Sony WH-XB900N Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Sony, kulaklık kategorisinde önde gelen markalardan biri. WH-XB900N ekstra bas modeli de WH-1000XM3 modeline oldukça benziyor. USB-C şarj girişi, uzun kullanım süresi, ve aktif gürültü engelleme özelliği ile kullanıcılarıını memnun etmeyi başarıyor. Görüşme yapmak, müzik dinlemek için ideal olan bu kulaklığın tek bir dezavantajı var, o da baslarının çok fazla olması.

Sevdiklerimiz

 • Kullanım rahatlığı
 • Ses kalitesi

Sevmediklerimiz

 • Kumaş kılıf

Teknik Özellikleri

 • Bağlantı Tipi: Kablosuz
 • Hassasiyet: 103 dB
 • Empedans: 25 Ohm
 • Mikrofon: Var
 • Uzaktan Kumanda: Var
 • Sürücü Çapı: 40 mm
 • Kullanım Mesafesi: 10 m
 • Ses Çıkışı: Stereo

Eğer daha önce aktif gürültü engelleme özellikli kulaklıklara göz attıysanız, Sony’nin WH-1000XM3 modelini de duymuşsunuzdur. Sony’nin bu modeli gerçekten rakipsiz ve harika bir kulaklıktı, fakat fiyatı nedeniyle fazla tercih edilmiyordu. İşte tam bu nedenle WH-XB900N modeli ortaya çıktı. Pahalı olan modele oldukça benziyor fakat ondaki premium görünüm maalesef ki bu modelde yok.

Sony WH-XB900N Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sony WH-XB900N Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Tasarım ve Kullanım Rahatlığı

İki modeli de karşılaştıracak olursak, WH-XB900N’ı kullanması oldukça rahat ve WH-1000XM3’ten çok daha kalın kulak yastıklarına sahip. WH-XB900N, 254 gramlık ağırlığıyla 1000XM3 modelinden daha hafif. Hafif yapıda olması aktif gürültü engelleme özelliğine sahip kulaklıklarda uzun süreli kullanım elde edebilmek için çok önemli.

Ayrıca WH-XB900N katlanabilir yapıya sahip ve koruma çantası ile birlikte geliyor, WH-1000XM3 ise sert bir çantaya sahipti. Aktif gürültü engelleme özelliğine geldiğimizde ise, WH-1000XM3’ün daha iyi olduğu aşikar. WH-XB900N, WH-1000XM3 modeli gibi sağ kulaklıkta dokunmatik kontrole sahip. Tek dokunuşla Siri, Google Asistan, ya da Amazon’un Alexa adlı asistanına bağlanabiliyorsunuz.

Bu modelde ayrıca ekstra bir özellik de bulunuyor. “Quick Attention” modu ile sağ kulaklığınıza dokunarak dış sesi duymayı sağlayabilirsiniz. Sony buna quick attention modu dese de Transparant mod, Ambiyans modu gibi isimlerle de anılıyor. Elinizi kulaklıktan çeker çekmez de müziğiniz kaldığı yerden devam eder ve aktif gürültü engelleme özelliği de yeniden devreye girer.

USB-C şarj girişi ile Sony, WH-XB900N 30 saatlik bir kullanım süresi sunuyor. 10 dakikalık bir şarj süresi ile de 1 saatlik bir kullanım elde edebiliyorsunuz. WH-XB900N ayrıca arama yapmak için de iyi bir kulaklık modeli. Aktif gürültü engelleme özelliği ise siz dışarda bir konuşma gerçekleştirirken dış gürültüyü engelleyecek kadar iyi.

Ses Kalitesi

WH-1000XM3 modelinde bulunan Q1 çipinin eksikliğinin yanında ses kalitesi anlamında da farklılıklar bulunuyor. Her ne kadar birbirine benzese de, aktif gürültü engelleme özelliği WH-100XM3 modeli kadar iyi değil. Ayrıca, Sony WH-XB900N modelinde farklı sürücüler kullanmış. Sony’nin sunduğu uygulama üzerinden ekolayzer ayarları yapabilirsiniz. Bu ayar ile her ne kadar bas ağırlığını değiştiremeseniz de elde ettiğiniz ses kalitesini artırabiliyorsunuz. Bas severler bu modeli kesinlikle seveceklerdir, fakat yine de söylememiz gerek ki WH-1000XM3 bu konuda da Wh-XB900N modelinden daha iyi.

Sony WH-XB900N Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Sony WH-XB900N Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Bu kulaklığı önerebileceğimiz kişilerin bas sesleri çok seviyor olması gerek. Aktif gürültü engelleme özelliği ve ses kalitesi konusunda WH-1000XM3 modelinden pek bir farkı bulunmasa da WH-XB900N’in daha ucuz durduğunu söylememiz gerek. WH-1000XM3 modelinin neredeyse yarı fiyatı olarak satışa çıkartılan bu model ile bütçesi çok da fazla olmayan kullanıcı kitlesi hedeflendi. Sony her iki kulaklık modelinde de başarıya ulaşmış olsa da WH-XB900N, WH-1000XM3 kadar başarılı değil diyebiliriz.

Sony WH-XB900N Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0