Taotronics SoundLiberty 53 True Wireless Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Artık bir gerçek kablosuz kulaklık almak ve piyasada bunu uygun bir fiyata bulabilmek eskisi kadar zor değil. True wireless, yani gerçek kablosuz kulaklık teknolojisi artık daha ucuz fiyata kullanılır hale geldi. Taotronics gibi küçük şirketler $50’ın altında gerçek kablosuz kulaklık üretmeye başladılar. SoundLiberty 53 gibi kulaklıklar uygun fiyatıyla kullanıcılarına sunuluyor. Peki bu kulaklığı tercih etmeli misiniz? Ses kalitesi ve tasarım konusundaki beklentiler neler? Gelin birlikte bu sorulara yanıt bulalım.

Sevdiklerimiz

  • Kullanım rahatlığı
  • Şarj süresi
  • IPX7 koruma seviyesi

Sevmediklerimiz

  • Yok

Kullanım Rahatlığı

Saatlerce süren testimizde, SoundLiberty 53’ün rahatlık açısından bir sorun çıkartmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İzolasyon konusunda tam bir ses kesintisi sağlamasa da arkadan gelecek hafif gürültüleri engelleme konusunda başarılı. Neredeyse hiç izolasyon sağlamayan Apple AirPods ile SoundLiberty 53’ü karşılaştırdığımızda 53’ün performansı AirPods’un yanında çok fazla kalıyor. En önemlisi de kulaklıklar kulağınızdan asla düşmüyor.

Tasarım

SoundLiberty 53’ün sağ ve sol kulaklığında bulunan dokunmatik kontroller sayesinde birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Oynatma/duraklatma, ses yükseklik ayarı, parça atlama, çağrı yanıtlama gibi işlemler dokunmatik kontroller ile kolayca ulaşılabilir hale getirilmiş. Eğer sesli asistanı da kullanmak istiyorsanız aktive edebilirsiniz.

Cihazınızla eşleştirme işlemi de oldukça kolay ve TaoTronics tek bir kulaklık kullanabilme imkan da sunuyor. Bu da sadece arama yapmak istiyorsanız ya da yolda giderken dış sesleri duymaya ihtiyacınız varsa kullanışlı oluyor. Görüşmelerde ise ses kalitesinin çok da iyi olmadığını söylememiz gerek. Karşı tarafın sesini her ne kadar anlayabilseniz de yeterince net ve temiz değil. Mikrofon da maalesef performans konusunda yeterince güçlü değil fakat ortalama 300 TL’lik bir kulaklık için bu durum oldukça normal.

Taotronics SoundLiberty 53 True Wireless Kulaklık İncelemesi
Taotronics SoundLiberty 53 True Wireless Kulaklık İncelemesi

Kullanım Süresi

SoundLiberty 53’ün siz şarj kutusuna geri koyana kadar 5 saatlik bir kullanım süresi bulunuyor. Bu süre de bir çift gerçek kablosuz kulaklık için ideal. Etkileyici kısmı da SoundLiberty 53’ün şarj kutusunun 40 saate kadar bir kullanım sağlaması. Apple ve Sennheiser gibi büyük markaların 25 saatlik kullanım süresine göre, TaoTronics oldukça iddialı. Ayrıca, Bluetooth 5.0 desteği sayesinde de daha güçlü bir bağlantı ile kesintisiz kullanım sağlıyor.

Ses Kalitesi

Alçak ses seviyelerinde SoundLiberty 53 hip-hop severler için muazzam baslarıyla harikalar yaratıyor. Rock ve pop-rock parçalarında ise detayları rahatça duyabilirsiniz. Fiyatına göre fazla detaylı, net ve temiz ses iletimi konusunda oldukça başarılı.

Orta ses seviyelerinde ise dinamik bir denge hissedeceksiniz. Düşük orta aralıkta kendini bir miktar gösterse de en çok üst orta kademede vurguları hissedebiliyorsunuz. Güçlü vokallere sahip şarkılarda çok iyi bir performans elde edebiliyorsunuz. Aynı zamanda rock müzik dinlerken de bol bol bas sesleri ve enstrüman seslerini duyarak yüksek kaliteli bir deneyim yaşatıyor. Bol enstrümanlı yüksek sesli şarkılar dinlemek isteyenler için SoundLiberty 53 modeli uygun.

Özellikle fiyatını düşündüğünüzde aldığınız bu ses kalitesine de bakınca SoundLiberty 53’ün hak ettiğini fark edeceksiniz. Son olarak bu fiyat aralığındaki diğer gerçek kablosuz kulaklık modellerinin aksine, SoundLiberty 53’ün bahsedeceğimiz farklı bir özelliği bulunmuyor.

Yüksek ses seviyesi pop ve funk parçalarda çok başarılı. Mesela Daft Punk seviyorsanız, kulaklıkla oldukça uyum sağladığını göreceksiniz. Yüksek ses seviyelerinden rahatsız olan birisiyseniz, SoundLiberty 53 bu konuda sizleri hiç yormayacaktır. Bu aralıktaki enstrüman sesleri biraz şiddetli olsa da kulağa hoş geliyor. Vokaller konusunda da oldukça başarılı olan yüksek ses seviyesi ile SoundLiberty 53 bizleri oldukça şaşırtıyor.

Sahne derinliği de fena değil. Özellikle canlı kayıtlarda, sanki bir stadyumda müzik dinliyormuşsunuz hissiyatı yaratmayı başarıyor. Enstrümanların yerleşimi tam olmasa da derinlik ve yükseklik açısından başarılı olduğundan duyduğunuz seslerin hangi enstrümana ait olduğunu ne zaman müziğe katıldığını kolaylıkla fark edip yorumlayabiliyorsunuz.

Taotronics SoundLiberty 53 True Wireless Kulaklık İncelemesi
Taotronics SoundLiberty 53 True Wireless Kulaklık İncelemesi

Sonuç

Eğer bütçeniz çok fazla değilse ve artıramıyorsanız, SoundLiberty 53 performansıyla bizleri şaşırtarak önerilmeye hak kazandı. Belki bir Apple AirPods değil ama uygun fiyatlı oluşuyla farklı tasarım severlerin tercih edebileceği bir kulaklık. AirPods’tan daha uzun giden kullanım süresiyle ve izolasyon başarısıyla da kesinlikle SoundLiberty 53’ü satın almayı bir göz önünde bulundurmanız gerek.

Taotronics SoundLiberty 53 True Wireless Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0