Xiaomi AirDots 2 TWS Kulaklık İncelemesi

Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0

Xiaomi tekrardan True Wireless kulaklık çeşitlerinin arasına yeni bir, uygun fiyatlı kablosuz kulaklık daha ekledi. Xiaomi’nin kulaklıklarını sevenler olarak, Mi True Wireless Basic 2 Kulaklık modeli için çok heyecanlıyız. Bu kulaklık, aynı zamanda Redmi AirDots 2 ismiyle de biliniyor. 2020 yılında çıkarak, Redmi AirDots’un başarısını da elde ederek geride bırakmayı başardı. Dünya çapında Mi True Wireless Earbuds Basic 2 olarak satışa çıkartılan bu kulaklık, Çin üzerinde Redmi AirDots 2 adıyla satışa sunuldu.

Yeni AirDots 2’ler ile orijinal Redmi AirDots arasında, tasarım olarak neredeyse hiç fark yok. Her bir kulaklık 4.1 gram ağırlığında olduğundan oldukça hafifler. Ayrıca her bir kulaklıkta bulunan mikrofon sayesinde çağrı yapabilme ve Google asistana bağlanabilme özelliklerini elde ediyorsunuz. AirDots’un iki kulaklığında bulunan buton sayesinde çağrı yanıtlayıp/sonlandırabilir, medya oynatabilir ya da Google sesli asistana bağlanabilirsiniz. Bluetooth 5.0 bağlantı desteği sunan AirDots 2, aynı zamanda 7.2 mm’lik sürücüleri sayesinde mono ve stereo mod kullanımını destekliyor.

Sevdiklerimiz

 • Uygun fiyatlı
 • Uzun kullanım süresi
 • Yeterli ses kalitesi

Sevmediklerimiz

 • Kafa karıştırıcı isimlendirmeleri
 • Çok fonksiyonlu, kullanışlı düğmeleri
 • Mikrofon ses kalitesi
 • Sesli kontrol olmaması

Teknik Özellikler

Model: TWSEJ061LS

Net Ağırlık: 4.1gram (her bir kulaklık için)

Bluetooth: 5.0

Bluetooth Menzili: 10 metre (engelsiz)

Batarya Kapasitesi: 43mAh (her bir kulaklık için)

Şarj Süresi: 1.5 saat

Kullanım Süresi: 4 saat (sadece kulaklıkların şarjıyla), 12 saat (kutusuyla birlikte)

Şarj Kutusu Batarya Kapasitesi: 300mAh

Kulaklıkları Açma/Kapama

Kulaklıklar, kutusundan çıkartılır çıkartılmaz açılarak cihazınızla eşleşecektir, geri koyar koymaz da kapanarak cihazınızla bağlantısını kesecektir. Yine de kendiniz manuel olarak kapatıp açabilme gibi bir özelliğe sahipsiniz. AirDots 2’yi açmak için kutudan çıkartıp kulaklıkta bulunan tuşa dokunup yaklaşık 1 saniye boyunca kulaklığın üzerinde bulunan ışık beyaza dönene kadar basın. Kapatmak için de bu sefer 5 saniye kadar basıp, ışık kırmızıya dönene kadar beklemeniz gerek.

Xiaomi AirDots 2 İncelemesi

Bağlantı

AirDots 2’yi cihazınızla eşleştirmek için yapmanız gereken tek şey, şarj kutusundan aynı anda iki kulaklığı da çıkartıp otomatik olarak açılmasını beklemek olacaktır. Kulaklıkta bulunan ışıklar hızlıca beyaz ve kırmızı arasında yanmaya başlar. Buradan da iki kulaklığın birbirine bağlanmaya çalıştığını anlayabilirsiniz. Işığın, sağ ya da sol kulaklıkta yavaşça beyaza dönene kadar bekleyin. Beyaz ışık iki kulaklıkta da yandıktan sonra kulaklıkların eşleştiğini anlamış olursunuz. Artık istediğiniz cihazınızla eşleştirebilirsiniz. Kulaklığı, Bluetooth ayarlarınızda “Mi True Wireless EBs Basic 2” ismiyle bulup rahatlıkla eşleştirebilirsiniz.

Bir kere cihazınızla eşleştikten sonra yapmanız gereken başka bir şey kalmıyor. Bir daha kutusuna koyup tekrardan çıkarttığınızda, en son kullanmış olduğunuz cihaza otomatik olarak bağlanacaktır..

