SteelSeries Arctic 5 Oyuncu Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
SteelSeries Arctic 5 Oyuncu Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

SteelSeries Arctis 5 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

SteelSeries’in Arctic 5 modeli, ince ayarlar yapabileceğiniz harika bir ses kalitesi, rahat ve kullanışlı tasarımıyla oldukça uygun bir fiyata etkileyici mikrofon kullanımı sunar.

Sevdiklerimiz

  • Oldukça rahat
  • Estetik dizayn
  • İyi ses kalitesi
  • Detaylı ayarlar yapabileceğiniz Engine 3 yazılımına sahip

Sevmediklerimiz

  • Uzun, kıvrılmaya müsait kablo
  • Çevresel ses kalitesi

Günümüz teknolojisine göre Arctis 5, muhteşem ses kalitesi ve mikrofonu ile rekabetçi oyunlarda oyuncular için belirgin bir avantaj sağlıyor. Oyuncu olmasanız bile tasarımıyla ve ses kalitesi ile gerçekten ilginizi çekecek bir kulaklık. SteelSeries Arctis 5, saatlerce sürecek kullanım süresiyle giyilebilir şık bir tasarımı kullanıcılarına sunuyor.

SteelSeries Arctic 5 Oyuncu Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
SteelSeries Arctic 5 Oyuncu Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Daha da iyisi, Arctis 5, kendi zevkinize göre ayarlayabileceğiniz harika bir ses kalitesi ve mikrofon kullanımı sunar. Uzun ve karışmaya müsait kablosu ile uğraşmak biraz sizi zorlayabilir ve sıkabilir. İkinci olarak çevresel sesi de biraz daha iyi olabilirdi ancak Arctis 5, yine de bu fiyata alabileceğiniz en iyi oyun kulaklıklarından biridir.

Arctis 5 biraz büyük olmasına rağmen, tasarımında gereksiz eğri kullanımından kaçınılmış. Zarif ve sade görünüme sahip olan dış tasarımı diğer kulaklık markalarının modellerinden farklı olarak kaba bir tasarımdan uzak kalınmış. Zarif tasarımı ve rahatlığı sayesinde evde, işte veya toplu taşımalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak kulaklığın sol kısmında bükülebilir, geri/ileri itilebilir bir mikrofon bulunuyor. Aynı zamanda arka tarafında da bir ses tekerleği ve mikrofon ses açma/kapatma düğmesi bulunuyor. Bu özellikler kolaylıkla erişilebilir olduğundan her şeye ulaşmak kolaydır.

Tek gerçek problem ve bu özümsenmeyecek kadar önemli, kabloların sürekli karışıyor olması. Bu fiyata bir kulaklık alıyorsanız, doğal olarak böyle bir sorunla da karşılaşmak istemezsiniz. SteelSeries Arctis 5, USB veya 3.5 mm jak kablosu desteği sunuyor ancak her iki durumda da adaptör için özel bir jak kullanmanızı gerektiriyor.

USB adaptörü, sohbet seslerini kontrol eden bir amplifikatörden geçer ki eğer tek oyunculu bir oyun oynayacaksanız bu özelliğe ihtiyacınız olmuyor. Ayrıca ekstra uzun kablosu sizi biraz rahatsız edebilir. 3.5 mm jak adaptörünün boyutu da oldukça küçük olduğundan kaybetmemek için özel bir çaba sarf etmelisiniz.

SteelSeries Arctis 5’in var olan kurulumuyla çalışmasını sağlayabilirsiniz, ancak bunu yapmak için kablolarla biraz uğraşmanız gerek. Daha fazla alana ihtiyaç duymanızı istese de aslında kısa kablolarla daha harika bir kullanım deneyimi sağlanabilirdi.

