Sony WF-XB700 Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Sony, WF-XB700 modeliyle fazla özellik sunuyor. 18 saatlik kullanım süresi boyunca sizi rahatsız ettirmeyecek, tam aksine yüksek kalite ses performansıyla size keyif verecek bir kulaklık. Gürültü engelleme özelliğinin eksikliği ve kulaklığın yuvarlak tasarımını beğenmemiş olsak da nihayetinde bu kulaklıklar Sony’nin şüphesiz en iyi ikinci gerçek kablosuz kulaklığı. Sony WF-XB700, önceki modellerinden ilham alıp daha da geliştirerek, gerçek kablosuz kulak üstü kulaklık modeliyle yüksek bir başarı yakaladı.

Sevdiklerimiz

  • Kullanım rahatlığı
  • IPX4 koruma seviyesi
  • Keskin ve güçlü bas

Sevmediklerimiz

  • Yuvarlak tasarımı
  • AptX desteği olmaması
  • Gürültü engelleme özelliği olmaması

Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Sony’nin WF-XB700 modeli 20 Nisan 2020’de çıkış yaptı. Sony’nin bir diğer modeli olan WH-CH710N gürültü engelleme özellikli kulaklığı ile aynı anda tanıtıldı. Fiyatlandırmaya bakacak olursak, Sony’nin en ucuz kulaklıkları arasına giriyor. 600 – 700 TL arasında satılan bu kulaklık modelini birçok mağazadan kolaylıkla temin edebilirsiniz. WF-1000XM3 modeli ile karşılaştıracak olursak, onun neredeyse yarı fiyatına WF-XB700’ü piyasada bulabiliyorsunuz.

Apple AirPods’un piyasada büyük bir hakimiyeti olmasına rağmen Sony WF-XB700 uygun fiyatıyla ve farklı tasarımıyla AirPods’a rakip olmaya layık.

Tasarım

Sony, daha önceki tasarımlarına göre bu kulaklık modelinde çok daha farklı bir görünüm yaratmayı tercih etmiş. Daha şık, alıştığımız kulaklık görünümündense Samsung’un Galaxy Buds’ları gibi yuvarlak bir tasarım kullanmış. Şarj kutusu ve kulaklıkların her biri çok kaliteli gözüküyor. Mat bir yapıya sahip olan şarj kutusu ve kulaklıklar ise elde oldukça iyi hissettiriyor.

Kulaklıkların farklı tasarımında dikkatimizi çeken üç kısım bulunuyor. Kulağınıza oturan ucu, kulağınızın iç kısmına oturan sürücüler ve bataryanın bulunduğu dış kısım. Bu üç kısım da gördüğünüz gibi küçücük bir kulaklık içerisinde bulunuyor. Ayrıca, küçük, dışarıdan bakıldığında görünmesini istemeyen bir kulaklık arayan insanlar için oldukça kullanışlı.

Boyutu sayesinde kulağınıza tam olarak oturuyor. Hem hafifliği hem de sağladığı güven sayesinde rahatlıkla uzun saatler boyunca kullanabilirsiniz. Kutunun içerisinden çıkan farklı silikon uçlar sayesinde de eğer kulağınıza standart olarak gelen boy uymuyorsa, deneyerek kulağınıza göre olanı bulabilirsiniz.

Kullanılan tasarımda bulunan bir diğer avantaj da ortalama bir kulaklıkta bulunabilecek kullanım süresinden daha fazlasını sunuyor. Sony’e göre, tek bir şarjla 9 saatlik bir kullanım sunarken, şarj kutusu da bir 9 saatlik kullanım sunuyor. Bu da demek oluyor ki toplamda 18 saat kulaklığı kullanabileceksiniz. Karşılaştırmamız gerekirse, Samsung Galaxy Buds Plus 11 saatlik bir kullanım süresi sunarken, Apple AirPods sadece 5 saatlik bir kullanım sağlıyor.

Şarj kutularına da değinmişken, WF-XB700’ün şarj kutusu oldukça ince ve kapağının şeffaf yapısı sayesinde kulaklıkların şarj durumunu daha kutuyu açmanıza gerek kalmadan görebiliyorsunuz. USB-C girişi sayesinde de hızlıca şarj edebilirsiniz.

Sony WF-XB700 Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Sony WF-XB700 Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Performans

Tasarımından ve yapısından o kadar bahsettik. Peki ya ses performansı nasıl? Sony WF-XB700’ün ekstra bas özellikli modellerinden biri olduğunu duyduğumuzda seslerin çamurlu olabileceğinden biraz endişelenmiştik fakat gelin görün ki sonuç başka oldu.

Tabi ki müzik dinlerken ilk dikkat edeceğiniz şey bas sesleri olacaktır. Bunu, düşündüğümüzün aksine çok baskın ve rahatsız edici bir şekilde yapmıyor. Diğer seslerle de harmanlayarak size sunduğu ekstra bası hissedebiliyorsunuz.

Orta seviye seslerde bir YouTube videosu, müzik dinlerkenki duyduğunuz ses seviyesinden sanki daha azmış gibi kısık bir sesle geliyor. Yine de bu durum film ya da video izleyemezsiniz anlamına gelmiyor fakat Sony’nin Kulaklık uygulaması üzerinden ekolayzer ayarları yapabiliyor olsaydık alacağımız performansı daha da yükselterek hem kişiselleştirebilirdik hem de daha keyifli zaman geçirebilirdik.

Sony, ufak tasarımıyla sporcuları da düşünmüş olacak ki yanında bir de IPX4 koruma seviyesine sahip olan bir kulaklık üretmiş. Ayrıca, WF-XB700’ün bağlantı konusunda da bir sıkıntı yaşatacağını düşünmüyoruz. Evin içerisinde dolaşırken ya da bir odadan başka bir odaya geçişte bağlantıda bir kopukluk yaşamadık.

Eğer Sony aptX desteği sunsaydı, WF-XB700 çok daha iyi bir performans sergileyebilirdi. Üç günlük bir deneme sürecimiz boyunca, her gün kesintisiz 8 saatlik bir kullanım gerçekleştirdik. Her kulaklığı takışımızda ise %100 dolu olduğuna dair ibareler gördük. WF-XB700 alacaksanız bu şarj seviyesi konusunda dikkatli olmanız gerekebilir.

Sony WF-XB700 Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Sony WF-XB700 Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Gürültü engelleme desteğinin olmaması ve orta ses seviyelerindeki sıkıntılar gibi olumsuz özellikleri bulunsa da ufak tasarımı sayesinde oldukça sevilen bir kulaklık modeli. Fiyatıyla ve özellikleriyle Apple AirPods rakibi de diyebiliriz. WF-XB700, ses kalitesi ve daha uzun süre giden kullanım süresiyle Apple’ın AirPods’undan daha fazla imkan sağlıyor.

Mükemmel değiller fakat aptX desteği ile çok daha iyi olabilirdi. Bu kadar eksik özelliği olmasına rağmen Sony’nin en iyi ikinci gerçek kablosuz kulaklığı olmayı da başarıyor. Uzun süre giden şarjı ve gerçek kablosuz kulaklık olması nedeniyle kesinlikle göz atılması gereken bir kulaklık modeli.

Sony WF-XB700 Gerçek Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0