Sony WF-1000XM3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Birinci sınıf kalite tasarımı ve ortalama kullanım süresi ile sınıfının en iyi gürültü engelleme özelliğine sahip olan Sony WF-1000XM3 gerçek kablosuz kulaklığı rakiplerinden bir adım öne geçiyor. Sony WF-1000XM3 kablosuz kulaklık, 1000X ailesinin bir diğer üyesi olarak seride yerini alıyor. 2020 yılı için, WF-1000XM3 bizim de favorilerimiz arasında yer alıyor. Geçen sene Kasım ayında Sony, bu modeline güncelleme ile bir sürü kullanışlı özellik getirdi. Amazon Alexa desteği, ses seviye ayarlama ve Sony’nin kulaklık uygulaması içerisinde şarj kutusunun şarjını görebilme özelliği getirerek, WF-1000XM3 modelini güncel tutmayı başardı.

Bu güncellemeler pek önemli gelmeyebilir size fakat bu tarz ufak detaylar kullanımınızı kolaylaştırıyor. Ayrıca bu fiyat bandında alabileceğiniz birçok kulaklıkta da bu tarz özellikler hali hazırda bulunduğu için Sony rakiplerinin gerisinde kalmak istememiş olabilir. Hatta 2021’de yakın zamanda aptX desteğini getirecek bir güncelleme daha çıkabileceği konuşuluyor.

Sevdiklerimiz

  • Gürültü engelleme özelliği
  • Yüksek ses kalitesi
  • Sade tasarımı

Sevmediklerimiz

  • LDAC desteği yok
  • Aşırı gürültülü ortamlarda etkili değil
  • Sporda kullanım için uygun değil

Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Sony WF-1000XM3 $230’lık fiyatıyla satışa sunuldu. Hem siyah hem de gümüş renk seçeneği de bulunuyor. Bu model, WH-1000XM3 kulaklığından çok daha uygun fiyatlı. Ayrıca Bose QuietControl 30 gibi aktif gürültü engelleme özelliği sunan kulaklıklardan da daha ucuz. Ülkemizde 1190 – 1300 TL arasında, teknoloji marketlerinden ve online alışveriş sitelerinden rahatlıkla bulup satın alabilirsiniz.

Tasarım

Eğer sadece kulakların tasarımlarına göre seçim yapacak olsaydık, Sony WF-1000XM3 modelinde yaptığı özgün ve kullanışlı tasarım sayesinde bütün övgüleri toplayabilirdi. Sennheiser Momentum’un tasarımının aksine, Sony WF-1000XM3’te daha düz ve çıkıntısız bir yapı kullanmış. Ayrıca kulaklıkların her biri 8.5 gramlık ağırlıklarıyla oldukça rahatlar ve kulakta sabit kalabiliyorlar.

Şarj kutusu mıknatıslı olduğundan kulaklıklar yerlerinde kalıyor ve siz koyar koymaz sabitleniyorlar. Eğer dışarıda uzun süre kalacaksanız, kutunun kendisi şarj süresini ikiye katlıyor.

Böylece kulaklığı neredeyse 1 gün boyunca kullanabiliyorsunuz. WF-1000XM3’ün abisi diyebileceğimiz WF-1000X 2017’de çıkmış olmasına rağmen oldukça kaliteli bir performans ve gürültü engelleme özelliği sunuyordu. Şimdi de WF-1000XM3’e, eski modelinin daha gelişmiş versiyonu diyebiliriz.

Kullanım rahatlığına bakacak olursak, şekli ve yapısı itibarıyla kulağınızın içerisinde girerek tüm gün kullanmanız gerekse bile sizi rahatsız etmeden orada duracaktır. Önemli olan da şu ki eğer yolda yürürken, işteyken, dışarıda herhangi bir yerdeyken kulağınızdan her an düşecekmiş hissiyatı vermiyor. Ayrıca kulaklık paketinin içerisinden farklı boyutlarda 6 çift silikon uç çıkıyor. Silikonların 3 çifti de kaymaz silikon maddeden yapılmış. Bu da kulağınızdan kayma ihtimalini en aza düşürüyor.

