü Gideren Kulaklık (MDR-NC31EM), yüksek ses kalitesini dijital gürültü giderme teknolojisi ile uygun bir fiyatta buluşturuyor.

Ses Kalitesi

Öncelikle ses kalitesinden bahsedelim. Kısaca özetleyecek olursak ses kalitesi oldukça iyi. 20Hz’den 20.000Hz’e, geniş bir frekans aralığında rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Bu kulaklıkla hiphoptan dans ve rock türüne kadar her şey dinledim ve hiçbir soruna rastlamadım. Kulaklıklar kulağınıza bu kadar iyi otururken (dört farklı boyda geliyorlar) sesi en yüksek seviyeye getirme ihtiyacı hissetmeyecek olabilirsiniz; ama zaten ses kalitesi en yüksek seviyede bile bozulmuyor.

sony-mdr-nc31em1

Mikrofon

Mikrofon nerede ki? İyi saklamışlar; ama varlığını kulaklığın ancak 3.5 milimetrelik 5-uçlu bir ses girişine takıldığı takdirde çalışacağını söylemelerinden anlayabilirsiniz. Ürünü hem Xperia Z3 ile hem de iPhone 4S ile denedim ve ikisinde de iyi çalıştığını söyleyebilirim; ses kalitesi, kulaksız kullanılan bir iPhone’un yaklaşık %80’ine ulaşırken bu oran Xperia’da %90’a çıkıyor.

Dijital Gürültü Giderme

Peki ama ne anlama geliyor bu ifade? Plantronics gibi firmaların üst düzey ürünlerinin aktif gürültü giderme kabiliyetinden farklı olarak, dijital gürültü giderme (DGG) kulaklığın yalnızca uygun yazılımların yüklü olduğu belli cihazlara takıldığında devreye giren bir özellik. Doğal olarak bu maliyeti aşağıya çekiyor. Elimizdeki kulaklıklar için konuşacak olursak gürültü giderme işlevi kulaklık Sony Xperia Z3’e takıldığında aktif hale geliyor (ya da Z3 Compact’a – ve bize eski Z2 modellerinin de bu özelliğe sahip olduğu bilgisi geldi); telefonda yüklü olan yazılımda bu özellik birçok farklı seçenekle kullanılabiliyor.

Benim gibi sık seyahat eden birisi için o ağır, hantal kulaklıklar olmaksızın gürültü giderme işlevinin sağlanması büyük bir lütuf. Ayrıca telefonunuzun iki günlük şarj ömrü olduğunu düşünürseniz, kulaklıkları Z3’ünüze takıp, ayarlardan da DGG’yi ekran kapalıyken bile aktif hale getirirseniz, iyi bir gece uykusu çekebilirsiniz. Bunu birçok kez yaptığımı söyleyeyim.

sony-mdr-nc31em

Xperia dışındaki cihazlarla kullanım

Bu kulaklıklar elbette farklı cihazlarla kullanılabiliyor. Siz de kulaklığınızı diğer telefonlara veya laptop, tablet gibi diğer cihazlara takmak isteyebilirsiniz. Laptop gibi akıllı telefon dışındaki cihazlara takıldığında müziği iki kulaklıktan almanın zor olduğunu farkettim; ama birkaç hamleyle bu sorunun üstesinden geliyorsunuz. Ürün, iPhone ve iPad’lerle iyi çalışıyor; ama bu cihazlarla kullanımda gürültü giderme işlevi mevcut değil.

Sonuç

Bu kulaklıklar 79 Avustralya doları olan fiyatına göre çok iyi bir ürün. Ben kendiminkini iki aydır, çoğunlukla hareket halindeyken, kullanıyorum ve henüz hiçbir problem yaşamadım. Daha büyük ve pahalı kulaklıkların aksine bu kulaklıkları çantamda veya boynumda değil, cebimde taşıdığım için kullanım ömürlerinin daha kısa olacağını tahmin edebiliriz; ama bu benim seçimimin bir sonucu, ürünün bir kusuru değil. Tabii zaten 100 doların altına bir kulaklık alıyorsanız beklentileri çok yükseltmemelisiniz. Ama yine de bu kulaklıkları daha dikkatli kullansam daha iyi olur sanırım.

DGG işlevi sağolsun, bu kulaklıkları kullanmayı özellikle seyahat ederken çok seviyorum. Ayrıca mükemmel ses kalitesi ürünü farklı cihazlarla kullanmamı sağlıyor; her ne kadar laptopuma takarken küçük birtakım problemler yaşamış olsam da.

Sony MDR-NC31EM Dijital Gürültü Gideren Mikrofonlu Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0