Sony MDR-XB450AP Extra Bass Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Sony’nin MDR-XB450AP’si şirketin mümkün olan en iyi bass performansını veren kulaklık serisine ait bir ürün. Normal kulaklıklar genelde kabul edilebilir seviyede bass veriyorlar. Fazladan bass için yeni bir kulaklığa değer mi? Bu soruya cevap bulalım:

Teknik Özellikler:

Ağırlık: 165 gram
Kapalı Tip: Evet
Dinamik Tip: Evet
Sürücü Birimi: 30 mm dinamik – Dome tipi
Frekans tepkisi (Hz): 5 – 22,000 Hz
Duyarlılık (dB/mW): 102 dB/mW
Direnç (Ohm): 1 kHz’da 24 Ω
Kablo tipi: Y tipinde
Kablo uzunluğu: 1,2 metre
Fiş: L şeklinde altın kaplama
Mikrofon: Her yöne dönebiliyor
Bass tepki kontrolü: Kulaklıkta

Tasarım ve Özellikler:

Sony MDR-XB450AP bize iki kulağa da iyi ses veren yumuşak bir çift kulaklık sunuyor. Buna ek olarak kulaklığın kapalı arka tasarımı sesin dinle mesafeniz içinde kalmasını sağlıyor. Bose’dekiler gibi daha pahalı seçimler gibi gürültüyü tamamen bertaraf etmiyor, ama dış sesleri engellemede yeterince başarılı.

Sony MDR-XB450AP bize kulaklıkların her birine Neodymium dinamik sürücüleri iliştirilmiş bir şekilde sunuluyor. Bu, kulaklıkların mümkün olan en iyi ses çıktısını vermesini sağlıyor. Bunun yanı sıra kulakların herhangi bir ses kirliliği olmaksızın daha yüksek bir ses düzeyine çıkarılabilmesini de sağlıyor.

Kulaklıklar geliştirilmiş bir duyarlılıkla (102dB/mW) ve 5Hz-22kHz frekans aralığı ile geliyor. Bu, Sony MDR-XB450AP’nin normal kulaklıklardan farklı olarak pek çok değişik frekans düzeyinde çalışabileceği anlamına geliyor.

Daha önce de denildiği gibi Sony MDR-XB450AP müzik çalarken ekstra bass verme üzerinde uzmanlaşan bir ürün. Sony bunun için daha sıkı ve derin bir bass tepkisi veren Ritim Tepki Kontrolü tekonolojisini kullanıyor.

Kurulum:

Sony MDR-XB450AP, 3.5 milimetrelik ve dolayısıyla bütün cihazlarla uyumlu bir ses girişi kullanıyor. Kulaklıklar aynı zamanda bütünleşik bir kumanda ve mikrofon da içeriyor; yani kullanırken sesli arama da yapabilirsiniz. Bu model bütün cihazlarla uyumlu bir kumanda kullanıyor – bunlara iOS (iPhone ve iPad), Android ve BlackBerry cihazları da dahil.

Eğer bir Android akıllı telefonu kullanıyorsanız size Sony MDR-XB450AP’nin kumanda ayarlarını kurcalama imkanı sağlayacak Smart Key aplikasyonunu yükleme seçeneğine sahipsiniz. Bu ayarlarlarla oynayarak playback’inizde şarkıları geçmeye ve tekrar oynatmaya yarayan tuşları değiştirebilirisiniz.

Performans:

Kulaklıkları test etmek için pek cihaz kullandım: iPhone 6, Nexus, iPad Air 2, PlayStation Vita ve MacBook Pro. Bassın ne kadar etkili olduğunu görmek için bütünüyle düşük frekans efektlerine dayanan şarkılar dinledim.

50 Cent’in ‘In Da Club’ şarkısından kısa bir örneklem iyi bir bass tepkisi verdi. Tek sorun, bassın boğucu olabilmesi – bazen şarkılar bütünüyle bulanıklaşıyor. MDR-XB450AP bassı ses kısımlarının diğer kısımları ile bir denge içinde verebilseydi çok iyi olurdu, ama görünüşe göre toplamda bass kontrolünü en üst seviyeye çekmeyi tercih etmişler.

Bu kulaklıkların kötü bir ürün olduğunu söylemeye çalışmıyorum. Normal bir kullanımda Sony MDR-XB450AP iyi bir stereo sesi ve iki kanalda da yeterli ayrım veriyor. Kulaklığı mobil cihazımda bir film izlemek için kullandığımda daha iyi sonuç aldım, zira ekstra bass daha güçlü bir dinleme deneyimi sağladı.

Olumlu:

-Rahat kulaklık uçları

-Sağlam yapı

-Bütün mobil cihazlarla uyumlu bütünleşik bir uzaktan kumanda ile geliyor

-Katlanıp kolayca saklanabiliyor

Olumsuz:

-Bass bazen boğucu olabiliyor

-Özelleştirmeler yalnızca bir Android aplikasyonu üzerinden yapılabiliyor

Sonuç:

Sony MDR-XB450AP kesinlikle ekstra bass vaadini yerine getiriyor – ama bu bass bazen gereğinden fazla olabiliyor. Ekstra bass her zaman çok iyi dinleme deneyimi anlamına gelmiyor, ama fiyatı, özellikleri ve genel ses çıktısı dikkate alındığında Sony MDR-XB450AP’nin sizi pişman etmeyeceğini söyleyebiliriz.

Sony MDR-XB450AP Extra Bass Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0