Kullanım Rahatlığı

SteelSeries Arctis 5 modeli ile diğer kulaklık üreticilerini, sunmuş olduğu konfor ve rahatlığıyla geride bırakıyor. Elastik kafa bandı sadece başınıza uyum sağlamakla kalmaz aynı zamanda kapalı olduğunda bile “Velcro” kayışlarını ayarlayabilirsiniz. Bu, SteelSeries ya da bildiğimiz kadarıyla herhangi bir oyun kulaklığı için bir ilk. Kulak yastıkları rahat ve yumuşak yapıdadır, nefes alabilir bir hissiyat verir ancak gözlük kullanıyorsanız uzun bir süre sonra kulak kenarlarınızı sıkıştırdığından rahatsızlık vermeye başlayabilir.

Varsayılan siyah-beyaz kafa bandı eğer zevkinize uygun değilse, tarzınıza uygun alternatif tasarımlar da satın alabilirsiniz. Her ne kadar küçük bir kumaş parçası için pahalı olsa da tamamen estetik amaca yönelik farklı tasarıma sahip kafa bantları alınıp kulaklık daha eğlenceli bir hale getirilebilir. Her ne kadar ülkemizde bulunması zor olsa da eğer denemek istiyorsanız internet alışveriş siteleri üzerinden yurt dışından satın alabilirsiniz.

Her ne kadar rahat ve kullanışlı olsa da kulaklıklar kulağınızı tamamen kapatıp sizi izole edebilme konusunda çok da başarılı değil gibi gözüküyor.

SteelSeries Arctic 5 Oyuncu Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
SteelSeries Arctic 5 Oyuncu Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi

Oyun Performansı

SteelSeries Arctis 5, düşünebileceğinizden çok daha fazla ayar yapabilme imkanı sunuyor. Bu nedenle bir oyun için en ideal ayarları bulmak için uğraşmak sizin için biraz sıkıcı hale gelse de elde edeceğiniz performans kalitesi bu çabanıza değecektir. The Witcher 3: Wild Hunter’ı deneyimlediğimizde 7.1 çevresel ses desteğini aktif hale getirerek ses eşitleme seçeneğini kullandık.

Müzikler ve ses efektleri kulağa ne kadar muhteşem gelse de diyaloglar çok boğuk ve uzaktan geliyormuş gibi bir hissiyat veriyordu. 7.1 çevresel sesi devre dışı bırakmak bu sorunu kolaylıkla çözmenize yardımcı oluyor. Öte yandan, Arctis 5 çevresel ses desteği ile, rekabetçi birinci şahıs nişancı oyunu olan Overwatch için mükemmel bir kullanıma sahip. Rakiplerin her adımını ve silah atış seslerini duymakla kalmıyor, aynı zamanda da sessiz yerleri rahatlıkla belirleyebiliyorsunuz. Bu durum tabi ki oyunu kazanabilme şansınızı daha çok arttırıyor. Herkeste bir SteelSeries Arctis 5 olmadığını göz önünde bulundurursak, bu durumun ne kadar adil olup olmadığı tartışılır.

Yine de her oyuncu ses ayarlarıyla uğraşırken vakit kaybetmek istemeyecektir. Ayrıca StarCraft II: Nova Covert Ops ve Marvel Heroes’u herhangi bir ses ayarı yapmadan deneyimlediğimizde her iki oyunda da Arctis’in halihazırda bulunan ses ayarları çok etkileyiciydi. Müzik ve ses efektleri birbirleriyle enfes bir şekilde karışarak kulağınıza iletiliyor. Ses de geniş bir derinliğe sahipti.

Tabi her oyun için ayarlama yapmak uzun bir sürenizi alabilir ancak her oyunda ince ayar yapmak için bu kadar uğraşmak istemiyorsanız varsayılan ayarları kullanabilirsiniz. Arctis 5’in 3.5 mm’lik jak kablosu sayesinde Ps ve Xbox ile çalıştığını söylemekte fayda var. Yalnız ses, beklediğiniz kadar iyi bir kaliteye sahip olmayabilir.

Müzik Performansı

Zaten müzik dinlemek için kullandığınız ayrı bir kulaklık setiniz varsa, Arctis 5 muhtemelen onun yerini alamayacaktır. Kulaklık 3.5 mm jakı üzerinden, temiz ve net vokalleri, güçlü tizleri ve basları  en kaliteli şekilde duyabiliyorsunuz. Öte yandan ekolayzır ayarları ile kendiniz oynayıp kişisel değişiklik yapamıyorsunuz, bu nedenle ne kadar farklı türde müzik dinlerseniz dinleyin hepsini aynı ayarlarda dinlemek zorunda olduğunuzdan sizi pek de memnun etmeyecektir.