Kulaklıklar beyaz ışık yanarak birbiriyle eşleştiğinde dual modunda olacaklardır. Yani ikisi bir arada çalışıyor. Yine de istediğinizde tek kulaklık modunda da kullanabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey tek bir kulaklığı kutusundan çıkartmak olacaktır. Kulaklıklardan birini kutusundan çıkarttığınızda zaten kendisi otomatik olarak aktif olup single moda geçecektir. Eğer sonradan eşini de kutusundan çıkartmaya karar verirseniz, kulaklıklar tekrardan otomatik olarak birbirine bağlanacak ve dual moduna geçecektir.

Ses Kalitesi

AirDots 2, Apple’ın AirPods’larında neredeyse yarısını bulabileceğiniz 7.2 mm’lik sürücülere sahip. Bu sebeple kulaklıkların sunmuş olduğu ses kalitesi gerçekten fiyatına göre ideal. Daha önce de incelemelerde bulunduğumuz diğer kulaklıkları AirDots 2 ile fiyat/performans olarak karşılaştıracak olursak, AirDots 2 diğerlerine göre biraz daha bas ağırlıklı.

AirDots 2 Kullanımı

 • Çağrı Yanıtlama/Sonlandırma: Çok fonksiyonlu butona hafifçe basarak çağrı yanıtlama/sonlandırma işlemini yapabilirsiniz.
 • Çağrı Reddetme: Butona 1 saniye dokunarak çağrıları reddedebilirsiniz.
 • Müzik Oynatma/Durdurma: Müzik dinlediğiniz esnasında kulaklığınıza sadece bir kez dokunarak müziği durdurabilir, bir kez daha dokununca da devam ettirebilirsiniz.
 • Sesli Asistan: Kulaklığınıza çift kez dokunarak sesli asistanınıza ulaşabilirsiniz.
 • Oyun Modu: Kulaklığınızın butonuna üç kez dokunarak oyun moduna geçiş yapabilirsiniz.
 • Sessize Alma: Halihazırda gerçekleşen bir görüşme esnasında kulaklığınıza iki kez basarak sessize alabilirsiniz.
 • Resetleme: Bu duruma her ne kadar ihtiyacınız olmayacağını düşünsek de her ihtimale karşı, biz yine de bahsedelim. Kulaklıkları kutusundan çıkarttığınızda kapalı olduklarından emin olduktan sonra, her iki kulaklığınıza da dönüşümlü olarak kırmızı ve beyaz ışık 3 kez yanana kadar 15 saniye boyunca basılı tutun. Daha sonra kulaklıkları şarj kutusuna geri koyabilirsiniz. Resetleme işlemi bu şekilde tamamlanmış oluyor.

AirDots ve AirDots 2 Arasındaki Farklar

Redmi AirDots ve AirDots 2 arasındaki en büyük fark, bağlantı süreci. Yeni AirDots’lar kutusundan çıkartılır çıkartılmaz bir çift olarak cihazınıza bağlanırken, AirDots’lar ise önce sağ-sol kulaklık olarak birbirine bağlanıyor, onlar birbirine bağlandıktan hemen sonra da cihazınıza bağlanıyor.

AirDots 2’deki diğer bir fark ise “Oyun Modu” olması. Oyun modu, telefon ve kulaklık arasındaki gecikme süresini azaltarak daha keyifle oynamanızı sağlıyor. Bu modu kulaklığınıza üç kez dokunarak aktif hale getirebilirsiniz.

Xiaomi AirDots 2 İncelemesi
Xiaomi AirDots 2 İncelemesi

Sonuç

AirDots 2’yi almalı mısınız? Bizce evet. AirDots 2, eski modeline göre getirdiği iki yeni özellik ile ilgileri üzerine çekiyor. Oyun modu ve tek seferde eşleşme özelliği. Bu kulaklık $19.99’lık fiyatıyla satışa sunuldu. True Wireless bir kulaklığın sunduğu ses kalitesi düşünüldüğünde, oldukça uygun fiyata satışa çıkartılmış.

Eğer bütçeniz 120 TL ile 200 TL arasında ise kesinlikle düşünmeden alabileceğiniz bir kulaklık. Sağladığı kullanım kolaylığı ve oyuncuların dikkatini çeken oyun modu ile, Xiaomi kullanıcılarını yine hayal kırıklığına uğratmıyor. Yalnız, isimlendirme konusunda biraz daha yaratıcı olmaları gerek diye düşünüyoruz. Bu şekilde fazla kafa karıştırıcı oluyor.

Xiaomi AirDots 2 TWS Kulaklık İncelemesi
Okuyucu Derecelendirmesi0 Oy
0