Sony WF-1000XM3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Sony WF-1000XM3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Özellikler

Özelliklerine gelecek olursak, her birinin neredeyse kusursuz şekilde işlediğini söyleye biliriz. Bluetooth NFC eşleştirmesinin yanı sıra, Google Asistan ve DSEE HX desteği ile aldığınız performansı üst seviyeye taşıyor. Ayrıca, eller serbest sesli arama desteği de bulunuyor. Sony’nin kulaklık uygulaması ekolayzer ayarları yapmanıza imkan veriyor. Bu özellik şu anda birçok kulaklıkta eksikken, Sony’nin bu imkanı sunması kesinlikle kullanıcılarının hoşuna gidecek.

Powerbeats Pro ve diğer yüksek fiyatlı kulaklık modellerinde olduğu gibi Sony de WF-1000XM3 modelinde yakınlık sensörü özelliğini kullanmış. Kulaklıklardan birini çıkarttığınız zaman dinlediğiniz parça otomatik olarak algılayarak sizin için parçayı durduruyor. Geri taktığınız zaman ise kaldığı yerden devam ederek size büyük bir kolaylık sağlıyor.

Quick Attention modu ile de kulaklığı çıkarmadan dış dünya ile iletişiminizi sağlayabilirsiniz. Sağ kulaklığınıza dokunarak Quick Attention modunu aktif hale getirebilirsiniz. Maalesef kulaklıklar üzerinden ses seviye kontrolü yapamıyorsunuz, sadece uygulama üzerinden değiştirebilirsiniz. Diğer bir kötü haber ise, aptX ve LDAC Bluetooth desteği bulunmaması. Eğer çok yüksek kalitede bir ses performansı arıyorsanız, Sony WF-1000XM3 modelinde bunu bulamazsınız.

Ses Performansı

Sony, 6 mm’lik sürücüleri ve geniş sahne derinliği ile oldukça başarılı bir ses performansı sunuyor. Eğer yolculuk yaparken podcast ya da sesli kitap dinlerseniz yumuşak seslerle rahat bir yolculuk sürdürebilirsiniz. Eğer rock müzik dinlemeyi tercih ederseniz de duyacağınız sesler oldukça kaliteli olacaktır. Gitar ve davul sesleri sıkı ve güçlü.

Sony WF-1000XM3’ün gürültü engelleme desteği tabi ki en merak ettiğimiz özelliğiydi. Bu desteği, yolculuk yaparken otobüslerde ve metrolardaki gürültüleri minimuma indirme konusunda oldukça başarılıydı fakat aşırı gürültülü ortamlarda, uçak gibi, pek de başarılı olamayabiliyor.

Aktif gürültü engelleme özelliği aktifken iletişime geçmenin mümkün olmadığını fark ettik. Bu yüzden Quick Attention moduna geçerek karşınızdaki kişiyi kulaklığınızı çıkartmanıza gerek olmadan duyabilirsiniz.

Bluetooth bağlantısı sabit ve gecikme süresini de minimuma indirerek TV izliyor ya da dizi, film izliyorsanız senkronizasyonu sağlayarak sorunsuz bir deneyim elde etmenizi sağlıyor. Aynı zamanda tek kulaklık modunu kullanmak da şarj sürenizin daha uzun süre gitmesine yardımcı olacaktır.

Kullanım Süresi

Sony WF-1000XM3, Apple AirPods ve Sennheiser Momentum True Wireless gibi rakiplerini geçerek 24 saate varan bir dinleme süresi sunuyor. Şarj kutusu, hızlı şarj özelliğine sahip olduğundan 10 dakikalık bir şarj süresiyle 90 dakikalık bir kullanım süresi daha elde edebiliyorsunuz. Toplamda, USB-C girişi sayesinde 3 saatte şarj edebiliyorsunuz.

Sony WF-1000XM3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Sony WF-1000XM3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Ufak tefek problemleri görmezden gelirsek, WF-1000XM3 modeli en iyi True Wireless kulaklıklardan biri. Ayrıca yüksek ses performansı ile de kullanıcılarını memnun ediyor. Ortalamanın üzerinde olan kullanım süresi ve kompakt yapısı sayesinde yanınızda taşıma ve gün boyunca kullanabilme konusunda endişe etmenize gerek kalmayacak. PowerBeats Pro’yu da Sony WF-1000XM3 modeline alternatif olarak önerebiliriz fakat bütçenizi biraz daha arttıramıyorsanız kesinlikle Sony WF-1000XM3 modelini almanızı öneririz.

Sony WF-1000XM3 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0