TaoTronics SoundLiberty 53 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Eğer uygun fiyatlı, suya dayanıklı ve iyi bir ses kalitesine sahip bir kulaklık arıyorsanız, TaoTronics’in SoundLiberty’sini düşünebilirsiniz. TaoTronics, SoundLiberty 53 modeliyle oldukça başarılı bir kulaklık çıkartmışlar. Ses performansı, farklı müzik tarzlarında bile güçlüyken senkronizasyon konusunda da oldukça başarılı. Suya dayanıklılığı ve pil ömrünü göz önünde bulundurduğumuzda rakiplerinin çoğundan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Sevdiklerimiz

  • İyi ses kalitesi
  • Yeterli kullanım süresi
  • Suya dayanıklılık özelliği

Sevmediklerimiz

  • Dokunmatik kontroller

Tek problemin dokunmatik kontroller olduğunu söyleyebiliriz. Bazen, aslında yapmak istediğiniz şeyin tam tersi oluyor ya da hiç olmuyor. Eğer, ben bu duruma alışırım, öğrenirim zamanla derseniz SoundLiberty 53 çok iyi bir kulaklık seçimi olacaktır. Daha uygun fiyatlı olmak üzere, TaoTronics, SoundLiberty 53’te Apple AirPods ve Huawei FreeBuds 3 modellerine yakın bir tasarım kullanmış.

Tasarım

Apple AirPods’un kulak kısımlarının tasarımının aksine, SoundLiberty her ne kadar Apple AirPods modelinden ilham almış olsa da bu konuda farklı bir tasarım ele almış. Arkası düz kesik biçimde gözüküyor. Bu farklılık sayesinde de daha şık duruyor. Ayrıca, silikon uçları sayesinde de kulaklarınıza iyi bir şekilde oturuyor.

True Wireless kulaklıklardan da tam olarak bekleyeceğiniz gibi, şarj kutusu ile kullanım süresi iki katına çıkıyor. Plastik şarj kutusu, SoundLiberty’nin fiyatını yüzünüze vururcasına bir görünüme sahip. Şarj kutusunda mikro USB şarj kullanıldığı için biraz garipsedik çünkü 2020 yılında artık Type-C’yi Apple’ın bile kullanıyor olduğunu düşünürsek, mikro USB biraz garip kaçıyor.

Kulaklıkların kendisi, mat plastik yapısı sayesinde şarj kutusundan çok daha kaliteli bir görünüme sahip. Her ikisi de kulağınıza bir çevirme hareketiyle kolayca oturarak düşmesini önler. TaoTronics, aynı zamanda SounLiberty 53’ün kutusu içerisinde 3 farklı boyuta sahip silikon uç göndererek kendi kulağınız için en uygun boyutu olanını bulmanızı sağlıyor.

Kulaklıkların üzerinde bulunan dokunmatik kontroller sayesinde, medya duraklatma/oynatma, parça atlama, çağrı yanıtlama, sesli asistana bağlanma işlemlerini gerçekleştirebilir aynı zamanda ses artırma/azaltma kontrolleri de yapabilirsiniz. Bu kontrol imkanlarının yanında, kulaklıkta küçük LED ışığı ve her bir kulaklıkta iki mikrofon bulunuyor.

IPX7 koruma seviyesi bu fiyattaki bir kulaklıkta görmenizin neredeyse imkansız olduğu bir durum. SoundLiberty 53’ü suya düşürseniz ya da sporda ter içerisinde kalsanız bile hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Bluetooth 5.0 bildiğiniz gibi çok daha güçlü bir bağlantı desteği sağlıyor ve bu sayede telefonunuzdan biraz uzaklaşsanız bile endişe etmenize gerek kalmayacak.

TaoTronics SoundLiberty 53 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
TaoTronics SoundLiberty 53 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Ses Kalitesi ve Performans

SoundLiberty 53 ile müzik, podcast ve sesli kitap dinlemek oldukça keyif verici. Sesler derin ve dengeli, normal bir kulaklıkta bulabileceğiniz geniş frekans aralığına sahip. Genel olarak seslerin karışımı iyi olmakla beraber kulaklıklar oldukça hafif olduğundan basın yoğunluğunu tam olarak hissedemiyorsunuz. Bu kısımda fiziksel yapısı dolayısıyla bir eksiklik olduğundan, ses performansı konusunda başarısız diyemeyiz.

Herhangi bir uygulamadan video, film, dizi izlerken senkronizasyon problemi ile karşılaşmadık. Görüşme kalitesi de oldukça iyi. Karşı taraf, siz dışarıda olsanız bile sesinizi oldukça net ve anlaşılır bir biçimde kolaylıkla duyabilir. Sol kulaklığınıza dokunduğunuzda sesi azaltabiliyorsunuz. Eğer bir kez daha tıklarsanız, hiçbir şey olmaz ama üç kez tıkladığınızda parça atlayabiliyorsunuz. Yalnız şöyle bir sorun var ki bazen siz ne yaptığınızı bildiğinizi sansanız bile, SoundLibert 53 sizin beklediğiniz komutu bazen uygulayamayabiliyor.

Basit kontroller ile %70 doğru komuta ulaşabilirsiniz. Bir süre sonra aslında dokunarak komut vermektense, parmağı kaydırarak komut vermenin daha başarılı olduğuna karar verdik. Kullanım süresi, uygun fiyatına göre oldukça iyi. Her şarj ettiğinizde, 4 ya da 4.5 saatlik bir kullanım süresi sunuyor. Şarj kutusu ile birlikte kullandığınızda 4 ya da 5 kez bu işlemi hiç şarja takmadan tekrar edebilirsiniz.

TaoTronics SoundLiberty 53 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
TaoTronics SoundLiberty 53 Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Sonuç

SoundLiberty 53’ün alınması için birçok sebebi var. Ses kalitesi çok iyi, tasarımı diğer kulaklık modellerinden daha orijinal ve bu fiyatına rağmen suya dayanıklı. Tek sorunu az önce de bahsetmiş olduğumuz dokunmatik kontrol problemi. Bu durum bazen can sıkıcı olabiliyor. Bunu görmezden gelirsek, TaoTronics’in SoundLiberty 53 modelini 200 – 270 TL’lik fiyatıyla aynı segmentteki rakip firmaların kulaklıklarıyla karşılaştırdığımızda onlardan çok daha iyi olduğunu söylememiz gerekir.

TaoTronics SoundLiberty 53 Kablosuz Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0