Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Sony WH-1000XM4 yüksek ses kalitesi, sade tasarımı ve mükemmel aktif gürültü engelleme özelliği ile satışa sunuldu. Tasarım olarak önceki modellerinden pek de bir farkı bulunmasa da aynı anda iki cihaza bağlanma, DSEE Extreme özelliği ve uyarlanabilir ses kontrolü ile WH-1000XM4 modeli 2020’nin en iyi kulaklık modeliydi.

Sevdiklerimiz

 • Gelişmiş gürültü engelleme özelliği
 • Aynı anda iki cihaza bağlayabilme
 • DSEE Extreme özelliği sayesinde sıkıştırılmış ses kaynaklarını ölçekleme konusunda başarılı
 • Uyarlanabilir ses kontrolü özelliği

Sevmediklerimiz

 • Suya dayanıklı değil
 • Çağrı kalitesi kusursuz değil
 • Şarkı söylemeniz uyarlanabilir ses kontrolü yüzünden aniden dinlediğiniz müziği kesebilir

Teknik Özellikleri

 • Sürücü Çapı: 40 mm
 • Gürültü Engelleme: Aktif gürültü engelleme
 • Ses Çıkışı: Stereo
 • Bağlantı Tipi: Kablosuz
 • Frekans Aralığı: 4 Hz – 40 kHz
 • Hassasiyet: 105 dB
 • Uzaktan Kumanda: Var
 • Mikrofon: Var
 • Kulanım Mesafesi: 10 metre
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Tasarım

Sony, WH-1000XM4 modeline yeni özellikler eklemiş olmasına rağmen tasarım açısından eski modellerinden büyük bir farkı bulunmuyor. Aslında iki modeli de yan yana koyacak olursak WH-1000XM3’ü 1000XM4 modelinden ayırt etmek biraz zor. Bu kötü bir özellik değil, oldukça şık olan bir tasarımı bu modellerinde de korumak istemişler.

Yapısına bakacak olursanız çok kaliteli malzemelerin kullanıldığı aşikar. Sonuç olarak uzun süreli kullanımınıza olanak sağlamasının yanında çok da dayanıklı hissettiriyor. Kulaklıkların etrafında 2 fiziksel buton bulunuyor. Güç, aktif gürültü engelleme butonlarının yanı sıra 3.5 mm’lik jak ve USB-C girişi de bulunuyor. Kulaklıkların dış yüzeyi ise oynatma/durdurma, ses artırma/azaltma gibi özellikleri gerçekleştirebileceğiniz dokunmatik kontrollere sahip.

Kulaklıkların içerisinde ise daha iyi gürültü engelleme özelliğini sağlayacak QNe1 çipi yerleştirilmiş. WH-1000XM4’ün kötü özelliği ise suya dayanıklı olmaması. Bu durum çok önemliymiş gibi gözükmese de aslında çok önemli çünkü çok fazla ücret ödediğiniz bir kulaklığı her koşulda kullanmak istersiniz. Bu durum WH-1000XM4’ün kullanım alanını daraltıyor.

Özellikler

Sony WH-1000XM4 modeli ses kalitesi konusunda oldukça başarılı. WH-1000XM3 modeli ile her ne kadar benzeseler de WH-1000XM4 modeli daha gelişmiş versiyonu. Sony WH-1000XM4, bulunduğunuz yere göre (GPS sayesinde) otomatik olarak ambiyans ve aktif gürültü engelleme modunu ayarlıyor. Bu özelliği uygulama üzerinden ayarlayabilirsiniz.

Sony WH-1000XM4, üzerinde bulunan sensör sayesinde sizin kulaklığı ne zaman takıp çıkarttığınızı anlayarak müziği oynatıp duraklatabiliyor. Kullanım süresini artırmak için bu özelliği kapatabilirsiniz. En önemlisi ise Speak-to-Chat özelliği, bu özellik sayesinde ktif gürültü engelleme özelliği açıkken konuştuğunuzda otomatik olarak bu özelliği kapatıyor ve konuşmanız bittiğinde ise kaldığı yerden devam ediyor. Bu özellik her ne kadar güzel olsa da bazen istemediğiniz anlarda devreye girebiliyor.

Ses Kalitesi

Sony, WH-1000XM3 modelinde kullandığı 40 mm’lik sürücüleri WH-1000XM4 modelinde de kullanmış. Güçlü baslarla beraber sıcak ve dengeli tonlarda bir ses performansı sunuyor. Gürültü engelleme kısmına bakacak olursak Sony her iki tarafta da bulunan iki mikrofon sayesinde sesleri hızlıca alarak analiz edip sesleri yok ediyor.

Kullanım süresinden de kısaca bahsedelim, aktif gürültü engelleme özelliği açıkken 30, kapalıyken ise 38 saate yakın sürecek bir kulanım elde ediyorsunuz.

Sonuç

Eğer bütçeniz yetiyorsa piyasadaki en iyi aktif gürültü engelleme özelliğine sahip Sony WH-1000XM4 modelini satın almalısınız. Hem kullanım süresi hem de ses kalitesini de düşündüğümüzde karşısında bir rakip göremiyoruz. Bu modeli 3071 TL ile 3299 TL arasındaki bir fiyata satın alabilirsiniz.

Sony WH-1000XM4 Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0