Diğer bir yandan, bilgisayarınızda kullanabileceğiniz günlük bir kulaklık istiyorsanız Arctis 5, hem müzik hem de videolar için harikalar yaratabilir. SteelSeries Engine 3 yazılımı hem müzik hem de filmler için ön ayarlar sunuyor ve her iki alan için de çevresel ses dahi olmadan son derece iyi çalışıyor diyebiliriz. Black Mirror’ın bir bölümünü izleyerek deneyimlediğimizde dizi son derece sürükleyici bir hal aldı.

Oyunlarda olduğu gibi eğer ekolayzır ayarlarını değiştirmeseniz dahi her şey hazırda bulunan ayarları ile mükemmel iletiliyor. Ancak ben bununla uğraşırım derseniz, elde edeceğiniz ses kalitesi sizi daha çok tatmin edecektir.

Özellikler

Diğer SteelSeries modelleri gibi, Arctis 5 de Engine 3 yazılımına sahiptir. SteelSeries son birkaç yıl içerisinde Engine 3 yazılımı ile büyük adımlar atarak Engine’i kötü bir durumdan çevirerek neredeyse Razer ve Logitech’in sunduğu ürünler kadar kaliteli bir hale getirdi.

Az önce de bahsettiğimiz gibi yazılımı, çevresel sesi etkinleştirmek/devre dışı bırakmak, eşitleme seçeneklerini kullanmak ve ton seçimi yapmak gibi ayarlar için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda mikrofonu da kişiselleştirebilir, gürültü azaltma özelliğini kullanarak sohbet sırasında iletilen sesinizin daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu kadar profesyonel bir şey aramıyorsanız, Arctis 5 sizin için biraz fazla olabilir ancak bir kulaklık üzerinde de bu kadar çok ayar yapabiliyor olmak performans artırımı için çok önemli.

Ayrıca kulaklığın üzerinde bulunan RGB aydınlatmasını da (bu aydınlatma işini çok sevenler kadar gereksiz bulanlar da çok) kontrol edebilir ve oyunlar, programlar için bireysel profiller oluşturarak ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Her bir program için bir sefer uğraşıp ayrı ayrı ses ayarları yapmak sizin bu kulaklığa sahip olduğunuz süre boyunca rahat etmenizi sağlar, ki tavsiyemiz de bu yöndedir.

SteelSeries, ayrıca mikrofon üzerinde çok daha fazla çalışarak sesli sohbet konusunda devrim yaratacağını iddia etmişti. Biz test ettiğimizde SteelSeries’in bu konuda gerçekten başarılı bir iş çıkartmış olduğunu söyleyebiliriz. Mikrofon gerçekten temiz ve net, muhteşem bir ses üretiyor ancak birçok üst seviye mikrofon gibi “S” ve “T” harflerini çıkartma konusunda biraz başarısız. Maalesef ki bu olumsuz durumdan dolayı SteelSeries’in bahsettiği gibi bir devrim söz konusu değil.

Sonuç

SteelSeries Arctis 5, genel olarak bakıldığında muhteşem bir üründür. Ses kalitesi, sade tasarımı, RGB ışıkları ve yazılımı ile sizleri oldukça memnun edecek bir kulaklık. Aynı zamanda birkaç eksikliğinden dolayı (uzun ve karışan kablosu, çevresel ses sorunu gibi) ne kadar sinir bozucu olsa da bunlar kolayca çözülebilir. Yine de bu sıkıntılar sizi rahatsız etmeyecek ise Arctis 5’i daha iyi bir oyun deneyimi arayışı içerisindeyseniz önerebiliriz. Ülkemizde de 1000 ile 1300 TL arasında Arctis 5 modelini bulabilirsiniz.

SteelSeries Arctic 5 Oyuncu Kulak Üstü Kulaklık İncelemesi
SteelSeries Arctis 5 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0